Odyseja Hansa Schmidta

Okładka książki Odyseja Hansa Schmidta Bohdan Arct
Okładka książki Odyseja Hansa Schmidta
Bohdan Arct Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Seria: Żółty Tygrys historia
historia
Żółty Tygrys
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1958-01-01
1958-01-01
II wojna światowa

"Tygrysek" napisany pod pseudonimem "H.Hoffer" przez Bohdana Arcta. Bardzo ciekawa pozycja, analizująca, poprzez wywiady i zeznania dowódców niemieckich złożone po zakończeniu wojny, największe pomyłki militarne wojsk III Rzeszy.
Przeczytać zatem możemy o
- błędzie, jakim było "odpuszczenie" rozbitym wojskom angielskim pod Dunkierką (kiedy to Niemcy mogli wybić te wojska praktycznie do nogi),,
- powstrzymaniu w 1940 r. inwazji na Wielką Brytanię, prawie zupełnie pozbawioną gotowych do działania sił lądowych,
- niezajęciu Gibraltaru
wszystkie te błędy strategiczne rozmówcy oraz autor składali na karb chęci zawarcia odrębnego pokoju z Wielką Brytanią.
Dalej jest też ciekawie, przeczytać bowiem można o :
- niepotrzebnym, opóźniającym atak na ZSRR zdobywaniu Krety (gdzie ofiary ludzkie były tak duże, że powstrzymały Hitlera od kolejnych akcji desantowych),
- błędach podczas kampanii północnoafrykańskiej, skutkujących ostatecznie przegraniem walk tam się toczących i last but not least, największym błędzie Hitlera, jakim było oczywiście
- rozpoczęcie wojny z ZSRR.
W tym ostatnim aspekcie autor zmuszony jest do ostrej propagandy, by klęski radzieckie z początku wojny usiłować przedstawić jako "zamierzoną taktykę". Wychodzi mu średnio - natomiast warto zauważyć, jak Arct "pogrywał" z PRLowską cenzurą - w "tygrysku" wygłoszona jest celna i zasadna krytyka nieprzygotowania radzieckiego - ale dokonana jest ona poprzez...fragmenty raportów i zeznać niemieckich ! Sprytne i inteligentne :-)
Na marginesie opisanych powyżej wydarzeń Arct snuje historię kilku niemieckich żołnierzy (w tym tytułowego Hansa Schmidta),którym za obłęd, jakiemu uległy Niemcy, przyszło zapłacić najwyższą cenę.
Porządna lekcja historii (tylko trzeba umieć czytać).

Przeczytać zatem możemy o

• Tygrysy