Noe. Wszystko, co pełza po ziemi

Okładka książki Noe. Wszystko, co pełza po ziemi Darren Aronofsky, Ari Handel, Niko Henrichon
Okładka książki Noe. Wszystko, co pełza po ziemi
Sine Qua Non
2014-01-15
2014-01-15
Marta Duda-Gryc

Okładka książki Doktor Strange, tom 4 Ed Brisson, Donny Cates, Damian Couceiro, Peter David, Niko Henrichon, Szymon Kudrański, Rod Reis, Will Sliney, Nick Spencer
Doktor Strange... Ed Brisson, Donny C...
Okładka książki Doktor Strange, tom 3 John Barber, Donny Cates, Niko Henrichon, Dennis Hopeless, Gabriel Hernandez Walta
Doktor Strange... John Barber, Donny ...
Okładka książki Metabaron - wyd. zbiorcze tom 2. Jerry Frissen, Niko Henrichon
Metabaron - wy... Jerry Frissen, Niko...
Okładka książki Noe. Kto przeleje krew Darren Aronofsky, Ari Handel, Niko Henrichon
Noe. Kto przel... Darren Aronofsky, A...

Okładka książki Kick-Ass Mark Millar, John Romita Jr.
Kick-Ass Mark Millar, John R...
Okładka książki Strażnicy - Początek: Gwardziści / Jedwabna zjawa Amanda Conner, Darwyn Cooke
Strażnicy - Po... Amanda Conner, Darw...
Okładka książki The Amazing Spider-Man: Wyznania John Romita Jr., Joseph Michael Straczynski
The Amazing Sp... John Romita Jr., Jo...
Okładka książki Batman: Śmierć Rodziny Greg Capullo, Mark Simpson, Scott Snyder, James Tynion IV
Batman: Śmierć... Greg Capullo, Mark ...
Okładka książki Indiańskie lato Milo Manara, Hugo Pratt
Indiańskie lato Milo Manara, Hugo P...
Okładka książki Daredevil: Diabeł Stróż Joe Quesada, Kevin Smith
Daredevil: Dia... Joe Quesada, Kevin ...

To kiedy ten potop?

W drugim tomie cyklu o Noe, czytelnik jest świadkiem starcia naczelnych cech, które sprawiają że człowiek jest człowiekiem. Całość dzieje się na tle budowy arki oraz przybyciu Wszystkiego, co pełza po ziemi oraz lata w powietrzu, szukając na pokładzie olbrzymiej jednostki nadziei na przetrwanie gniewu zesłanego przez Pana. W pewnym momencie przychodzą też ssaki, a w raz z nimi, najdrapieżniejszy z nich - człowiek. To jak i inne wydarzenia sprawia, że w sercu Noego rodzą się nowe pytania, które nie dają mu spokoju. Czy rasie ludzkiej jest pisane całkowite wytracenie czy też arka jest ostatnią nadzieję ludzkości. Co okaże się ważniejsze, posługa czy rodzina, jak odczytać znaki dane przez Pana oraz co stanie się z rasą mitycznych strażników, zamieszkujących podnóże góry Ararat i pomagających, mimo początkowych oporów (finał tomu pierwszego) budować arkę mającą pomieścić niewinnych tego świata - zwierzęta. Drugi tom serii stawia te pytania nie tylko przed głównymi bohaterami serii, ale przede wszystkim przed samym czytelnikiem i to on musi umieć na nie odpowiedzieć w swym sercu.

Akcja komiksu rozgrywa się kilka lat po tym jak Noe zaczął budować arkę, wraz z pomocą strażników, olbrzymich istot mających trzy pary rąk, które widziały stworzenie oraz upadek człowieka, gdy służyły Panu. Tymczasem dzieci Noego dorosły, tak samo jak Ila, dziewczynka uratowana z pogorzeliska jednego z miast znajdującego się niedaleko góry Ararat. Teraz jest ona miłością Sema, odwzajemniając jego uczucia wobec niej. Życie jednak szybko przestaje być beztroskie, gdyż budowa chyli się ku końcowi zaś do arki zaczynają przybywać zwierzęta, ściągające tłumnie ze wszystkich zakątków świata. Ich fala sprowadza z sobą ludzi zamieszkujących Bab-ilim, którzy zwabieni łatwą zdobyczą natrafiają na oazę w której powstaje arka. Noe staje przed kolejnymi dylematami, z czego ten o to czy pomóc mieszkańcom miasta okazuje się najmniej kłopotliwy w rozwiązaniu.

Zeszyt ten skupia się głównie na synach i bliskich głównego bohatera. Każde z jego dzieci pokazuje czytelnikowi inne cechy, w całości składające się na jasną stronę człowieczeństwa. Sem jest pracowity i kocha Ile szczerą oraz czystą miłością. Mimo że zdaje sobie sprawę że nigdy nie da mu dzieci, co w religii hebrajskiej było uznane za skazę, to nie ma zamiaru nigdy jej opuścić. Jafet, najmłodszy, wykazuje dziecięcą ciekawość świata, ślepą wiarę że może być lepiej, a radość z zabawy może pomóc każdemu. Cham ma najtrudniej, gdyż ciągle targają nim rozterki. Szuka partnerki swego życia, zdając sobie sprawę że ciężko w tym świecie znaleźć uczciwą osobę. Zazdrości bratu, ale jednocześnie cieszy się szczęściem jego i Ily. Finał jego poszukiwań jest ciekawy, a zarazem pouczający.

Noe oraz jego żona odgrywają na powyższym tle bardzo ważne stanowisko. Mężczyzną targają nieraz emocje, nie umie do końca zrozumieć znaków zsyłanych przez Pana, boi się że nie podoła wyznaczonemu mu zadaniu, a jego decyzje okażą się błędne. Przybycie ludzi z Bab-ilimu wraz z ich przywódcą, który ongiś znał Noego, tylko pogłębiają te rozterki, gdyż Lemak jest ucieleśnieniem wszystkiego co najgorsze w człowieku. Zdradziecki, okrutny i fałszywy, zawsze stawia siebie na pierwszym miejscu i jest gotów poświęcić każdego aby osiągnąć cel. Sam Noe też nie jest bez skazy, gdyż w konfrontacji z Lemakiem, również potrafi uciec się do kłamstwa, aby zyskać na czasie. Jako wojownik doskonale zdaje sobie sprawę że wojna nigdy nie przebiega zgodnie z ustalonymi z góry regułami.

Henrichon odpowiedzialny za szatę graficzną serii jak zwykle pokazał wszystko dobitnie, ale też bardzo estetycznie. Rajska oaza w której powstaje arka jest mocnym kontrastem dla otaczającego ją pustkowia. Gdy przybywają ludzie, kontrast ten jeszcze bardziej się pogłębia pokazując zniszczenie i śmierć jaką szerzy głodna i bezmyślna masa, sterowana przez chciwego człowieka. Bardzo ciekawie przedstawił też nadchodzące fale zwierząt, w których czytelnik spotka znane gatunki jak i zupełnie fikcyjne. Rozbudował też motyw z białym gołębiem, którego migawka pojawiła się na ostatniej karcie pierwszego albumu oraz tak naprawdę pierwszej stronie tego zeszytu, co jest mistrzowskim zagraniem.

Wszystko, co pełza po ziemi ukazuje w całej okazałości siłę oraz słabość człowieka. Istoty zdolnej do wielkiej miłości, ciężkiej pracy, wierności i ogromnego poświęcenia, a jednocześnie bestii mordującej bez opamiętania i pochłaniającej w swym szale wszystko na co natrafi w imię własnej wygody. Ludzie w masie staja się niemal bezmyślni i to od ich lidera zależy jaki nada im kształt. Twardego wojownika o czułym, ale stanowczym sercu, czy krwiożerczemu mordercy, nie bojącego się nawet gniewu Pana.

Polecam!

Polecam!

W niezwykle plastyczny sposób opowiedziana historia biblijnego Noego. Komiks opowiada o tym, jak to się stało, że jako jeden z garstki ludzi uniknął zagłady podczas potopu, dlaczego nękały go prorocze sny, co sprawiło, że zaufał Panu. Rewelacyjna kreska, oszczędność słów, a przy tym przemyślana treść sprawiają, że lekturę kończy się dopiero po czwartym tomie. Opowieść wzbogacają i czynią prawdopodobną cytaty z Księgi Rodzaju. W drugiej części towarzyszymy Noemu podczas budowy arki. Nadal się waha, nie wiedząc, czy dobrze postępuje. Przede wszystkim chce ocalić zwierzęta przed wielką wodą. Jest pewien, że taką właśnie misję powierzył mu Bóg. Lecz, czy na pewno? Czy rodzaj ludzki ma zostać bezpowrotnie zgładzony? Ile krwi musi jeszcze zostać przelanej? Jaki dar otrzyma Ila od dziadka Noego? Czy synowie głównego bohatera, Cham i Sem zaakceptują jego decyzje i się im podporządkują? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w lekturze. Zapewniam, że nie będziecie się nudzić a po kolejny tom sięgniecie z gorączkowym pośpiechem. Jeden z niewielu komiksów wydanych w ciągu ostatnich lat, który zrobił na mnie tak kolosalne wrażenie.

Noe był człowiekiem takim jak każde z nas. Kochał, kłamał, zabijał, ale to właśnie on miał zadecydować kto ocaleje. Kontynuacja powieść graficznej "Noe: Za niegodziwość ludzi" to wzruszająca historia człowieka, który na przekór losowi dąży do spełnienia najważniejszego celu w swoim życiu – ochrony najbliższych. Na podstawie serii komiksu powstał film "Noe: Wybrany przez Boga".

Darren Aronofsky - urodził się w Nowym Jorku. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia filmowe na Harvardzie. Szybko stał się cenionym reżyserem i scenarzystą. Zrealizowane przez niego produkcje filmowe to: "Requiem dla snu", "Źródło", "Zapaśnik", "Czarny łabędź". Miał również przystąpić do wyreżyserowania filmu "Batman: Początek", jednakże ostatecznie zrezygnował z tej propozycji.

Ari Handel - producent ekranizacji Darrena Aronofsky'ego: "Zapaśnika" i "Czarnego łabędzia". Napisał również scenariusz do "Źródła" oraz zagrał w filmie "Pi". Bierze udział w tworzeniu ekranizacji powstałej na podstawie recenzowanego komiksu i jego trzech pozostałych częściach.

Niko Henrichon - zaangażował się w tworzenie sporadycznych egzemplarzy komiksowych serii.. "Star Wars. Komiks 7/2010", "Baśnie: Wojna o pokój" i "Lwy z Bagdadu" to dzieła, które uświadczył swoim talentem. Teraz dołączył do nich również "Noe: Za niegodziwość ludzi".

Prace nad arką, jedyną nadzieją na zachowanie życia na Ziemi, trwają. Noe, jego synowie oraz upadłe anioły pracują w pocie czoła, a monumentalny szkielet okrętu rośnie w oczach. Z czterech stron świata nadciągają wszelkie stworzenia: ptaki, gady, owady, a także ssaki, w tym te najniebezpieczniejsze – rządni krwi ludzie. Nabrzmiałe deszczem chmury kłębią się coraz niżej, zwiastując koniec.

Od dziesięciu długich lat, Noe, jego rodzina, oraz pomagające im stworzenia, realizują inicjatywę Wszechmogącego. Przez ten czas wiele się zmieniło. Noe to nadal przedstawiciel sprawiedliwości, zielarz i uzdrowiciel, a także wojownik. Nieustannie trwa w obronie niepokalanych. I właśnie ta ciągła walka zmusiła go do zastanowienia się nad potrzebą istnienia człowieka w nowej rzeczywistości, która ma nadejść. Naamie, która ma na uwadze dobro swoich dzieci, stara się oddalić ukochanego od takich mniemań, ale na próżno. Natomiast Sem i Ila pielęgnują uczucie, które narodziło się wśród nich. Pozbawiony znalezienia sobie kogoś bliskiego Cham, przygląda się im często w sekrecie, marząc o drugiej połówce. Najmłodsze z dzieci Noego wychowuje się wśród trwających nieustanne prac i stworzeń przybywających po ratunek. Chłopiec kocha zwierząta będące dziełami Pana. Swoim zachowaniem przypomina Sema, więc tak samo jak on z czasem będzie musiał się nauczyć z nimi rozstawać. Dla każdego, kto bierze udział w ratowaniu istnień zasługujących na ocalenie, najbliższe dni będą próbą ostateczną. Przejdą ją również ludzie. Do tegoż czasu będąc przyczyną całego problemu, nagle zaczynają zdawać sobie sprawę z swoich błędów, a przynajmniej tak twierdzą.

Świat pełen krwi i niegodziwych ludzi, nie zostaje obdarzony boską opacznością. Deszcze nie spadają z nieba na spragnioną ziemię, więc ludziom i zwierzętom coraz trudniej przetrwać. Jednakże pierwsi z nich nie przejmują się swoim położeniem. Mordują niewinne stworzenia dla przyjemności i zaspokojenia swojej ciągle wzrastającej próżności. Bóg nie potrafi dłużej patrzeć na ich zepsucie. Postanawia sprowadzić na swoje dzieło zniszczenie, dając szansę dalszego istnienia partnerstwu każdego z rodzaju.

W rozmowie przeprowadzonej przez dziennik "The Guardian" jeszcze długo przed powstaniem komiksu, Darren Aronofsky zdradził, że historia Noego interesowała go od młodzieńczych lat. Wyjaśnił wówczas, że biblijnego bohatera postrzega jako wyjątkowo mroczną postać prześladowaną olbrzymim poczuciem smutku, dlatego że jako jednemu z niewielu udało się przetrwać zesłaną przez Boga powódź. Tam tegoż czasu jeszcze żadne studio nie było zainteresowane realizacją filmu na podstawie jego scenariusza, więc postanowił posłużyć się nim na potrzebę czteroczęściowego komiksu. "Noe: Wszystko, co pełza po ziemi" to druga odsłona serii, będąca kontynuacją albumu: "Noe. Za niegodziwość ludzi". Scenariusz to filar każdego komiksu, jednakże w przypadku omawianego dzieła odgrywa rolę drugorzędną. Ukazane to zostało w pierwszej części i podczas tworzenia drugiej, Darren Aronofsky oraz Ari Handel nie zrezygnowali z założonej koncepcji. Mimo to, warto poświęcić mu chwilę czasu, chociaż dlatego, że doszło do wielu zmian. Od zdarzeń przedstawionych wcześniej minęło dziesięć lat. Noe troszkę się postarzał, a jego dziatwa dorosła. Rodzinna więź postaci, bardzo mocno została odciśnięta na historii. "Noe: Wszystko, co pełza po ziemi" w zasadzie nie opiera się już tak mocno na samej postaci przewodniej, ale bardziej na jej potomkach, których radzenie sobie z ogarniającą sytuacją wygląda różnie. Napięta atmosfera nie sprzyja rozmową, więc autorom bardzo łatwo przyszło jeszcze bardziej je zminimalizować na rzecz graficznej obróbki. Na osobną uwagę zasługuje także wykreowane otoczenie, bo wraz z nim pojawia się największe nieporozumienie w scenariuszu. Każda osoba, która zapoznała się z poprzednim tomem wie, że ziemia za sprawą boskiej intencji przekazała Noemu w jednej chwili cudowne drzewa, które miał poświęcić na budowę arki. Rozrastająca się dąbrowa zajęła sporawej wielkości powierzchnię, więc nie trudno było ją zauważyć. Jednakże, zwiadowcom wrogów Noego zajęło to dziesięć lat. Darren Aronofsky i Ari Handel nie do końca dopracowali etap minionych lat, co nie oznacza, że poznając dzieło nie można się dobrze bawić.

Jak wcześniej zostało wspomniane, "Noe: Wszystko, co pełza po ziemi" to przede wszystkim ilustracje Niko Henrichona. Mając na uwadze ich piękno z poprzedniej części, z przykrością trzeba przyznać, że szkicującemu nie udało się powtórzyć sukcesu w tak dużej skali jak ówcześnie. Ilustracje są naprawdę świetne, jednakże większość z nich przedstawiona zostaje z dużej odległości w celu pozbawienia ich szczegółów, ostrzejszych konturów. Obniżenie poziomu widać szczególnie pod koniec, podczas scen walki, które wychodzą mizernie. Plansze także nie są już tak dokładnie zbalansowane. Ponadto, kreślarzowi również nie udało się podołać biegowi lat, wprowadzonych do historii. Zmianę w obliczu Noego można dostrzec dopiero po porównaniu omawianego tomu z wcześniejszym, tak ich niewiele. Znowuż inni nie zostali obdarzeni nimi wcale. Wizerunki jego dzieci lubią się powtarzać. Szczególnie to widać u najmłodszego i najstarszego z potomków przewodniego bohatera. I choć duże podobieństwo Sema i Noego jest zrozumiałe, to niespokrewniona Ila i Naamie już nie powinny go zaznawać, a jednak zaznają. Pierwsza z kobiet została umieszczona na okładce tomu.

"Noe: Wszystko, co pełza po ziemi" to ciągle epicka wizja biblijnego mitu, którą Darren Aronofsky, Ari Handel, Niko Henrichon doskonale dostosowali do wymagań współczesnych odbiorców. Napięcie zaznawane podczas poznawania historii wzrasta z każdą chwilą, twórczość autorów, choć ma kilka wad, to nadal komiks z najwyższej półki. Szkoda go przeoczyć.

Podtrzymuję wszystko to, co napisałem o tomie 1 ("Noe: Za niegodziwość ludzi")!! Ponadto teraz akcja przyspiesza. Nie mogę doczekać się lektury tomu 3!! :)

Drugi tom podobnie jak pierwszy wchłania się szybko i przyjemnie. Akcja obejmuje okres od rozpoczęcia budowy arki do jej zakończenia i momentu spadnięcia deszczu. Ta część w większym stopniu ma podłoże biblijne niż poprzednia i uważam że jest od niej troszkę słabsza.

Całkiem niedawno na moim blogu pojawiła się recenzja pierwszego tomu serii o Noem. Jeśli ktoś ją czytał, to wie, że byłam po prostu zachwycona tym komiksem. Dlatego za "Wszystko, co pełza po ziemi" zabrałam się z wielkim entuzjazmem. I tym razem było równie świetnie.

Jesteśmy kilka lat po rozpoczęciu pracy nad arką, teraz ma się ona już ku końcowi. Wszyscy pracują, żeby jak najszybciej skończyć jej budowę. Zaczynają również nadciągać zwierzęta. Ptaki, gady, owady, ssaki, w tym również ludzie. A deszcz się zbliża.

Ten tom wnosi trochę do historii Noego. Może nie ma tutaj aż takiej akcji, jej zwrotów, nie jest to dynamiczne, ale mimo to, dużo się dzieje. Przede wszystkim to o czym pisałam wyżej - kończą się prace nad arką, a deszcz jest coraz bliżej. "Wszystko, co pełza po ziemi" pokazuje jak wiele zależy od jednego człowieka, od Noego. A przecież Noe jest taki sam jak każdy inny człowiek. Kłamiemy. Zabijamy. Kochamy. Jesteśmy wygłodniali. Przerażeni. Zrozpaczeni. Budzimy grozę. Ale "wszystkie te cechy czynią nas ludźmi."* Nie wszystkie należy rozumieć dosłownie i o tym musimy pamiętać i też co innego znaczyło na przykład "budzić grozę" w czasach Noego, a dzisiaj. Ten tom ma w sobie wielką mądrość. Ukazuje naturę człowieka, to jaki jest, jego uczucia, zachowanie i mówi nam, że w głębi duszy jesteśmy do siebie bardzo podobni.

"Wszystko, co pełza po ziemi" to przede wszystkim problemy Noego i jego rodziny. Nie wszystko układa się tak jak trzeba, synowie mają odmienne zdanie od niego. Do tego Noe chce podjąć jak najlepsze decyzje, takie jakich oczekiwałby od niego Pan. Ale to też nie zawsze się udaje.

Rysunki oczywiście nadal tak samo niesamowite. Pisałam przy recenzji poprzedniego tomu i napiszę to jeszcze raz - uczta dla oczu. Mam nadzieję, że w kolejnym tomie będzie więcej tej dynamicznej akcji i już nie mogę się doczekać, kiedy po niego sięgnę. A Wam polecam. Bo obiecuję, że nawet jeśli tak jak ja, praktycznie w ogóle nie sięgacie po komiksy, to ten pokochacie.

*Niko Henrichon, Darren Aronofsky, Ari Handel "Noe. Wszystko, co pełza po ziemi"

Drugi tom rozpoczyna się kilka lat po zakończeniu pierwszego, „Noe. Za niegodziwość ludzi”. Silny i zawzięty Noe, wraz ze swoją rodziną budują arkę. Całość przepełniona jest mnóstwem emocji. Dynamiczna akcja przeplata się ze scenami bardziej statycznymi. Całość utrzymana w tonacji i kolorystyce takiej, jak część pierwsza.

Cała recenzja pod adresem:

Cała recenzja pod...

Opinia o wszystkich czterech tomach "Noego":

Opinia o wszystkich czterech tomach "Noego":

Arka się buduje, rodzą miłości i konflikty, całość nabiera psychologicznego podłoża, Noem targają rozterki a na okręt przybywa tłumnie tytułowe "Wszystko co pełza po ziemi". Kreski są tu bardziej rozmazane ale nic to . Jest dobrze i ciekawie. Polecam!

• Komiksy
  • Komiks