Kinderszenen

Wydawnictwo: Sic!

Autobiograficzna książka Jarosława Marka Rymkiewicza. Sceny z dzieciństwa Autora, które przypadło na lata niemieckiej okupacji, i historia masakry na Starym Mieście w czasie Powstania Warszawskiego przeplatają się w niej, tworząc intensywną, osobistą opowieść o losie.Jarosław Marek Rymkiewicz pisze we wstępie:Tytuł mojej książki jest zaczerpnięty ze wspaniałego cyklu fortepianowych miniatur Roberta Schumanna, tak właśnie zatytułowanego a Kinderszenen. [...] Pomysł Schumanna muzyczne sportretowanie marzeń i wydarzeń z dziecinnego pokoju a powtarzali potem liczni kompozytorzy europejscy, wśród nich Piotr Czajkowski i Claude Debussy, który swój cykl z roku 1908, niemal równie słynny jak cykl Schumanna, zatytułował Childrenas Corner. Mój Childrenas Corner (też dobry dla mnie tytuł, bo choć była wojna, to żyłem w kąciku) czy moje Kinderszenen coś oczywiście różni od dzieł tych wielkich kompozytorów. Różnica jest przede wszystkim w stopniu słodyczy los chciał, żeby w latach czterdziestych ubiegłego wieku Traumereien śnione przez polskiego chłopca w jego dziecinnym kąciku były pełne krwi i grozy.

Lamika | 2016-12-04
Przeczytana: 29 marca 2010

Zacznę od tego, że na pewno warto przeczytać, choć nie jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna. Dla mnie dodatkowym utrapieniem było, że nie zgadzam się z poglądami autora, a jednak nie mogę odmówić mu nie tyle racji, co umiejętności przedstawienia swoich racji - szkoda, że w formie "nie ma innych poglądów, które byłyby uprawnione". Poniekąd autor tłumaczy taki swój punkt widzenia - najciekawszy jak dla mnie rozdział, to ten dotyczący lektur czytanych mu przez matkę, a właściwie nieczytanych. Bo gdyby matka zamiast Anhellego i Króla Ducha czytywała kilkuletniemu dziecku np. opowiadania Adolfa Dygasińskiego, to jak sam przyznaje, zapewne inaczej patrzyłby na świat.
Niestety jest w nim buzująca pod powierzchnią stoicyzmu nienawiść, głównie do Niemców, zapewne też do Rosjan i to przekonanie o nieomylności, które stara się racjonalizować, ale i tak jest przekonany, że inny punkt widzenia nie ma prawa istnieć...

Barbara Klimek | 2012-06-14
Przeczytana: 03 maja 2012

Publikacja ciekawa i bardzo szczegółowa. Połączenie dokumentu z pamiętnikiem i opowiadaniem.
Książkę zdecydowanie polecam mieszkańcom Warszawy, którzy obeznani są z nazwami ulic swojego miasta.

Aleksandra | 2016-11-04
Przeczytana: 22 października 2016

Powstanie Warszawskie jest trudnym tematem tak do rozmów, jak badań i pisania o nim. Wersje tego, co się działo są sprzeczne, niejasne i trudno ustalić fakty. Od czasu do czasu jednak ktoś decyduje się podjąć tego trudnego tematu. Zrobił to również Rymkiewicz w swoim eseju historycznym o wątkach autobiograficznych, Kinderszenen.

Książka porusza tematykę Powstania Warszawskiego, ale także zwykłego życia dziecka w czasie wojny. Poznajemy codzienność ludzi i to jak wówczas wyglądało życie - opiekę nad zwierzętami, wyprawy na lodowisko, ale i obawę w trakcie niedzielnego spaceru, a także typowo wojenne wydarzenia, jak ostrzeliwania czy wybuch czołgu-pułapki na Kilińskiego. Kinderszenen przedstawia wiele faktów - historycznych, znanych z opowieści i doskonale opisuje Powstanie, jego chaos, problem z przepływem informacji, który mamy do tej pory. Przytacza wiele wersji tych samych wydarzeń, by ukazać niemożliwość dojścia do tego, co tak naprawdę się wówczas wydarzyło.

Kinderszenen...

Homeryckie | 2014-10-04

Bardzo osobisty tekst, zresztą jak wszystkie Rymkiewicza. Faktografia nie ujmuje nic z poetyckości tekstu. Polecam.

Alexandraa | 2016-07-02
Na półkach: 2016, Przeczytane
książek: 1932
tove | 2016-06-13
Przeczytana: 15 czerwca 2016
Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?