Wiking Vulgar i zdobywcy owsianych ciasteczek cz. 1

Okładka książki Wiking Vulgar i zdobywcy owsianych ciasteczek cz. 1 Odyn Rudobrody
Logo Lubimyczytac Patronat
Zielona Sowa
2014-02-21
2014-02-21

Jak zostać wikingiem

Może przygody Vulgara to nie jest książka dla pięciolatka, ale u odrobinę starszych dzieci najpewniej wzbudzi zachwyt, a pierwszoklasiści pewnie będą się nawet zastanawiać skąd wziąć kupę łososia, aby móc pobawić się w tak lubiane przez Vulgara żonglowanie nią.

Ale po kolei. Vulgar jest ośmioletnim Wikingiem, mieszka z mamą Helga i tatą Haraldem w wiosce Porycz. Wszyscy wiemy, czym na co dzień zajmują się Wikingowie, grabią i plądrują. Ci mieszkający w Poryczu zajmują się niestety przede wszystkim drzemkami i pieleniem ogródków, a Vulgarowi jakoś to nie pasuje, chciałby bardziej tradycyjnych zachowań. Zależy mu zwłaszcza na grabieniu, choć nie ma potrzebnych do tego z całą pewnością grabi. Kiedy jednak nadejdzie Dzień Pamięci z pomocą najlepszego przyjaciela Knuta przy wsparciu księżniczki Freji i wiernego psa Grunta wyruszy na swoją pierwszą łupieżczą wyprawę. Nieważne, że celem będą owsiane ciasteczka piekarza Ivara, a rolę drakkara będzie pełniła beczka po piwie. Ważne, że będzie się działo !

Zaczytałem się na tyle, że w tempie ekspresowym książeczka się skończyła. Nie jest może zbyt "poprawna politycznie", nie opowiada pouczających czy wzruszających historii. Nie ma w niej kucyków, miłych księżniczek czy gadających zwierzaków. Jest za to akcja, zaskakujące pomysły i dziecięca wyobraźnia. Dodatkowo daje ona sporo frajdy małemu czytelnikowi, perypetie Vulgara są zabawne, a świat jest przecież pełen takich urwipołciów jak on. Na końcu Vulgar ponosi jednak konsekwencje swoich działań i to daje tym małym kombinatorom pewną przestrogę. Mnie się podobało, a Maluchowi przeczytam za chwilę, niech jeszcze da mi chwilę względnego spokoju zanim zacznie grabić i plądrować

Polecam zdecydowanie miłośnikom nie do końca poprawnych historii dla dzieci :)

@oisaj Pięknie opisał tę pozycję, nie pozostaje mi nic do dodania, oprócz tego, że 5-latkom też się podoba. ;)

• Dla dzieci i z dziećmi
  • Iwkowe
  • Pod naszym patronatem