Kawiarenka pod Różą

Filia
2014-09-24
2014-09-24
literatura polska

Po przeczytaniu opisu z tyłu książki wydawało mi się, że to lektura z potencjałem. Prawie 300 stron, a działo się naprawdę niewiele. Akcja rozkłada się wyłącznie na dwa dni, które sprowadzają się do opisu pojawienia się Amelii, odmalowania ścian w domu i przyjęcia urodzinowego.
Rozdział z przepisami? Moim zdaniem temat do zebrania w osobnej książce, a w zasadzie niepotrzebny zapychacz. Rozumiem, że miało być słodko i romantycznie, ale bardziej spodziewałam się tego po faktycznej treści książki, a nie po wypisanych na kilkudziesięciu stronach przepisach. Całość tworzy wrażenie, że ni to powieść, ni to książka kucharska.

7 gwiazdek za treść. Historia obyczajowa ze słodkościami w tle jest idealna na niedzielne popołudnie, które niestety przez zastraszającą ilość słodkich przepisów, skórczyło się do godziny. Mimo wszystko napewno niebawem sięgnę po drugą część cyklu: "Amelia" bo nie będę mogła spokojnie żyć nie wiedząc o co chodzi z tajemniczą Melanią i T.

Pół książki to przepisy na słodycze . Żelki , krówki , bezy, torty , lizaki. Niestety na bazie margaryny, oleju , bitej śmietany z puszki i innych sztucznych niestrawnych dodatków. No taka kuchnia dla małolatów internetowych. Brr.

Kawiarenka pod Różą to książka, którą trudno w zasadzie nazwać powieścią, wszak większość stron to przepisy kulinarne. Nie mam nic przeciwko rzuceniu paru przepisów czytelnikom, aby wzbudzić w nich większy apetyt (zarówno na książkę, jak i coś pysznego do zjedzenia),jednak jeżeli chciałabym sięgać po niemal same przepisy, zdecydowałabym się na literaturę stricte kulinarną, a nie powieść obyczajową, w której więcej jedzenia niż życia bohaterów. Gdyby były one tylko dyskretnym dodatkiem, wzbogaciłyby nieco fabułę. W takim natężeniu stają się jednak irytującą dominantą, która kompletnie zniechęciła mnie do tej pozycji, jak i kolejnych części z serii.

Jakie to było słabe. Jakie to było głupie. Jakie to było infantylne. Jak to bardziej przypomina książkę cukierniczą, niż powieść. Przecież ilość stron z przepisami jest większa, niż ilość stron z powieścią. Kiedy myślę o bohaterce to ciśnie mi się na usta "słodka idiotka". Wydarzenia nierealne, a ilość zdobnień w tekście może tą słodyczą przyprawić o cukrzycę. Nigdy więcej.

Duża część książki to przepisy.

Duża część książki to przepisy.

Ta książka to nic innego jak zbiór przepisów na smakołyki, a że ja nie jestem dość dobra w pieczeniu, to mnie to zniechęciło. Gdybym chciała sięgnąć po przepisy, to bym wzięła książkę kucharską. Szczerze? Byłam rozczarowana tą pozycją, ale jakoś dobrnęłam do końca. Książka na jedno popołudnie.

296 stron, w tym 198 stron zajmują przepisy kulinarne. Zawiodłam się okropnie. Na niecałych 100 stronach - Amelia przyjeżdża do kamienicy w Zabajce, którą otrzymuje na rok od nieznanego mężczyzny. Dziewczyna jest po urazie głowy, nic nie pamięta z przeszłości. Poznaje kilka pań, nastawionych do niej przyjaźnie. Sprząta nowy dom, piecze ciastka, wyrabia dowód, organizuje swoje urodziny i dostaje list od nieznajomego T. o jego przyjeździe. Gdy mężczyzna się pojawia, jest zdziwiony obecnością Amelii. No i koniec! Druga część książki "Amelia" ma wszystko wyjaśnić. Niestety, nie ryzykowałam kolejnym wydatkiem na ciąg dalszy. Przeczytałam "Amelię" z biblioteki. I ...przepisów może już nie tyle, ale dość naiwna treść nie zachwyciła mnie.

Zgadzam się z większością opinii że jest to raczej książka kucharska. Lubię książki z wplecionymi przepisami, jednak tutaj raczej fabuła jest wpleciona w przepisy. Przepisy są zachęcające do spróbowania a zarys postaci Amelii i jej historia zachęciła do sięgnięcia po książkę "Amelia"

Jestem bardzo ciekawa dalszej części tej rapującej historii, a tak przy okazji to ciekawe i przepisy na pewno wypróbuję :)

• Katarzyna Michalak