Wyzwanie czytelnicze LC

Moja miłość

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
poezja
nawka

Poznali się w Łodzi w 1912 roku, siedem lat później wzięli ślub. Dla poety było to uczucie – od pierwszego wejrzenia – bardzo silne, namiętne, ale tez przepełnione ciągłymi rozterkami i wątpliwościami co do wzajemności. To nieustanne napięcie emocjonalne było ważnym impulsem do twórczości zarówno lirycznej, powstałej z potrzeby serca, jak i tej traktowanej raczej zarobkowo. Niepublikowane...

To nieustanne napięcie emocjonalne było ważnym impulsem do twórczości zarówno lirycznej, powstałej z potrzeby serca, jak i tej traktowanej raczej zarobkowo. Niepublikowane dotąd listy do Stefanii, począwszy od najwcześniejszych, odsłaniają skomplikowaną historię tej miłości.
W tomiku znalazł się także wybór wierszy miłosnych, zarówno do ukochanej, jak i niezwiązanych bezpośrednio z nią.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry

źródło okładki: Wydawnictwo Iskry

Patrycja | 2018-09-24
Przeczytana: 24 września 2018

Nie miałam pojęcia że Tuwim był aż tak wylewny i twórczy w swoich listach do Stefanii - z jego zapisków można wnioskować że była dla niego muzą, uzależnieniem, oczkiem w głowie i jedyną miłością. Pisał do niej: "Stefusiu najdroższa! Stefuleńko. Córeczko! Moja świetlinko! Robaczku mój świętojuliański!" itp.

A ona?
Od początku obojętna, odporna na jego zaloty. Po ślubie, gdy Tuwim był w podróżach, zdarzyło jej się nawet mieć romans a jednocześnie prosić Juliana by nie przestawał jej wysyłać pieniędzy. Nieprawdopodobne a jednak prawdziwe.

Trudno będzie tu stanąć po stronie Stefanii głównie dlatego że większość listów zawartych w książce jest właśnie samego Tuwima i wydarzenia są opisywane z jego perspektywy.

Niemniej jednak serdecznie polecam, bo w środku znajdują się liczne wiersze.

Sosenka | 2014-05-13
Przeczytana: 13 maja 2014

Julian Tuwim to niezwykle ceniony i popularny nie tylko w Polsce poeta, o którym wiem już całkiem sporo. Miałam okazję czytać jego biografię i zbiór wierszy, a teraz coś nieco bardziej intymnego i osobistego, jego listy do miłości życia, Stefanii, oraz dotąd nigdzie wcześniej nie publikowane miłosne wiersze, dedykowane także jej i innym bliskim jego sercu osobom. Tuwim był postacią szczególną, bo posiadającą dwie twarze. Jedna to znana wszystkim wielbicielom, czytelnikom, twarz wspaniałego poety o ogromnej wyobraźni, empatii i emocjonalności. Druga to twarz prywatna, do końca nie odkryta i właściwie nigdy nie poznana. Mało wiedzieliśmy o jego życiu, jedynie strzępy, które nam podsuwał i zdradzał. Dlatego też podobnie jak wielu innych poetów, zawsze ocenia się go przez pryzmat tego co robił, co tworzył i jak wyrażał siebie w swoich utworach.
Tuwim poznał Stefanię w roku 1912, a ich ślub nastąpił aż siedem lat później. Poeta zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia, było to...

kinga | 2014-04-24
Przeczytana: 22 kwietnia 2014