The Cellist of Sarajevo

Okładka książki The Cellist of Sarajevo
Steven Galloway Wydawnictwo: Text Publishing Company literatura piękna
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Text Publishing Company
Data wydania:
2009-03-02
Data 1. wydania:
2009-03-02
Język:
angielski
ISBN:
9781921520150
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1039
200

Na półkach: ,

Wiele lat temu po raz pierwszy usłyszałam Adagio g-moll. Był to fragment ścieżki dźwiękowej do filmu „Gallipoli” w reżyserii Petera Weira. Dopiero dzisiaj dowiedziałam się, że Adagio g-moll na smyczki i organy, kojarzony z nazwiskiem Tomasa Albinoniego, należy do mistyfikacji muzycznych. Podobno Albinoni był twórcą jedynie partii basu. Całą nadbudowę napisał Remo Giazotto. Cóż, nie zmienia to faktu, że utwór ten jest jednym z najpiękniejszych jakie słyszałam. I najsmutniejszym. Powiązanym z poczuciem dumy, odwagą, smutkiem i śmiercią. Dzięki książce Stevena Galloway’a wiem, że utwór ten towarzyszył ludziom z Sarajewa. Był hymnem i wspomnieniem.
„Wiolonczelista z Sarajewa” to książka o konflikcie zbrojnym na terenach byłej Jugosławii. O oblężeniu Sarajewa przez Bośniackich Serbów i Jugosłowiańską Armię Ludową, które rozpoczęło się 6 kwietnia 1992 roku i trwało do końca października 1995. Pamiętam relacje z tamtych wydarzeń. Zniszczone budynki, zbiorowe mogiły, setki zabitych. Moja córka urodziła się w maju 1995 roku. Jej życie jest spokojne, dalekie od tamtych wydarzeń i inne niż jej rówieśników w Bośni i Hercegowinie. Oni patrzą na zniszczenia do tej pory. Ich bliscy nie zapomnieli. Wielu z nich nie ma.

Książka konkretna w swej wymowie i jasna w sferze treści. Relacja, która nie daje zapomnieć, że zawsze na świecie ktoś kogoś zabija w obronie, dla wiary, dla narodu. Powodów można mnożyć. Wojna jest wpisana w los ludzi i nie daje wytchnienia. Zawsze czeka w ukryciu na moment, by wybuchnąć. Czeka w człowieku. Potem muzyk zagra Adagio g-moll. Wzruszymy się i na chwilkę zatrzymamy. Tak długo jak trwa melodia. Aż skończy się książka. Potem żyjemy własnym „ja”. Do kolejnej książki, melodii, tragedii.

Muzyk, Strzała, Kenan i Dragan to ich historie znajdziemy na kartach książki. Kilka chwil z ich życia. Gra na wiolonczeli. Precyzyjne strzelanie. Droga po wodę. Aleja Snajperów. „Spacer” po mieście i rozmowa ze znajomą. Reakcja na śmierć. Ucieczka po odmowie wykonania rozkazu. Wszystko to spisane, by świat pamiętał i zastanawiał się dlaczego zwlekał z pomocą. Oglądanie relacji telewizyjnych z konfliktów zbrojnych pozwala pomyśleć - „wojna jest straszna”, ale czy się tym przejmiemy. Liczy się reakcja na śmierć. Nie iluzja.

„Ta muzyka … przypomniała, że świat wciąż jeszcze może być dobry.”

Cytaty pochodzą z książki – „Wiolonczelista z Sarajewa”

Polecam również piosenkę "Miss Sarajevo" U2 (jako Passengers) z udziałem Luciano Pavarottiego.

Wiele lat temu po raz pierwszy usłyszałam Adagio g-moll. Był to fragment ścieżki dźwiękowej do filmu „Gallipoli” w reżyserii Petera Weira. Dopiero dzisiaj dowiedziałam się, że Adagio g-moll na smyczki i organy, kojarzony z nazwiskiem Tomasa Albinoniego, należy do mistyfikacji muzycznych. Podobno Albinoni był twórcą jedynie partii basu. Całą nadbudowę napisał Remo Giazotto....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    340
  • Przeczytane
    336
  • Posiadam
    82
  • Bałkany
    13
  • Ulubione
    8
  • Teraz czytam
    7
  • Literatura kanadyjska
    6
  • Ebook
    6
  • 2019
    6
  • Literatura piękna
    5

Cytaty

Więcej
Steven Galloway Wiolonczelista z Sarajewa Zobacz więcej
Steven Galloway Wiolonczelista z Sarajewa Zobacz więcej
Steven Galloway Wiolonczelista z Sarajewa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także