Wojna na Pięknym Brzegu

Okładka książki Wojna na Pięknym Brzegu
Andrzej Marek GrabowskiJoanna Rusinek Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Wojny dorosłych - historie dzieci literatura dziecięca
152 str. 2 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Seria:
Wojny dorosłych - historie dzieci
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literatura
Data wydania:
2014-03-04
Data 1. wyd. pol.:
2014-03-04
Liczba stron:
152
Czas czytania
2 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376722818
Tagi:
dziecko wojna
Średnia ocen

                8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Asiunia Joanna Papuzińska, Maciej Szymanowicz
Ocena 7,7
Asiunia Joanna Papuzińska,&...
Okładka książki Teraz tu jest nasz dom Barbara Gawryluk, Maciej Szymanowicz
Ocena 7,7
Teraz tu jest ... Barbara Gawryluk, M...
Okładka książki Mój tato szczęściarz Joanna Papuzińska, Maciej Szymanowicz
Ocena 7,6
Mój tato szczę... Joanna Papuzińska,&...
Okładka książki Hebanowe serce Renata Piątkowska, Maciej Szymanowicz
Ocena 7,5
Hebanowe serce Renata Piątkowska,&...

Oficjalne recenzje i

Na Joli bord są ulice takie śliczne...



276 0 130

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
86 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
56
56

Na półkach:

http://www.polskanapiechote.waw.pl/do-poduszki

W tej książce jest wszystko, co lubię: historia napisana przez życie i miejsce, które dobrze znam. Tym miejscem jest tytułowy Piękny Brzeg – joli bord – warszawski Żoliborz. To naprawdę piękna dzielnica, zabudowana starymi willami, pełna zieleni, od wschodu okolona Wisłą, spokojna i cicha. Od czasów opisanych w książce niewiele się zmieniła. Ci, którzy jej nie znają, mogą spojrzeć na mapkę umieszczoną na wyklejce przed stroną tytułową.

Pod numerem 1 jest dom przy ulicy generała Zajączka. Tu rozgrywa się większość opisanych wydarzeń. To dom Krysi, której losy są kanwą opowieści. Do tego domu wraca tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej z wakacji w Choszczówce. Pod koniec września 1939 roku z jego okien obserwuje defiladę zwycięskiej armii niemieckiej, maszerującej z pobliskiego Dworca Gdańskiego do Cytadeli. W tym domu schronienie znajdują uciekinierzy ze Lwowa i pani Maria z synem Jankiem, który nie miał „dobrego wyglądu”. To tu odbywają się spotkania żołnierzy podziemnej armii, a w sierpniu 1944 roku działa powstańczy szpital, w którym pracuje Krysia. Wraz z koleżankami przenosi rannego powstańca. Chłopak czeka w piwnicy domu przy ulicy Dymińskiej. Stamtąd na generała Zajączka nie jest daleko, ale to niebezpieczne miejsce – między Cytadelą a Dworcem Gdańskim trwa ostrzał. Łatwiej jest przy placu Inwalidów, gdzie stoi ogromna barykada. Tuż za placem zaczyna się ulica Adama Mickiewicza. Tam mieszka Krystyna, która wprowadza Krysię i jej koleżanki w konspiracyjną działalność. W jej domu dziewczynki składają przysięgę na wierność Ojczyźnie. Kilka dni później mijają go, wioząc na Marymont pierwszą przesyłkę z nielegalnymi gazetkami. Ulicę Mickiewicza przecina plac Wilsona, na którym padają pierwsze strzały Powstania Warszawskiego.

Ale wojna to nie tylko walki, ranni i zabici. „Wojna, poza wieloma tragicznymi zdarzeniami, składała się także ze zwykłych codziennych spraw […]. Dzieci chodziły do szkoły, bawiły się, żartowały”. Krysia uczy się w szkole przy ulicy Felińskiego, niedaleko domu. A po lekcjach chodzi do parku, nad „piękny brzeg” Wisły. Na mapce zabrakło kościoła świętego Stanisława Kostki, w którym tuż przed wybuchem Powstania bierze ślub starsza siostra Krysi – Zosia. Nie brakowało i takich uroczystości, bo mimo nalotów, bombardowań i łapanek życie toczyło się dalej.

Żoliborz, odcięty od reszty Warszawy linią torów kolejowych, był w latach wojny małym samodzielnym miasteczkiem. Jego mieszkańcy tworzyli społeczność, w której wszyscy znali się i wspierali. Wspólnie pracowali, walczyli o przetrwanie, czasami ryzykując życie, chronili najsłabszych, najbardziej narażonych na śmierć. Jak w każdej ludzkiej wspólnocie zdarzali się i spryciarze, ludzie nie do końca godni zaufania. Okupacyjne losy tej żoliborskiej społeczności oglądamy oczami Krysi. Snując swą opowieść, dziewczynka przekazuje mnóstwo informacji o okupacyjnej rzeczywistości. W fakty z własnego życia wplata wydarzenia historyczne: atak sowietów, opuszczenie Warszawy przez polski rząd, zbrodnię katyńską, powstanie w getcie.

Wojna na Pięknym Brzegu to jednak nie tylko okupacyjne dzieje warszawskiej dzielnicy i jej mieszkańców, to przede wszystkim losy Krysi – matki autora. To jej towarzyszymy od pierwszej do ostatniej strony opowieści. Dziewczynka, jak większość ludzi, których dzieciństwo przypadło na lata wojny, szybko dorasta. We wrześniu 1939 roku ma dziesięć lat i nie do końca pojmuje, jak straszny kataklizm zwalił się na Polskę. Z biegiem czasu, gdy z jej życia zaczynają znikać szkolni koledzy, ojciec i wujkowie trafiają do obozów, mama i babcia cudem unikają rozstrzelania, a w czasie ucieczki z Pawiaka ginie serdeczny przyjaciel, w Krysi następuje przemiana. Dziecinne „dokuczanie szkopom” zamienia się w niebezpieczną działalność konspiracyjną i udział w Powstaniu Warszawskim.

Książka Andrzeja Marka Grabowskiego to mądra, wartościowa literatura. Opowiada o latach okupacji w sposób prosty i ciekawy. Nie zawiera brutalnych scen, ale też niczego nie ukrywa – przedstawia wojenną rzeczywistość taką, jaką była. Autor nie uczy nienawiści, nie wyzwala w czytelniku chęci odwetu na okupantach. Być może celowo większość niebezpiecznych sytuacji ma pozytywne zakończenie, a Niemcy też okazują się ludźmi.

Ciekawa jest kompozycja książki. Mapka na wyklejce przed kartą tytułową aż prosi, by wziąć za rękę jakiegoś malucha i wspólnie odszukać zaznaczone na niej miejsca. Zdjęcia na tylnej wyklejce oraz ilustracje Joanny Rusinek, zgrabnie łączące rysunek z fotografią, podkreślają autentyczność opisywanych zdarzeń. Możliwość zobaczenia bohaterów opowieści bez wątpienia zwiększa jej atrakcyjność. Dobrym pomysłem okazało się zaopatrzenie książki w przypisy objaśniające terminy mniej znane młodym czytelnikom. Ciekawy jest też rozdział zatytułowany Co było dalej w skrócie podający powojenne losy bohaterów opowieści. Niestety, nie wszystkim udało się przeżyć.

http://www.polskanapiechote.waw.pl/do-poduszki

W tej książce jest wszystko, co lubię: historia napisana przez życie i miejsce, które dobrze znam. Tym miejscem jest tytułowy Piękny Brzeg – joli bord – warszawski Żoliborz. To naprawdę piękna dzielnica, zabudowana starymi willami, pełna zieleni, od wschodu okolona Wisłą, spokojna i cicha. Od czasów opisanych w książce...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    119
  • Chcę przeczytać
    114
  • Posiadam
    16
  • Chcę w prezencie
    6
  • Ulubione
    6
  • Dla dzieci
    5
  • 2018
    3
  • 2022
    3
  • 2015
    2
  • Literatura dziecięca i młodzieżowa
    2

Cytaty

Więcej
Andrzej Marek Grabowski Wojna na Pięknym Brzegu Zobacz więcej
Andrzej Marek Grabowski Wojna na Pięknym Brzegu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także