Projekcje

Wolne Lektury
2013-09-08
2013-09-08
10 min.

Okładka książki Stefan Grabiński: Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje Rajmund Bergel, Maksymilian Bienenstock, Józef Birkenmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Emil Breiter, Janina Brzostowska, Kazimierz Czachowski, Stanisław Czosnowski, Zdzisław Dębicki, Henryk Drzewiecki, Wilhelm Feldman, Stefan Grabiński, Michalina Grekowicz, Krzysztof Grudnik, Wilam Horzyca, Emil Igel, Zbigniew Irzyk, Karol Irzykowski, Józef Jedlicz, Zygmunt Kisielewski, Stefan Kołaczkowski, Edward Kozikowski, Kazimierz Krobicki, Stefan Krzywoszewski, Jan Lechoń, Stanisław Maykowski, Jan Nepomucen Miller, Tadeusz Michał Nittman, Jan Parandowski, Stanisław Pieńkowski, Leon Piwiński, Jerzy Eugeniusz Płomieński, Władysław Pniewski, Władysław Rabski, Zygmunt Sarnecki, Tadeusz Sinko, Tymon Terlecki, Kazimierz Wierzyński, Jan Zahradnik, Henryk Zbierzchowski, Zdzisław Żygulski
Stefan Grabińs... Rajmund Bergel, Mak...
Okładka książki Szalona Zagroda Michał Araszewicz, Stefan Grabiński, Mateusz Wiśniewski
Szalona Zagroda Michał Araszewicz,&...

Jedna z ciekawszych nowelek Grabińskiego. Schemat w postaci wpisów z pamiętnika i posłowia znany i częsty, ale tematyka eksploracji opuszczonych ruin klasztoru w połączeniu z dziwnymi cieniami na ścianie głównego bohatera nadają prawdziwego klimatu grozy i niepokoju. Autorowi wyszła naprawdę ciekawa historia z dreszczykiem.

Z twórczości Grabińskiego wiele jest ciekawych opowiadańi historii ale to właśnie "projekcje" wyjątkowo zapadły mi w pamięc.
To co spodobało mi się w opowiadaniu to opisy budowli, zatracenie bohatera pomiędzy jawą a snem a także bardzo działające na wyobraznie sceny.
Opowiadanie mimo swej objętości kilku stron wchłania w całosci.Polecam szczególnie wieczorem w formie audiobooka.

Prawdziwie straszne opowiadanie!
Mam nieodłączne wrażenie jakbym czytała E.A. Poe!

O czym historia?
O czarnych mszach, czarownicach w zakonnych szatach, rzezi niewiniątek i potwornym końcu pewnego nieszczęśnika...

Całość prawie do końca utrzymana w formie pamiętnika... Dlaczego "prawie"? Bo sam finał napisał okrutny los...

8/10

Prawdziwie straszne opowiadanie!
Mam nieodłączne wrażenie jakbym czytała E.A. Poe!

O czym historia?

8/10

Ciągnie mnie do tego Grabińskiego, jak mało do kogo. Dziś jednak postanowiłam skorzystać z innej formy lektury - z audiobooka, choć wolę osobiście pochłaniać treść książki.
Nowelka zafascynowała mnie już od samego początku poetyckim opisem ruin klasztoru, tak plastycznym i realistycznym, że miałam wrażenie jakbym tam była i widziała zniszczone mury, wieże klasztorne, wykusze, rzeźbione gzymsy czy figury świętych, wszystko oplecione dzikim winem, wyrosłym zielskiem.
To z tym klasztorem wiążą się ściśle wizje (projekcje),jakie pokazują się na ścianach mieszkania architekta Tadeusza Śnieżko. To w nocnych snach ukazują mu się obrazy z przeszłości, zakamarki klasztornych przejść, piwnic i korytarzy, które usiłuje znaleźć za dnia.
Książeczka ta, jak i poprzednie utwory Grabińskiego, ma w sobie jakąś moc, siłę, przebija z niej magia, okultyzm, dziwne i przerażające wizje, świat tajemnic, pozostający poza naszymi zmysłami, ale który chcemy poznać.
Jestem pełna podziwu i szacunku dla autora za pomysłowość i fantazję, a także piękny język.

Dobry materiał na kinowy horror

Dobry materiał na kinowy horror

Idę za ciosem, sięgam po kolejne już dziś opowiadanie wypełnione grozą, po raz wtóry w obcej mi dotąd formie ebooka, do której się jednak z wolna przekonuję.

"Projekcje" to prosta i krótka historia, biorąc pod uwagę objętość można by rzec: "historyjka". Można by, gdyby nie ponura, grobowo-wisielcza panująca w niej atmosfera. Główny bohater o wdzięcznym nazwisku Śnieżko (wdzięcznym zwłaszcza w dopełniaczu i bierniku: kogo? co? kogo? czego? - ŚNIEŻKA) oddaje się przemierzaniu mrocznych korytarzy pewnego, opuszczonego już od dawna klasztoru. Jednocześnie w wynajmowanym przezeń pokoju mają miejsca niepokojące i dziwne zjawiska, których nijak Śnieżko wyjaśnić nie potrafi, które ewidentnie jednak łączą się ze skrywanymi w głębi klasztoru tajemnicami.
Brniemy więc wraz z bohaterem w ten mrok, wciąż głębiej i głębiej, ze stale towarzyszącym nam przekonaniem, że nic dobrego z tego nie wyniknie, ciekawości jednak nie da się ot tak opanować. Świadomość ta towarzyszy także bohaterowi, w niczym nieborakowi jednak nie pomagając.

To moje drugie spotkanie z Grabińskim w krótkiej formie i z Grabińskim w ogóle. Drugie DOBRE z nim spotkanie. Narracja i nastrój czynią lekturę niesamowicie przyjemną, w sam raz do poduszki - "Projekcje" nie straszą jakoś przesadnie, w zaśnięciu nie przeszkodzą.

Znalazłem na portalu "wolne lektury" to króciutkie opowiadanie, a że było już na naszym portalu, to informuję, że nim zdążyłem się przestraszyć, to się skończyło. Ale tego "polskiego Poe" - Grabińskiego /1887-1936, w nędzy, na grużlicę/ i tak lubię. A Państwa zachęcam, bo "wolne lektury" macie w zasięgu ręki, a cała lektura zajmie Wam góra 15 minut.

Tadeusz usiłuje odkryć skąd pochodzą cienie w ruinach paryskiego klasztoru.

Tadeusz usiłuje odkryć skąd pochodzą cienie w ruinach paryskiego klasztoru.

• Audiobooki
  • 2015