Kinderszenen

Sic!
2008-01-01
2008-01-01
Inne

Wyśmienita powieść wspomnieniowa a zarazem filozoficzne refleksje nad życiem. Gorąco polecam wszystkim, którzy próbują relatywizować znaczenie Powstania Warszawskiego oraz tym, którzy rozgrzeszają Niemców z ich wojennych win. Autor bez taryfy ulgowej nazywa sprawy po imieniu. Niby dziecięce spojrzenie na wojnę, jednak refleksje snute przez dorosłego mężczyznę wyjątkowo trafnie identyfikują główne współczesne problemy cywilizacyjne.

Gdy Grek Zorba wołał: „Jaka piękna katastrofa!”, była w tym i satysfakcja, że się próbowało, i nadzieja na coś nowego potem, i przekonanie że doświadczenia przez ślepy los zsyłane należy przyjmować nawet nie ze stoickim spokojem ale tańcem.

Gdy Autor woła: „Jaka piękna katastrofa!”: na gruzach stolicy państwa w środku Europy i mogile 200 tys. ludzi., to.... niczego nie napiszę z oczywistych dla każdego względów.

Urzekł mnie (w rozumieniu: dostarczył niezwykłych emocji) sposób opowiadania autora. Pełna filozoficznych refleksji, aluzji, rozterek prozaicznego dnia książka.

Piękna i mądra.

Piękna i mądra.

Nie czytam takich książek, jeżeli nie muszę, tu jednak musiałam i nie żałuję! Kawał dobrego tekstu, konkretnych przemyśleń, ciekawy sposób przybliżenia historii z różnych perspektyw tej samej osoby (myśli dziecka, które żyje w czasach okupacji, ale też myśli po dorośnięciu, z czasem).

Pierwszy raz miałem styczność z prozą Rymkiewicza. Zaskoczyła mnie konstrukcja książki, szczerość i dogłębność przemyśleń. Spodziewałem się bardziej autobiografii, a dostałem wycinek historii przedstawionej w różnych kątach. Może jest to jakaś sugestia..?

Brawa dla Rymkiewicza należą się nie tylko za znakomite pióro, niezwykłą opowieść, lecz także za wyjaśnienie istoty powstania warszawskiego.

Miałem napisać opinię nt tej książki, ale użytkownik "Lamika" mnie uprzedziła i oddała idealnie moje odczucia :)

Dodam tylko że:
Mam spory problem z "gwiazdkami" - książkę czyta się bardzo dobrze, jest ciekawie, sprawnie napisana. Spojrzenie na pewne sytuacje daje do myślenia i jest wciągające.
Ale jest spora łyżka dziegciu. Ilość "podskórnej" złości/nienawiści w niej zawarta była dla mnie trudna do zniesienia. W sferze historycznej oceny i wniosków kompletnie nie zgadzam się z autorem.
Jest wiele wspomnień, np o kawiarniach do których zabierała autora jego matka, o wyjściach na lodowisko, które wydają się wskazywać, że tych tragicznych czasów wojennych autor nie przeżywał w skrajnie trudnych warunkach. Pomimo tego, ilość złych emocji, żalu i wściekłości siedząca gdzieś miedzy wierszami, a czasami wprost artykułowana, robi wrażenie jakby książka była napisana rok po wojnie.
Pomimo to, myślę że warto po nią sięgnąć.

Dodam tylko że:

no, naprawde, kazdemu polecam. nie tylko Polakom. wstrząsające

no, naprawde, kazdemu polecam. nie tylko Polakom. wstrząsające

Trafiłem na fejsie na taki dziwny, delikatnie mówiąc, wpis: „Mianowicie pewna tłumaczka z Niemiec poprosiła raz o egzemplarz „Kinderszenen” – z zamiarem poszukania wydawcy. Niestety, kiedy zapoznała się z dziełem, nie tylko zrezygnowała z szukania zainteresowanej oficyny, ale też obraziła się śmiertelnie na autora i wydawnictwo, i zerwała wszelkie kontakty.” Ożeż ty! Muszę to przeczytać i się dowiedzieć, co takiego musi się znaleźć w książce, żeby tłumacz literatury się obraził.
Na fejsie były nawet próby obrony i wytłumaczenia takiej reakcji Niemki „Ta książka obraziła ją osobiście.”, „współcześni Niemcy mogą nie chcieć w ten sposób „rozmawiać” o przeszłości i mają do tego prawo” – to już moim zdaniem przegięcie. Współcześni Niemcy mają prawo nie chcieć rozmawiać o przeszłości. Mordować ich ojcowie chcieli, a ich dzieci rozmawiać nie chcą. No pięknie.
Tym niemniej książkę wynalazła mi żona w miejskiej bibliotece i właśnie przeczytałem.
Może najpierw o tytule.
»Kinderszenen« to cykl fortepianowych miniatur Roberta Schumanna, próba sportretowania marzeń i wydarzeń z dziecinnego pokoju. »Kinderszenen« Rymkiewicza to „marzenia” śnione przez kilkuletniego chłopca w okupowanej Warszawie.
Książka o wojnie. O powstaniu warszawskim. Powracającym motywem jest wybuch opancerzonego wozu amunicyjnego. Co Niemcy chcieli dzięki temu osiągnąć? Zniszczyć barykadę? Przecież mieli do tego celu zdalnie sterowane goliaty.
Drugi motyw to greckie żółwie, które w dużej ilości pojawiły się nagle w okupowanej Warszawie. Jednego takiego żółwia dostał autor. A ten żółw to symbol tego, że czasem różne wcielenia życia nie mogą się ze sobą w żaden sposób skontaktować.
Co dziwne w kontekście wspomnianej wcześniej obrazy tłumaczki – Rymkiewicz nie epatuje opisami okropności wojny. Ot, zwyczajna wojna XX wieku. Dużo więcej drastycznych opisów jest w „Małej zagładzie” Anny Janko.
Ponieważ czytam kilka książek jednocześnie. Równolegle do „Kinderszenen” czytałem „Szkice piórkiem” Bobkowskiego. Tu okupowana Warszawa, a tu okupowany Paryż. Można przypuszczać, że niemiecka tłumaczka zdecydowanie z dużą większą chęcią porozmawiałaby o Paryżu ;)

• 100 książek wg Empiku
  • Studia