Sprawy Ludzkie

Wydawnictwo: Czytelnik
Szczepański, życie, autobiografia
Ispirazione

Autor spisał w książce swoje wrażenia i refleksje nad sprawami ludzkimi poznane z przeżyć osobistych i z obserwacji bliźnich, z którymi się spotyka

źródło opisu: Czytelnik 1978

źródło okładki: Czytelnik 1978

Wojciech Gołębiewski | 2016-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Jan Szczepański (1913 – 2004) (nie mylić z literatem Janem Józefem Szczepańskim 1919- 2003) - profesor socjologii, którego prace są poświęcone teorii i historii socjologii oraz badaniom nad przekształceniami struktury społecznej.
Autor pisząc o "Sprawach ludzkich" zaczyna od cierpienia, a zakres jego zainteresowań oddają tytuły rozdziałów: „Cierpienie", "Osamotnienie i samotność", "Obraz samego siebie", "Inny człowiek", "Człowieczeństwo", "Głód", "Podróż", "Sfera irracjonalności", "Wyobraźnia”, „Wiara”, "Zmęczenie?, "Obojętność", "Rozgoryczenie", „Mądrość", "Nadzieja i złudzenia", "Starość", "Śmierć", "Życie", "Los", oraz "Wartość człowieka".

Zaczynamy od „cierpienia” (s. 7):
„...Człowiek musi cierpieć, aby działać... ...Cierpienie jest także przyczyną odkrywania świata i poznawania świata. Jest motorem dążeń poznawczych. Bez cierpienia inteligencja człowieka pozbawiona byłaby ...

ewawkaloszach | 2015-01-05

Ta książka to lektura na studiach, za każdym razem, kiedy po nią sięgam niby czytam to samo, ale rozumiem coś innego. Ta książka dojrzewa razem ze mną, za każdym razem, kiedy ją czytam zaznaczam inne fragmenty. Ciekawe spojrzenie inteligentnego mężczyzny na sprawy zwykłe, ludzkie i osoby, które tworzą zachowania, kanony. Okazuje się, że bez względu na status, stan majątkowy, czy społeczny jesteśmy ludźmi i nasze zachowania są podobne, ale jakże różnimy się w ich przekazywaniu. Jestem pewna, że do tej książki wrócę jeszcze nie raz.

GochaZet | 2017-12-30
| 2017-07-08