Laboratorium życia

Ewa Budziecka i Irena Szumiel
Laboratorium des Lebens
biochemia,
Arsenic

Każdy żywy organizm można porównać do skompluikowanego i wysoce wyspecjalizowanego laboratorium chemicznego, w którym przebiega ogromna ilość ściśle powiązanych ze sobą procesów chemicznych. Przy oddychaniu pobieraniu pożywienia, wydalaniu substancji odpadowych, przy hormonalnej regulacji funkcji organizmu, a nawet pryz pieczeniu chleba, ciasta, kiszeniu kapusty czy fermentacji alkoholowej - wszędzie mamy do czyniania z przemianami chemicznymi w żywych organizmach. Tym procesom biocheicznych poświęcona jest właśnie książka profesora Haralda Auricha.
Wychodząc od budowy komórki i jej poszczególnych części składowych, opisuje on mechanizmy procesów leżących u podstaw poszczególnych zjawisk życiowych, takich jak np. fotosynteza, przemiana materii i energii, dziedziczność podział i różnicowanie komórek, a nawet problem powstawania i ewolucji życia na Ziemi.
Z rozważań tych wyłania się obraz biochemii - nauki przyszłości, która ma stworzyć ludzkości dostateczne zasoby żywności, przezwyciężyć trapiące ją choroby i przyczynić się do uratowania zagrożonego przez cywilizację techniczną środowiska naturalnego.

źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1974

6,85 (53 ocen i opinii)
Po nitce do szczęścia
Karolina Wilczyńska

7,15 (26 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Droga do domu
Yaa Gyasi

8,06 (17 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Arsenic | 2013-12-27
Przeczytana: 2012 rok