Pamiętniki lekarzy

Okładka książki Pamiętniki lekarzy Jan Borkowski
Okładka książki Pamiętniki lekarzy
Jan Borkowski Wydawnictwo: Orion biografia, autobiografia, pamiętnik
315 str. 5 godz. 15 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Orion
Data wydania:
2011-03-03
Data 1. wyd. pol.:
2011-03-03
Liczba stron:
315
Czas czytania
5 godz. 15 min.
Język:
polski
ISBN:
9788392597148
Średnia ocen

4,7 4,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
176
56

Na półkach:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kilkakrotnie organizował konkursy na pamiętniki, pisane przez lekarzy. Prace laureatów pierwszego z nich zostały opublikowane w roku 1939. Są one na różnym poziomie. Jedne czyta się szybko i łatwo, inne trudniej. Każda z nich daje jakiś pogląd na ówczesną medycynę, na pracę lekarzy i mentalność pacjentów. Można się też przekonać, jakie zmiany zaszły w opiece medycznej po wprowadzeniu ubezpieczeń, tzw. kas chorych.
Niewątpliwie na szczególną uwagę zasługuje pamiętnik, napisany przez lekarkę z Podhala, Zofię Karasiównę. Napisany soczystym, potocznym językiem, który "wchodzi w pięty". Przedstawione sytuacje czasem są zabawne, czasem szokujące, a kiedy indziej smutne i przerażające.
Chcecie się przekonać, jak to się dawniej leczono? Wszystkich za jednym zamachem. Męża, żonę, dzieci, czasem też te pożyczone od sąsiadów. Próbowano nawet krowy. W końcu płaci się na tą chorą kasę, to niech się dochtór na coś przyda.
Tekst dostępny jest już w domenie publicznej i można go znaleźć tutaj. Można też pobrać plik w wybranym formacie.
https://pl.wikisource.org/wiki/Pami%C4%99tnik_dr_Z._Karasi%C3%B3wny
Godzinka czytania. Skusicie się?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kilkakrotnie organizował konkursy na pamiętniki, pisane przez lekarzy. Prace laureatów pierwszego z nich zostały opublikowane w roku 1939. Są one na różnym poziomie. Jedne czyta się szybko i łatwo, inne trudniej. Każda z nich daje jakiś pogląd na ówczesną medycynę, na pracę lekarzy i mentalność pacjentów. Można się też przekonać, jakie zmiany...

więcej Pokaż mimo to

avatar
123
109

Na półkach:

No cóż - żyjemy prawie 100 lat później, a mentalność pacjentów nie uległa żadnej zmianie. Podstawowe mechanizmy rozumowania typowego pacjenta-polaka zostały ciągle te same - "nie leczą mnie, tylko obserwują", "jak zapłacę jakiś nędzny grosz - zaraz mi powiedzą co mi dolega". Książka pokazuje też różnicę pomiędzy lekarzem (dworek ze służącą) do typowego chłopa (3 pokolenia w jednej izbie) - ale dziwnym trafem jakoś ludzie pomijają ten fragment twierdząc, że "kiedyś to byli lekarze z empatią"..
Generalnie jako lekarz powiem, że od dzisiejszych czasów różni się to niewiele - jako lekarze mamy antybiotyki, a ludzie lepsze domy. Cała reszta ("nie pojadę do szpitala bo daleko!") została ta sama.

No cóż - żyjemy prawie 100 lat później, a mentalność pacjentów nie uległa żadnej zmianie. Podstawowe mechanizmy rozumowania typowego pacjenta-polaka zostały ciągle te same - "nie leczą mnie, tylko obserwują", "jak zapłacę jakiś nędzny grosz - zaraz mi powiedzą co mi dolega". Książka pokazuje też różnicę pomiędzy lekarzem (dworek ze służącą) do typowego chłopa (3 pokolenia w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
762
685

Na półkach:

Okazuje się że książek/prac opartych na wspomnieniach lekarzy jest znacznie więcej. Niektóre sklasyfikowano pod kątem specjalizacji (np. chirurgicznej lub położniczej). Wszystko to jest dla mnie niezmiernie ciekawe, bo zawsze interesowałam się tym tematem. W „Pamiętnikach lekarzy” zebranych przez Jana Borowskiego nie chodzi jednak o medycynę sensu stricte, a raczej o podejście społeczeństwa lat trzydziestych ubiegłego wieku do lecznictwa społecznego funkcjonującego pod postacią Kas Chorych oraz i ich świadomości medycznej. Roi się w niej od przykładów uprzedzeń, zabobonów i prymitywnych metod „leczniczych” stosowanych przez tzw. mądrych i wszelkiej maści innych znachorów często_gęsto szafujących życiem ludzkim z tragicznym finałem. Czytając książkę byłam pod wrażeniem umiejętności pisarskich i opisowych lekarzy. Piszą pięknie, używają ładnego języka, choć starają się przytaczać wyrażenia prostego ludu.
Książka przybliża tamte czasy i pozwala docenić postęp medyczny i powszechny dostęp do lecznictwa. Wzruszałam się nieco czytając znane nazwy poznańskich dzielnic, które kiedyś były zapadłymi wsiami. Niemal stuletnia przeszłość wydaje się tak bliska i tak daleka jednocześnie.
Polecam wszystkim ciekawym tego tematu.

Okazuje się że książek/prac opartych na wspomnieniach lekarzy jest znacznie więcej. Niektóre sklasyfikowano pod kątem specjalizacji (np. chirurgicznej lub położniczej). Wszystko to jest dla mnie niezmiernie ciekawe, bo zawsze interesowałam się tym tematem. W „Pamiętnikach lekarzy” zebranych przez Jana Borowskiego nie chodzi jednak o medycynę sensu stricte, a raczej o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
453
206

Na półkach: ,

Pamiętniki lekarzy to zbiór opowieści o doświadczeniach lekarzy z pacjentami w latach 30. XX w. Książka sprawia, że żyjący w dzisiejszych czasach czlowiek, otwiera szerzej oczy ze zdumienia. Pokazuje jak bardzo ograniczona była wiedza ludzi - pacjentów na temat własnego ciała, fizjologii... w dość drastyczny i dosadny sposób opisany jest ogrom i potęga zabobonów dotyczących lekarzy, lekarstw, zastrzyków...
Książka nie jest łatwa, nie czyta się jej szybko, ale zapiski lekarzy potrafią zaciekawić i wciągnąć czytelnika. Ze względu na to, że autorów pamiętników jest kilku, to książka jest dość nierówna- w zależności od umiejętności pisania, pacjentów, zawodowych doświadczeń, niektóre fragmenty są bardzo ciekawe i pochłaniające, z kolei inne - są męczące, trochę nudne i nieco się dłużą.
Pamiętniki, jako całość oceniam pozytywnie. Dziękuję autorom, redaktorowi, pomyslodawcom za uświadomienie mi tego, w jak pięknych, światłych czasach przyszło mi żyć.

Pamiętniki lekarzy to zbiór opowieści o doświadczeniach lekarzy z pacjentami w latach 30. XX w. Książka sprawia, że żyjący w dzisiejszych czasach czlowiek, otwiera szerzej oczy ze zdumienia. Pokazuje jak bardzo ograniczona była wiedza ludzi - pacjentów na temat własnego ciała, fizjologii... w dość drastyczny i dosadny sposób opisany jest ogrom i potęga zabobonów dotyczących...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1597
94

Na półkach: ,

Ponieważ książka stanowi zbiór prac nadesłanych na apel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poziom jej i styl pisania jest dość zróżnicowany. Lekarze opisują w nich swoje zetknięcie z lecznictwem społecznym a więc jednocześnie z chorobami społecznymi, biedą, ciemnotą i zabobonami. Bardzo ciekawa lektura.

Ponieważ książka stanowi zbiór prac nadesłanych na apel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poziom jej i styl pisania jest dość zróżnicowany. Lekarze opisują w nich swoje zetknięcie z lecznictwem społecznym a więc jednocześnie z chorobami społecznymi, biedą, ciemnotą i zabobonami. Bardzo ciekawa lektura.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    31
  • Chcę przeczytać
    26
  • Posiadam
    9
  • Ulubione
    2
  • 2013
    1
  • Biologia, zdrowie
    1
  • Wspomnienia
    1
  • Biblioteka M.
    1
  • 2021 - przeczytane
    1
  • 52/2021
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pamiętniki lekarzy


Podobne książki

Przeczytaj także