Warszawa literacka lat międzywojennych

Okładka książki Warszawa literacka lat międzywojennych Teresa Dąbrowska
Okładka książki Warszawa literacka lat międzywojennych
Teresa Dąbrowska Wydawnictwo: Bellona reportaż
reportaż
Bellona
2014-04-03
2014-04-03
Warszawa dwudziestolecie międzywojenne literatura polska

Jest to zbiór świstków z notatkami 'od Sasa do Lasa' wydany jako książka, język sztubacki, dobór informacji szeroki, ale niejednokrotnie plotkarski.

Kiepska pozycja. Zawiera skróty biograficzne pisarzy działających w okresie międzywojennym. Myślę,że lepiej zaopatrzyć się w Słownik Pisarzy Polskich. Poza tym, zawiera kilka zwrotów takich jak "zakrapiana alkoholem libacja"... Zdecydowanie nie polecam.

Książka Teresy Dąbrowskiej to literacki spacer po Warszawie szlakiem postaci, które odcisnęły znaczące piętno na poezji i prozie polskiej lat dwudziestych i trzydziestych minionego stulecia. Na kartach książki mamy okazję poznać miejsca związane z twórcami, których dzieła wznawiane są do dnia dzisiejszego jak również odkurzymy kilka nieco już zapomnianych nazwisk. Spośród dziesiątek ludzi pióra związanych ze stolicą, autorka przypomniała nam warszawskie losy Marii Dąbrowskiej, Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, Poli Gojawiczyńskiej, Witolda Gombrowicza, Michała Choromańskiego, Kazimiery Iłłakowiczówny, Marii Komornickiej, Marii Kuncewiczowej, Bolesława Leśmiana, Zofii Nałkowskiej, Stanisława Przybyszewskiego, Andrzeja Struga, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Marii Kuśniewicz-Ukniewskiej, Zbigniewa Uniłowskiego oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Więcej na:

Ogromne oczekiwania i równie ogromne rozczarowanie. Pomysł genialny, jak tylko usłyszałam o książce pomyślałam, że to będzie to. Jednak realizacja nie dorównała tematowi. To po prostu zbiór krótkich zarysów biograficznych i adresów, niezwykle ciekawy, ale sprawia wrażenie robionego w pośpiechu bądź nie do końca przemyślanego. Co oczywiście nie przeszkodzi mi w odwiedzeniu tych adresów w przyszłości.

Rozczarowanie. Chaos narracyjny. Niekonsekwencja autorska. Choć za ilość faktów ogromny plus!

Dołączam się do krytycznych opinii. Ta książka jest po prostu byle jaka. Krótkie notki, ledwie zarys. A można było zrobić z tego tematu piękną opowieść.
Nie polecam.

Nie polecam.

• Varsaviana
  • Dwudziestolecie międzywojenne
  • Muzyka/sztuka
  • Akcja przedwojenna
  • Biografie i wspomnienia/lit.faktu

Dodaj cytat z książki Warszawa literacka lat międzywojennych