Pamiętniki lekarzy

medycyna

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/pamietniki-lekarzy/

Dortek | 2014-09-02
Przeczytana: 02 września 2014

Okazuje się że książek/prac opartych na wspomnieniach lekarzy jest znacznie więcej. Niektóre sklasyfikowano pod kątem specjalizacji (np. chirurgicznej lub położniczej). Wszystko to jest dla mnie niezmiernie ciekawe, bo zawsze interesowałam się tym tematem. W „Pamiętnikach lekarzy” zebranych przez Jana Borowskiego nie chodzi jednak o medycynę sensu stricte, a raczej o podejście społeczeństwa lat trzydziestych ubiegłego wieku do lecznictwa społecznego funkcjonującego pod postacią Kas Chorych oraz i ich świadomości medycznej. Roi się w niej od przykładów uprzedzeń, zabobonów i prymitywnych metod „leczniczych” stosowanych przez tzw. mądrych i wszelkiej maści innych znachorów często_gęsto szafujących życiem ludzkim z tragicznym finałem. Czytając książkę byłam pod wrażeniem umiejętności pisarskich i opisowych lekarzy. Piszą pięknie, używają ładnego języka, choć starają się przytaczać wyrażenia prostego ludu.
Książka przybliża tamte czasy i pozwala docenić postęp medyczny i powszechny...

karla_6 | 2014-01-29
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Pamiętniki lekarzy to zbiór opowieści o doświadczeniach lekarzy z pacjentami w latach 30. XX w. Książka sprawia, że żyjący w dzisiejszych czasach czlowiek, otwiera szerzej oczy ze zdumienia. Pokazuje jak bardzo ograniczona była wiedza ludzi - pacjentów na temat własnego ciała, fizjologii... w dość drastyczny i dosadny sposób opisany jest ogrom i potęga zabobonów dotyczących lekarzy, lekarstw, zastrzyków...
Książka nie jest łatwa, nie czyta się jej szybko, ale zapiski lekarzy potrafią zaciekawić i wciągnąć czytelnika. Ze względu na to, że autorów pamiętników jest kilku, to książka jest dość nierówna- w zależności od umiejętności pisania, pacjentów, zawodowych doświadczeń, niektóre fragmenty są bardzo ciekawe i pochłaniające, z kolei inne - są męczące, trochę nudne i nieco się dłużą.
Pamiętniki, jako całość oceniam pozytywnie. Dziękuję autorom, redaktorowi, pomyslodawcom za uświadomienie mi tego, w jak pięknych, światłych czasach przyszło mi żyć.

Liton | 2017-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2017

No cóż - żyjemy prawie 100 lat później, a mentalność pacjentów nie uległa żadnej zmianie. Podstawowe mechanizmy rozumowania typowego pacjenta-polaka zostały ciągle te same - "nie leczą mnie, tylko obserwują", "jak zapłacę jakiś nędzny grosz - zaraz mi powiedzą co mi dolega". Książka pokazuje też różnicę pomiędzy lekarzem (dworek ze służącą) do typowego chłopa (3 pokolenia w jednej izbie) - ale dziwnym trafem jakoś ludzie pomijają ten fragment twierdząc, że "kiedyś to byli lekarze z empatią"..
Generalnie jako lekarz powiem, że od dzisiejszych czasów różni się to niewiele - jako lekarze mamy antybiotyki, a ludzie lepsze domy. Cała reszta ("nie pojadę do szpitala bo daleko!") została ta sama.

Pucka69 | 2013-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2013

Ponieważ książka stanowi zbiór prac nadesłanych na apel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poziom jej i styl pisania jest dość zróżnicowany. Lekarze opisują w nich swoje zetknięcie z lecznictwem społecznym a więc jednocześnie z chorobami społecznymi, biedą, ciemnotą i zabobonami. Bardzo ciekawa lektura.

Karolina | 2016-11-07
Paula | 2016-07-31