Miecz zagłady

Seria: Odkrywanie Japonii
Wydawnictwo: Diamond Books
Daibosatsu toge
Nemerle

Miecz zagłady to jedna z najgłośniejszych powieści japońskich pierwszej połowy XX wieku. Od momentu powstania zyskała olbrzymią sławę i zdobyła rzeszę czytelników z dworem cesarskim włącznie. Popularności przysporzył jej również cały szereg ekranizacji filmowych, tak że niemal każdy w Japonii przynajmniej słyszał o Tsukue Ryunosuke: mrocznym, nihilistycznym mistrzu szabli, którego interesuje jedynie szermierka i czasami... kobiety.
Na kartach książki przewija się szereg postaci i wydarzeń historycznych, ale też legend, zwyczajów i elementów japońskiego folkloru, dzięki czemu Miecz zagłady jest dziś nie tylko skarbnicą wiedzy o sztukach walki, ale i społeczeństwie oraz kulturze Japonii u zarania nowoczesności.

źródło opisu: http://www.diamondbooks.pl/Zapowiedz/Hagakure.html

źródło okładki: http://www.diamondbooks.pl/Zapowiedz/Hagakure.html

Dociekliwy_Kotek | 2015-03-18
Przeczytana: marzec 2015

Zaczyna się może nie od trzęsienia ziemi, ale od zabójstwa - niczym nieuzasadnionego, niepotrzebnego i popełnionego w zasadzie dla kaprysu. To jedno zdarzenie połączy ze sobą kolejnych ludzi, których losy będą się ze sobą przeplatać w najbardziej niezwykły sposób, w najmniej spodziewanych momentach, bardzo często zostawiając bohaterów nieświadomymi zależności, jakie między nimi zaistniały.
Powieść ma momenty lepsze i gorsze, napięcie to rośnie, to opada, a motyw zemsty, do jakiej zobowiązany jest wróg Ryunosuke Tsukue, chociaż wciąż obecny w tle, to ustępuje miejsca perypetiom innych postaci, to znów wysuwa się na pierwszy plan. Paradoks tej powieści polega na tym, że chociaż chciałabym wiedzieć, jaki będzie jej finał, żadna siła nie zmusiłaby mnie do przebrnięcie przez kolejne czterysta lub więcej stron.
Proszę nie dać się zwieść: te barwne szczegóły życia różnych stanów i klas japońskiego społeczeństwa to nie ten poziom, co w "Shogunie" czy "Gai-jinie"...

Nagzymsie | 2017-12-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Powieść, a właściwie zbiór opowiadań, z mistrzem miecza w roli głównej. Wbrew tytułowi, nie ma tu jednak "siekaniny" od początku do końca, choć w ogóle jest. Spokojnie! Ci, którzy lubią opisy walk znajdą, to co lubią. Podane ze smakiem, choć jak dla mnie mogłoby tej "siekaniny" być więcej. Autor umiejętnie buduje akcję i zainteresowanie czytelnika, a samą walkę, podaje w sposób inteligentny. Ja byłem rozczarowany jednym - że powieść się już skończyła. Raptem po kilkuset stronach. Chciałbym więcej. Zwłaszcza, że sam cykl jest dużo większy i liczy bodajże 41 opowiastek. Równie chętnie obejrzałbym jakąś udaną ekranizację.

Momo | 2014-06-28
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Sięgając po tę książkę, byłam bardzo pozytywnie nastawiona. Kocham literaturę związaną z Japonią, a ponieważ opis z tyłu okładki sugerował, że znajdę tam wiele orientalnej kultury (książka przecież została napisana przez Japończyka i jej akcja również się tam dzieje), doprawdy nie mogłam się doczekać.
I nie zawiodłam się. Historię śledzi się z kilku punktów widzenia. Na pierwszy rzut oka można by sądzić, że niewiele mają ze sobą wspólnego, jednak uwiodła mnie umiejętność autora do przeplatania wątków. A samych bohaterów nie da się nie polubić, mimo iż nie zawsze są wzorami do naśladowania.
Ponad trzy czwarte opowieści czytałam z wypiekami na twarzy, wciąż się głowiąc, co się zaraz stanie. Książka jest z pewnością nieliniowa i choć istnieją przewidywalne fragmenty, większość jednak wybiega poza znany kanon przygód. Jest to ogromny plus tej pozycji.
Język, choć z początku może się wydawać ciężki (czego innego się spodziewać po dwudziestowiecznym autorze?), chwilę później staje się...

Mateusz Turski | 2015-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2015

Książkę czyta się dobrze ponieważ główna postać nie ma rozważań, ani celu w swojej podróży. Żyje swoim życiem i korzysta z tego co mu się dostanie. Sprawia to, że książka mimo, iż pachnie na kilometr literaturą dla mas wciąga.

Jerzy Jabłoński | 2015-07-09
Przeczytana: 02 lipca 2015

Książka jest ciekawa i przyjemna w odbiorze, wymaga jednak znajomości (choćby zgrubnej) historii Japonii z przełomu epok Edo i Meiji. Inaczej wydarzenia i osoby biorące udział w akcji będą czytelnikowi zupełnie obce i nic nie mówiące, a część z nich to postacie historyczne. Jest tak, ponieważ autor pisał dla ludzi którzy znbali Restaurację Meiji z opowieści rodziców czy dziadków.

Poza tym trudno mieć do tej książki jakieś większe uwagi. Fabyła jest wartka, dobrze spleciona z historią Japonii. Bohaterowie wyraziści, nieprzesłodzeni i bardzo żywi - można się z nimi łatwo identyfikować a główny bohater, mimo że nie grzeszy nadmiarem moralności szybko zyskuje sympatie czytelnika.

Polecam każdemu, kto w mniejszym lub większym stopniu fascynuje się historią i kulturą Japonii.

Tinkerbelle | 2016-05-19
Przeczytana: 19 maja 2016

Oczywiście najciekawsze dla mnie były losy Matsu. Główny bohater antypatyczny. Powieść taka trochę bez morału (do którego przyzwyczaiła nas europejska literatura). Szkoda, że nie pozostawiono oryginalnego tytułu.
Spodziewałam się literatury typowo męskiej, a nie było tak źle. ;)

Asai | 2014-11-15
Przeczytana: 14 listopada 2014