Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy

Okładka książki Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy praca zbiorowa
Okładka książki Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy
praca zbiorowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura literatura piękna
Wydawnictwo Literatura
2007-01-01
2007-01-01

Absolutne świąteczne cudeńko, które znalazłam w mojej bibliotece. Znalazłam, zajrzałam do środka, a tam plejada najlepszych polskich poetów i pisarzy książek dziecięcych i młodzieżowych. No, sami zobaczcie: Wanda Chotomska, Ewa Chotomska, Agnieszka Frączek, Ludwik Jerzy Kern, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Anna Onichimowska, Joanna Papuzińska, Irena Landau, Joanna Olech, Beata Ostrowicka, Barbara Gawryluk, Kazimierz Szymeczko, Kalina Jerzykowska, Barbara Stenka i Paweł Beręsewicz. Z tego znakomitego towarzystwa nie znałam wcześniej jedynie dwóch nazwisk. Te wierszyki i opowiadania to naprawdę klasa sama dla siebie, więc jeśli szukacie dobrej książki dla dzieci o tematyce świątecznej - voila!

Mamy tu wyjątkowe teksty - wzruszające i zabawne, wiersze zaskakujące formą graficzną, a wszystkie łączy ta niepowtarzalna, rodzinna, świąteczna atmosfera, pełna ciepła i miłości. Jest to książka wyjątkowa, bo można ją czytać z kilkulatkiem, ale nastolatek i stulatek też będą zachwyceni. Wszystkie opowiadania i wierszyki to naprawdę mistrzowskie teksty, ale moje ulubione to "Stajenka z pięcioma gwiazdkami" Grzegorza Kasdepke i "Podłużna paczka" Pawła Beręsewicza z rewelacyjną, przezabawną puentą.

Co tu się rozpisywać - to po prostu świetna literatura w przepięknym opakowaniu ilustracji Iwony Całej i Ewy Poklewskiej-Koziełło. Wydawnictwo Literatura, czyli jakość na najwyższym poziomie!

To antologia opowiadań i wierszy o świątecznej tematyce. Jest pięknie wydana, dopracowana i wypieszczona.
Jedne opowiadania są krótsze, inne ciut dłuższe ale wszystkie dotyczą świąt i tej wyjątkowej świątecznej magii.
To ciepłe i otulające historie, które przybliżają naszym milusińskim, ten wyjątkowy czas. Warto po nią sięgnąć.
Publikacja ta doskonale też sprawdzi się jako prezent.

Publikacja ta doskonale też sprawdzi się...

Dla tych, którzy chcą poczuć świąteczny nastrój w mniej oczywisty sposób, choć i tradycji tu nie zabraknie. Oto dziewiętnaście opowieści od naszych polskich autorów, którzy raz wierszem a raz prozą przybliżą nas do wigilijnego stołu.

Tylko tu spotkamy choinkę wystrojoną wierszem, osła opowiadającego historie okraszone humorem i pięciogwiazdkową stajenkę. Będzie list do Świętego Mikołaja z Finlandii, a te przecież zawsze docierają (czego dowodem są zrealizowane marzenia),Malutka i biały miś. Wreszcie kartonowe pudło ze świątecznymi ozdobami, ale nie z tych zwyczajnych, bo tu bombka czy Złota Gwiazdka mówią, ot co! Nawet Anioł - zwiadowca Szefa pojawi się w supermarkecie, a Mikołaj na trzepaku, a wraz z nimi uczynków dobrych masa, ale i codziennych potyczek. Nie zawsze będzie łatwo, ale świątecznego uroku nie zabraknie choćby na moment.

Będą kompociki, uszka, obrusy i rozmowy przy tarciu chrzanu. Będzie ciepło, zabawnie, z przesłaniem. Otulimy się słowem i nastrojowym obrazem niczym miękkim szalem.

Jeśli więc Święta Bożego Narodzenia komukolwiek ze sprzątaniem się kojarzą, wyrazy współczucia. Czas najwyższy to zmienić w ten zaczarowany, literacki świat!

I wiecie co, mam tak samo jak Wanda Chotomska, bo "czasami mi się zdaje, że jestem Mikołajem". Znacie to uczucie?

Naszą domową tradycją jest czytanie z Wojtkiem w czasie adwentu opowieści w 24 rozdziałach, które zaczynamy 1 grudnia. Jednak młodsze dzieci nie zawsze dobrze odnajdują się w tak rozciągniętej fabule, potrzebują historii krótszych, gotowych do przeczytania na jeden raz. No i może tego czasu na czytanie nie zawsze da się tyle wygospodarować... Ale nic straconego, bo zawsze możemy sięgnąć po "Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy" od Wydawnictwa Literatura.

Jest to zbiór 19 tekstów - opowiadań oraz wierszy - stworzonych przez polskich uznanych autorów książek dla dzieci. Znajdziemy wśród nich wiersz Ludwika Jerzego Kerna czy Wandy Chotomskiej, opowiadania Joanny Papuzińskiej, Grzegorza Kasdepke, Barbary Gawryluk, Anny Onichimowskiej i innych. Szeroki wybór tekstów, które łączy świąteczna tematyka i oczywiście literacka jakość.

Teksty zebrane w książce mają różną długość, jednak każdy z nich da się spokojnie przeczytać na dobranoc, utrzymując uwagę nawet u kilkulatka, dlatego książka będzie doskonałym wyborem dla rodziców przedszkolaków w różnym wieku. Tym, co je cechuje, jest przede wszystkim spokojny rytm i pełna ciepła i miłości atmosfera, która sprzyja budowaniu bliskości w czasie wspólnego czytania. To teksty, które tchną nadzieją, spokojem, uczuciem, ale też świąteczną radością i oczekiwaniem. Doskonale wprowadzają w bożonarodzeniowy nastrój, a także - czytane już po świętach - na pewno pomogą go utrzymać.

Ogromnie cieszy mnie, że znalazł się tu jeden z moich ulubionych świątecznych wierszy, czyli Święta Wandy Chotomskiej oraz wiersz Kerna ułożony w kształt choinki. Jednak najbardziej, naj naj najbardziej moje serce podbił Paweł Beręsewicz (którego książki w naszym domu mają aż troje fanów, a trzy na trzy to doskonały wynik) opowiadaniem "Podłużna paczka". Drodzy rodzice, nie wierzę, że nie odnajdziecie w tej historii swoich emocji, a i z dziećmi fajnie będzie się z nich pośmiać.

Książka urzeka mnie jako całość - różnorodna i spójna zarazem. Doskonała do czytania przed świętami, w święta i po nich, jako prezent pod choinkę i zupełnie bez okazji. Piękna, świetna literacko, a do tego wspaniale zilustrowana przez Ewę Poklewską-Koziełło i Iwonę Całą. Czego chcieć więcej?

Lektura tego zbioru sprawiła mi wiele przyjemności w te krótkie, zimowe, świąteczne wieczory. Na razie była to tylko moja lektura, bo dziecko jest jeszcze za młode na te opowiadania. Wspólnie udało nam się przeczytać tylko kilka również zawartych w tomie wierszy.

Książka zawiera ciekawy zbiór różnych opowiadań o tematyce świątecznej. Opowiadania są bardzo różnorodne, realistyczne, fantastyczne, poważne i zabawne. Książka trafia na półkę i będzie czekać na przyszły rok - może wtedy uda nam się więcej przeczytać razem z synem :)

O czym rozmawiają na strychu ozdoby choinkowe? Wspominają minione wigilie i zastanawiają się, kiedy przyjdzie po nie Tata.

Aniołki, bombki, dzwoneczki, pajacyki i sopelki bezwarunkowo wierzą, że mają swój istotny wkład w święta – w końcu każdego roku to właśnie nimi ozdabia się choinkę. Wiele z nich pochodzi z czasów, gdy na świecie nie było jeszcze Tomka i Ani. Najstarsza z ozdób, Złota Gwiazdka, pamięta małą babcię z warkoczem ozdobionym kokardą. Dekoracje choinkowe czują się ważne i potrzebne, gdyż są elementem tradycji – podkreślają jej ciągłość i niezmienność. Nawet jeśli te, na których najbardziej znać upływ czasu, nie mogą liczyć na wyeksponowane miejsce, trafią na choinkę tak samo jak pięć, dziesięć i pięćdziesiąt lat temu. Cała rodzina będzie szukać w pudle tego grzybka ze złamaną nóżką i tej starej brokatowej bombki po prababci.
(...)
Autorzy „Opowiadań wigilijnych” subtelnie i z humorem przypominają nam, co tak naprawdę tworzy magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Z wyrozumiałym uśmiechem portretują współczesnych ludzi i ich kuriozalne pomysły. Bohaterowie opowiadania Grzegorza Kasdepke urządzają Wigilię w prawdziwej stajence. Najpierw jednak wypędzają do ciasnej komórki mieszkające w stajni zwierzęta.
(...)
Wszystkie opowiadania i wiersze ozdobione są pięknymi, nastrojowymi ilustracjami, które wykonały dwie uzdolnione panie: Iwona Cała i Ewa Poklewska – Koziełło. „Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy” to bardzo wartościowa pozycja, gdyż wprowadza nas w zaczarowany czas świąt Bożego Narodzenia, idealnie oddając ich niepowtarzalny klimat. To lektura obowiązkowa także dla dorosłych – zamiast wizyty trzech duchów, na którą raczej nie mamy co liczyć. Warto przeczytać przed świętami, by w porę się opamiętać.

Recenzja opublikowana na blogu:

Zbiór krótkich i długich historii i historyjek, wierszyków i rymowanek wspaniale zilustrowanych przez Ewę Poklewską-Koziełło i Iwonę Cała. Troszkę dla młodszych, troszkę dla starszych, coś dla mniej i coś dla bardziej zaawansowanych czytelników, słowem – dla każdego coś dobrego. A każdy utwór w cudownie świątecznym klimacie. Planuję zatrudnić majotatę do czytania swojej rodzince chociaż jednego tekstu na każdy wieczór adwentu.

Już za moment Wigilia - ciężko mi w to uwierzyć, strasznie szybko mi ten grudzień zleciał, tym bardziej, że cały miesiąc przesiedzieliśmy z Nikodemem w domu, bo najpierw przeziębiony, potem ja byłam w szpitalu, teraz już przerwa świąteczna w zerówce. Oj w tym roku nie pochodził sobie zbyt wiele do zerówki, mam nadzieję, że po nowym roku będzie lepiej :) Ale przecież nie o zerówce dzisiaj być miało, a o świętach, a dokładniej o pewnej bardzo świątecznej książeczce, którą koniecznie pokazać Wam muszę, bo choć Wigilia już za momencik to może jeszcze zdążycie polecieć gdzieś do księgarni i ją kupić ;)

To nasza pierwsza świąteczna książka w tym roku. Mamy już kilka dotyczących Bożego Narodzenia, ale muszę przyznać, że takiej w naszej kolekcji zdecydowanie brakowało... Jest naprawdę bardzo różnorodna i ciekawa. Z tą różnorodnością to może dziwnie brzmi, w końcu Wigilia to Wigilia, ale wierzcie mi, że to jest możliwe ;) Już tłumaczę co mam na myśli...

W książeczce tej znajdziemy zarówno różne świąteczne opowiadania jak i wierszyki. A wszystko to opisuje różne interesujące historie. Przeczytamy tutaj na przykład o pięciogwiazdkowej stajence i zwierząt rozmowach, albo o dyskusjach choinkowych ozdób, a także o przemyśleniach pewnego pieska na temat świąt, albo o rozmowie dwóch karpi, o aniele Teofilu, który rozdawał opłatek w supermarkecie, o tym co się śniegowej gwiazdce marzy na... gwiazdkę :) I jeszcze o kilku innych ciekawych rzeczach ;) Tych opowiadań oraz wierszyków łącznie jest 21 czyli aż 104 strony pełne ciekawych historii!

Jak widzicie jest tutaj naprawdę różnorodnie, w końcu opowieści o świętach może być całe mnóstwo. Niektóre z nich to króciutkie rymowanki inne długie i nieco krótsze opowiadania. I mimo tego, że niektóre z nich mają aż kilka stron to muszę przyznać, że wcale nie dłuży się przy nich czas, wręcz przeciwnie... Nikodem słuchał tego wszystkiego z dużym zainteresowaniem.

Jest jeszcze w takim wieku, że bardzo ładnie wierzy w Mikołaja i w te wszystkie magiczne świąteczne rzeczy, które się wydarzają. A ja mam nadzieję, że ta wiara zostanie w nim jeszcze przez jakiś czas, to naprawdę cudne i nie chciałabym, aby ta radość i to oczekiwanie kiedyś mu minęły ;) Takie książki moim zdaniem są bardzo ważne w utrwalaniu i utrzymywaniu naszych dzieciaków w wierze. Dzięki nim magia świąt jakby przybierała na sile :) Tak mi się przynajmniej wydaje...

Dzisiejsza książka jest nie tylko ciekawa, mądra, ale też bardzo ładna. Jest to zbiór autorstwa różnych znanych pisarzy dziecięcych - Grzegorz Kasdepkę, Wanda Chotomska, Agnieszka Frączek, Anna Onichimowska, Beata Ostrowicka, Joanna Papuzińska i jeszcze kilku innych znanych lub mniej znanych osób... Do tego oczywiście wspaniałe, świąteczne i kolorowe ilustracje. Sztywna oprawa, śliskie strony... Nie pozostaje mi nic innego jak napisać po prostu, że polecam :) Piękny prezent pod choinkę ;)

• Dla dzieci
  • Dzieci
  • Świąteczne
  • Czytane z córką
  • Antologie

Dodaj cytat z książki Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy