Wyzwanie czytelnicze LC

ABBA. Historia supergrupy

Wydawnictwo: Rebis
Angelika

Autor opowiada ekscytującą historię o ludziach, którzy tworzyli supergrupę, o ich pochodzeniu, muzycznych wpływach i osobistych demonach. Śledzi losy Agnethy, Björna, Benny'ego i Fridy od lat dzieciństwa aż po dzień dzisiejszy - ich drogę na szczyt, małżeństwa, osobiste problemy i ostatnie lata zespołu. Kreśli również portret barwnego i kontrowersyjnego menedżera, Stikkana Andersona, który miał odwagę uwierzyć, że świat jest gotów na szwedzki zespół pop, podczas gdy cała branża muzyczna śmiała się z niego za plecami.

Dzięki tej książce można uchylić rąbka tajemnicy, wniknąć za barwną fasadę i dowiedzieć się, jacy naprawdę byli twórcy niezapomnianych przebojów "Mamma mia", "Money, money, money" czy "Waterloo", które stały się pełnoprawnym bohaterem musicalu "Mamma mia" zekranizowanego przez Phyllidę Lloyd z Pierce'em Brosnanem i Meryl Streep. Zwłaszcza że autor dokonał niemożliwego: przeprowadził wywiady z wszystkimi członkami legendarnej grupy.

źródło opisu: http://www.nowaczytelnia.pl/nowoci-wydawnicze.html

źródło okładki: http://www.nowaczytelnia.pl/nowoci-wydawnicze.html

molik | 2014-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2014

Abby słucham do dziś z prawdziwą przyjemnością. Na tekstach z przebojów tej super grupy uczyłam się angielskiego. Było to w zamierzchłych komunistycznych czasach,kiedy to obowiązkowym językiem był rosyjski. Z prawdziwą przyjemnością przeczytałam historię powstania ABBY. Książka zawiera również krótkie biografie członków grupy.Dla fanów ABBY jest to prawdziwa gratka.

Chlorofil88 | 2014-02-17

Książka napisana lekko. Przyjemna w odbiorze, aczkolwiek za dużo w niej, według mnie nazw szwedzkojęzycznych. Poza tym jest to bardziej relacja kariery grupy. Bardzo mało tam o samych artystach; ich życiu, przeżyciach. Polecam osobom, które chcą przejść i zapoznać się z pełną panoramą (przekrojem) historii szwedzkiego kwartetu. Natomiast nie znajdzie się w tej książce czegoś, dzięki czemu poznamy bardziej osobiście którekolwiek z "A", czy też "B". W tej kwestii radzę poszukać jakiś autobiografii, jeśli takowe istnieją.

Pawerka100 | 2018-03-31
Przeczytana: 27 marca 2018

Od jakiegoś czasu bardzo zafascynowałam się historią ABBY oraz jej piosenkami. Z początku zaczęło się od playlisty na Spotify, lecz poszło to dalej. Byłam ciekawa jak powstawała supergrupa i co spowodowało, że się rozłączyła. Informacje z Internetu były dla mnie za mało szczegółowe, a więc nic dziwnego, że pewnego dnia do moich rąk trafiło grube tomiszcze z biografią zespołu.

"ABBA- Historia supergrupy" to książka, która przedstawia historię członków zespołu od samego początku istnienia do 2013 roku. Od informacji o narodzinach i dzieciństwie Agnethy, Björna, Bennego i Ann-Fridy, po początki artystyczne, stworzenie ABBY i jej zakończenie. Poza tym autor poświęcił rozdział także innym postaciom, jak chociażby Stikkanowi Andersonowi, szefowi wytwórni oraz managerowi. Pokazało to, że za sukces grupy nie jest odpowiedzialna tylko znana wszystkim czwórka. Naturalnie opisano również sytuacje związane z życiem prywatnym muzyków. Jednak ich jest zdecydowanie mniej. Autor głównie...

Alice M | 2016-02-24
Przeczytana: 21 lutego 2016

Bardzo dobrze opisana historia o zespole Abba, aczkolwiek duża ilość dat i nazw szwedzkojęzycznych sprawiała wrażenie jakbym czytała czyiś dziennik. Udało mi się jakoś przez to przebrnąć by cieszyć się drugą połową książki i historią, którą znam lepiej, a chciałam poznać głębiej. Czułam się trochę jakbym sama była gwiazdą pośród migających świateł kamer i wielkiego grona oddanych fanów. Troszkę się zawiodłam, bo nie było w tej książce praktycznie nic o wizycie Abby w Polsce i całym tym chaosie. Za mało też było o piosenkarce, która jest moją ulubioną, a cenię Agnethę bardzo za jej talent, pasję i dużo w to włożonej pracy. Mimo wszystko książka fajna i chwilami słowa autora zaskakiwały :-)

Mateusz_Krzywousty | 2017-01-04
Przeczytana: czerwiec 2016

Carl Magnus Palm jest abboznawcą, abbologiem, jakkolwiek by tego inaczej nie nazwać i tak będzie poprawnie. Pracuje w tym "zawodzie" już od parunastu lat.
Właśnie dzięki temu mogę stwierdzić, że nikt jak on może mieć takie wtyki w historię zespołu, wcześniejsze i późniejsze losy artystów, ludzi tworzących i otaczających ABBę nieco bardziej z boku. Poza tym odważnie stwierdzam, że przez wszystkie książki, które napisał o tej słynnej pop grupie, może nie być osoby bardziej w jej historii obeznanej. Jego najbardziej popularne dzieło. "ABBA- Historia Supergrupy" zdecydowanie na to wskazuje. Pierwsze rozdziały opisują życie dzieciaków z różnych miast Szwecji czy Norwegii. Niejednokrotnie przeprowadzone wywiady z członkami ewidentnie dały się tu we znaki. Wczesne lata każdego z osobna są tak opisane, że świetnie dążą do momentu poznania się nawzajem, miłości, poprzez piękne, a także trudne chwile już jako światowa formacja, aż do końca kariery na początku lat 80. Wyłożone są dokładnie...

viola | 2015-08-23

Lubię książki biograficzne, ta również ok.

klementowska | 2018-10-16
Marta1405 | 2018-08-16