Wyjść z socjalizmu

Wydawnictwo: Kurs
7 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Sortir du socialisme
Imachuemanch

Guy Sormam - znany francuski dziennikarz i publicysta, orędownik liberalizmu i idei "państwa minimum" opisuje i komentuje przemiany w ZSRR, w Chinach, na Węgrzech i w Polsce [...]

źródło opisu: Z okładki

źródło okładki: www.kroliczajama.pl

Imachuemanch | 2014-01-18
Przeczytana: styczeń 2014

Pisana na "gorąco" publicystyka. Nie zza biurka we Francji, lecz w podróży. Książka pt. "Wyjść z socjalizmu" zakończona jest symbolicznie podpisem "Moskwa 1990", co jeszcze kilka lat wcześniej było nie do pomyślenia.
Autor rozpoznaje rodzące się już patologie "zmian ustrojowych", nie pozostawiał złudzeń co do losów tzw. "liberalizacji", szczególnie w Polsce. Stawia wiele politycznych hipotez na przyszłość, z których do dnia dzisiejszego nie sprawdziła się ani jedna - ale nie urodził się jeszcze człowiek, który wszystko przepowiedział.
Książkę jeszcze dziś czyta się ciężko, a cóż dopiero mógł myśleć Polak, czytający to w dniu premiery.
Autor popełnia również częsty błąd, łączący nierozerwalnie kapitalizm z zachodnioeuropejską demokracją. Stawia tezę, że jedno jest nierozerwalnie połączone z drugim i prowadzi jedno do drugiego.

Wydana przez "Kurs" pozycja pełna jest błędów stylistycznych i literówek.

Tobson | 2016-05-08
Przeczytana: luty 2016

Ciekawie napisana książka z okresu transformacji w wybranych krajach postkomunistycznych (m.in. w Polsce). Autor podróżuje od kraju do kraju i przeprowadza wywiady z tamtejszymi przedstawicielami reprezentatywnych frontów ideowych. Cennym atutem tej książki jest mały wycinek historii z opisywanego okresu oraz obraz niektórych lokacji (opatrzony krytycznym okiem autora). Niemniej jednak muszę zgodzić się z opinią poprzedniego recenzenta, że książka przetłumaczona została niechlujnie oraz że autor, pozostając zwolennikiem ustroju kapitalistycznego, trochę za bardzo przychylnie patrzy na zachodnie demokracje, tym samym delikatnie sugerując, aby podążać tą samą drogą.

Szymon S | 2017-09-02
Na półkach: Podróżnicze, Przeczytane