Alfabet teatru dla analfabetów i zaawansowanych

Wydawnictwo: EZOP Agencja Edytorska
teatr, historia teatru
teatr

Unikalna, autorska encyklopedia teatralna Tadeusza Nyczka, zilustrowana mistrzowskim piórkiem Kazimierza Wiśniaka, adresowana jest zarówno do młodzieży, jak i dorosłych. Łączy w sobie powagę tematu z błyskotliwością stylu znakomitego krytyka i felietonisty. Nowe, rozszerzone wydanie obejmuje ponad 300 haseł z zakresu teorii i historii teatru. "Obok rzetelności informacyjnej największą zaletą...

"Obok rzetelności informacyjnej największą zaletą «Alfabetu teatru» jest bezpośredni kontakt, jaki Tadeusz Nyczek potrafi nawiązać z Czytelnikami od pierwszego hasła do ostatniego. Coś na kształt nie tyle wykładu, ile przyjacielskiej pogawędki" – pisał Andrzej Hausbrandt.

"Nyczek należy do generacji krytyków, którzy przyszli po nieodżałowanym Konstantym Puzynie i ciągle jeszcze niepokojącym pisaniu Marty Fik. Odziedziczył po nich nieustępliwość wobec miernego teatru i doświadczenie znakomitego krytyka, który znajomość teatru czerpie również z wiedzy coraz bardziej rzadkiej: historii teatru i jego anatomii. I łączy tę praktykę z pięknym pisaniem. «Alfabet teatru» jest nie tylko książką potrzebną, ale też lekturą pełną uroku i wielu niespodzianek" – pisał Jan Kott.

źródło opisu: Agencja Edytorska Ezop, 2005

źródło okładki: http://ezop.com.pl/produkty-dla-mlodziezy,produkt,...»

skygge | 2013-10-03
Przeczytana: 02 października 2013

Słownik napisany pół żartem pół serio. Dla analfabetów bardzo dobra pozycja, ale dla wtajemniczonych miłośników teatru i teatrologów już trochę słabsza. Niemniej jednak zawiera dużo ciekawych haseł związanych zarówno z samym teatrem jak i aktorstwem. Wytłumaczone bardzo prostym i przystępnym językiem. Można się dowiedzieć, kim jest aktor nazywany w środowisku teatralnym "artychą", "halabardnikiem" albo "ogonem", jak również dlaczego autor umieścił w swoim słowniku takie pojęcia jak "łóżko" czy "nuda". Polecam, można się pośmiać.

Juliette | 2014-07-14
Na półkach: Przeczytane, *2014*, Poradniki
Przeczytana: lipiec 2014

Robię teatr od kilku dobrych lat i mogę śmiało powiedzieć, że książka zawiera wszystkie najważniejsze pojęcia związane z teatrem. Przeznaczona jest dla amatorów jak i samych zawodowców. Większość pojęć było mi znanych już od dawna, ale także dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia.
Polecam wszystkim przyszłym lub teraźniejszym aktorom :)

Madame_Bijou | 2014-12-29
Przeczytana: 2013 rok

Podstawowe hasła na etapie szkoły podstawowej. Nic wielkiego

Noirin | 2016-06-25
Przeczytana: czerwiec 2016