Okładka książki Wiking Vulgar i wielkie igrzyska cz. 2

Wiking Vulgar i wielkie igrzyska cz. 2

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "WIKING VULGAR". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Vulgar the Viking and the Great Gulp Games
wydawnictwo
Zielona Sowa
typ
papier
LubimyCzytać
7 (3 ocen i 1 opinia)

Opis książki

Co roku wieś Porycze rywalizuje z sąsiednim miasteczkiem Krztuchy w turnieju Wikingów. I co roku Poryczanie zostają zmiażdżeni. Vulgar postanawia zrobić wszystko, by tym razem było zupełnie inaczej i nie cofnie się przed niczym, by wrócić do domu ze złotem. Zabawna, zwariowana, po prostu wspaniała seria dla 6-9-latków. Vulgar jest małym Wikingiem, który tęskni za dawnymi czasami łupienia, grabien...

Zabawna, zwariowana, po prostu wspaniała seria dla 6-9-latków. Vulgar jest małym Wikingiem, który tęskni za dawnymi czasami łupienia, grabienia i ogromnych bród. Życie w wiosce Porycze jest takie nudne: tylko robienie na drutach i wypasanie kóz, zieeeew… Vulgar uważa, że do niego należy wprowadzenie nieco zamętu w to usypiające miejsce i jak tylko kończy zabawę w żonglowanie kupą łosia, zabiera się za przywracanie prawdziwej tradycji Wikingów.

źródło opisu: www.zielonasowa.pl

Polecamy

Oficjalna recenzja
Bartek książek: 63

Zapasy z morsem

Tradycja – oto słowo, którego znaczenie Vulgar, adept wikingu, poznaje na własnej skórze. Rokrocznie jego rodzinna wieś Porycze, rywalizuje z sąsiadami z Krztuch podczas wielkich igrzysk, gdzie wytypowani zawodnicy staja ze sobą w szranki. A tak dokładnie to dwóch zawodników – po jednym z każdej wioski. Tak – jednym z nich jest Vulgar, który to na ochotnika zgłasza się do udziału w rywalizacji, by nie pozwolić na blamaż dobrego imienia Porycza (zawsze przegrywa!!!) i własnej rodziny (jego mama była mistrzynią w zapasach z morsem). A kim jest jego przeciwnik? Arcywrogiem…

W drugiej części przygód młodego wikinga (dość nietypowego), czytelnik będzie miał okazję dowiedzieć się, że udział w igrzyskach to nie bułka ze śledziem, tylko nad wyraz niebezpieczne zadanie. Wśród dyscyplin znajdziemy bowiem niesłychanie trudny wyścig w lodowatej wodzie czy wspomniane już zapasy z nieprzejawiającym zbytniej ochoty do współpracy morsem. Na dodatek trzeba rywalizować z kimś, kogo się szczerze nienawidzi i reprezentować rodzinną wieś – a to nie lada odpowiedzialność, szczególnie dla kogoś, kto ma tylko kilka lat.

Podobnie jak i w opowieści o łupieżczej wyprawie do pewnej piekarni (po owsiane ciasteczka), tak i tym razem mamy do czynienia z lekturą wesołą, pouczającą i wciągającą, okraszoną licznymi ilustracjami. I choć sama opowieść jest nieco mniej interesująca niźli w tomie pierwszym, to i tak czyta się ją z prawdziwą przyjemnością. I słucha zapewne też. Należy pamiętać tylko o jednym – bycie nawet młodym, nietuzinkowym wikingiem, to trudna sprawa, wymagająca niezwykłych zdolności. A tych w książce nie brak, a niektóre z nich mogą nieco zadziwić i zniesmaczyć. Takie są jednak realia. I nie warto z nimi dyskutować (przynajmniej podczas lektury). Igrzyska czas zacząć!

Bartek 'barneej' Szpojda

Opinie czytelników
oisaj | 2014-03-16

Żeby dać sobie oddech sięgnąłem po drugiego Vulgara, pierwsza część podobała mi się i stwierdziłem, że druga będzie idealna jako reset przy pomocy literatury baaardzo młodzieżowej. Wypadł bardzo dobrze. Całkowicie niepedagogiczna historia tym razem kręci się wokół rywalizacji pomiędzy dwiema wioskami Wikingów. Porycz i Krztuchy (sąsiednia wioska) jak co roku wystawiają swoich zawodników w Igrzyskach. Zwycięska wioska otrzymuje na rok czachopuchar a zawodnik otaczany jest powszechnym poważaniem.Vulgar decyduje się stanąć w szranki, a Freja, lokalna księżniczka i Knut jego najlepszy przyjaciel zostają jego trenerami. Przeciwnikiem młodego Wikinga w morderczych próbach będzie podły Gunnar, a walka z morsem, wyścigi reniferów czy bieganie wśród kóz okażą się bardzo trudnymi wyzwaniami.

Książka przeznaczona jest co prawda dla dzieci, które właśnie osiągnęły wiek szkolny, ale przyznam, że dostarczyła mi sporo frajdy przez jedno deszczowe popoludnie. Jest nieźle napisana, całkowicie pozbawio...

LubimyCzytać | 2014-02-25

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica