Okładka książki Warszawa literacka lat międzywojennych

Warszawa literacka lat międzywojennych

papier
Paula
5 (5 ocen i 3 opinie)

Opis książki

Warszawa literacka - twarze ludzi, których już nie ma, i adresy, które niekiedy, niby zapomniane, jednak w Warszawie przetrwały. Może warto przypomnieć, gdzie w Warszawie mieszkał niski poeta Leśmian czy malował niepoddający się łatwo klasyfikacjom Witkacy. Niektórzy wcale nie lubili Warszawy, jak Stanisław Przybyszewski, ale to miasto dało im namiastkę lepszego życia i poczucie względnej stabil...

Niektórzy wcale nie lubili Warszawy, jak Stanisław Przybyszewski, ale to miasto dało im namiastkę lepszego życia i poczucie względnej stabilizacji. Nie żyli długo, jak Zbigniew Uniłowski, ale barwnie i szczęśliwie, otoczeni blaskiem przedwojennych kawiarni. Spragnieni docenienia, jak Witold Gombrowicz, krytyczni w oczekiwaniu katastrofy wrześniowej, która miała nastąpić.

Autorkę inspirowały kobiety, jak Maria Dąbrowska, wieloletnia mieszkanka Warszawy. Ale i Poznanianka z konieczności Kazimiera Iłłakowiczówna. Każdy z tych literatów zasługuje na uwagę i chwilę zamyślenia. Stąd Witold Gombrowicz obok Marii Ukniewskiej. Świat girlasek przedwojennych Warszawy i sceny szkolne z Ferdydurke mieszają się wieloma twarzami Zofii Nałkowskiej czy karierą Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w Warszawie.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=7006&page=0

Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Ania | 2014-04-20

Ogromne oczekiwania i równie ogromne rozczarowanie. Pomysł genialny, jak tylko usłyszałam o książce pomyślałam, że to będzie to. Jednak realizacja nie dorównała tematowi. To po prostu zbiór krótkich zarysów biograficznych i adresów, niezwykle ciekawy, ale sprawia wrażenie robionego w pośpiechu bądź nie do końca przemyślanego. Co oczywiście nie przeszkodzi mi w odwiedzeniu tych adresów w przyszłości.

Paweł | 2014-04-12
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Rozczarowanie. Chaos narracyjny. Niekonsekwencja autorska. Choć za ilość faktów ogromny plus!

Paula | 2014-04-07
Przeczytana: 03 kwietnia 2014