Oto Kot

2012-10-15
2012-10-15
56 min.
978-83-89284-87-7

Okładka książki Dyskursy kultury popularnej w społeczeństwie współczesnym Sebastian Ciszewski, Agnieszka Cybal-Michalska, Karolina Domagalska-Nowak, Jarema Drozdowicz, Ryszard Gloger, Magdalena Grenda, Marcin Korzewski, Witold Kubicki, Karolina Anna Kulpa, Krzysztof Kuźmicz, Barbara Maria Laskowska, Mateusz Marciniak, Olga Mazurek-Lipka, Szymon Nożyński, Piotr Para, Eryk Pieszak, Magdalena Roszczynialska, Magdalena Smolarek, Izabella Starzec-Kosowska, Justyna Stępień, Magdalena Szwankowska, Monika Tsuda, Paulina Wierzba, Anna Zięty
Dyskursy kultu... Sebastian Ciszewski...

Okładka książki Jak dwie krople wody Vanessa Simon-Catelin, François Soutif
Jak dwie kropl... Vanessa Simon-Catel...
Okładka książki Dom Roberto Innocenti, J. Patrick Lewis
Dom Roberto Innocenti, ...
Okładka książki Garnitur na każdą okazję Sylvia Plath, Agnieszka Skopińska
Garnitur na ka... Sylvia Plath, Agnie...

Dziś coś dla wielbicieli i pasjonatów kotów i ich natury. Książka pt.: "Oto kot" wprowadza czytelnika w niezwykły świat kotów, które towarzyszą człowiekowi od ponad 7000 lat!
W różnych częściach globu koty mają różne znaczenie dla człowieka, ale te dwa gatunki od dawna żyją w symbiozie, oczywiście wyłączając dzikie koty, które stronią od ludzkiego towarzystwa.

Książka opisuje wybrane dzikie koty i koty domowe skupiając się na głównych cechach ich wyglądu i charakteru. Czytelnik poznaje także anatomię kotów, sposoby komunikacji, mowę ciała oraz ich działanie terapeutyczne i lecznicze, a nawet przypisywane im magiczne zdolności. Ponadto dowiemy się co nieco o niezwykłych kocich rekordach i odkryjemy które słynne osobistości odnajdywały wsparcie, inspirację lub nawet poczucie bezpieczeństwa właśnie dzięki kotom.

Każdy kot domowy ma swoje ulubione miejsca w domu, aktywności, wady, zalety oraz najcenniejsze dla niego wartości. A Ty, z którą rasą odnalazłbyś wspólny język? Możesz się o tym przekonać rozwiązując quiz zamieszczony w książce. Mi chyba najbliżej do leniwego kota perskiego 🤣

Serdecznie polecam tę książkę małym i nieco większym miłośnikom kotów. Z pewnością dowiecie się kilku nowych rzeczy w kocich tematach, ale też będziecie się świetnie bawić dzięki humorystycznym ilustracjom, zabawom językowym oraz aktywności plastycznej zamieszczonej na ostatniej stronie. To tam można puścić wodze wyobraźni i stworzyć portret kota swoich marzeń.

Książka...

Jestem dorosła, a pomimo, że „Oto kot” jest raczej skierowany do młodszych odbiorców, bardzo mi się podobał i całkiem sporo się dowiedziałam z tej krótkiej książeczki. Urocza;)

Musimy przyznać uwielbiamy Mariannę Sztymę, ilustratorkę, która dokładnie i ze smakiem tworzy ilustracje. "Oto Kot" to książka - przewodnik po kocich rodzajach i rasach kotów, ale nie tylko, odrobinę ciekawostek, faktów i rozrywki dla dzieci. Polecamy dla kociarzy i nie tylko.

Obowiązkowa pozycja dla kociarzy! Właściwie nie tylko kociarzy ale dla wszystkich ludzi, bo nie od dziś wiadomo, że "ludzie dzielą się na miłośników kotów i na osoby pokrzywdzone przez los" :)
I co najważniejsze w tego typu książkach - rewelacyjne ilustracje.

I co najważniejsze w tego typu książkach - rewelacyjne ilustracje.

Lubicie koty? A może lubicie również niestandardowe książki? Jeżeli tak to mam dziś dla Was idealne połączenie tych dwóch rzeczy. Cały ogrom informacji o przeróżnych kotowatych zawarty w tej jednej jakże ciekawej książce :) Znajdziemy tutaj wiele opisów i faktów nie tylko o kotach domowych, ale również o ich bliższych i dalszych dzikich kuzynach. Ale może zacznę od początku...

Najpierw spis treści, ale o tym chyba nie muszę się rozpisywać ;) Następnie krótkie wprowadzenie, dalej kocia prehistoria czyli kilka ciekawostek o kotach żyjących w starożytności, ponieważ najprawdopodobniej kot domowy wywodzi się już ze starożytnego Egiptu. Dalej opisane zostały koty drapieżne takie jak lew, tygrys, gepard, pantera, jaguar, puma i ryś. Kolejna strona zawiera opisy kilku najbardziej znanych wielbicieli tych stworzeń. Jest tu również kilka kocich rekordów. Następnie opis ich anatomii, komunikacji, osobowości oraz kilku innych rzeczy. Poza tym jest też kilka przysłów, quiz oraz labirynt, na koniec można też narysować sobie kotka ;)

Jak widzicie w książce tej znajduje się bardzo wiele ciekawych i przydatnych informacji. Dowiemy się z niej rzeczy o których zapewne wielu z nas nie miało pojęcia. Bo czy ktoś wiedział, że najstarszy udomowiony kot dożył 36 lat? A największy ważył aż 23 kg? Ja nie wiedziałam :)

Moim zdaniem wydanie tej książki jest nieco nietypowe i tym samym bardzo interesujące. Takie inne niż zwykle, takie hmm wyjątkowe... Nie znajdziemy tutaj żadnego zdjęcia, nie ma też pięknych lśniących kartek, ani wesołych, dziecięcych, kolorowych obrazków. Za to jest cała masa ilustracji, które stworzyła Marianna Sztyma. Wszystkie wyglądają jakby były wykonane za pomocą ołówka oraz farbek i pewnie tak też jest :) Kolory, które tu przeważają to zdecydowanie żółty i szary. Kartki tej książki są naprawdę grube i wydają się mocne. Ogólnie książka mimo, ze zupełnie nowiutka, moim zdaniem wykonana jest tak jakby w starym stylu. Jest to naprawdę ciekawa odmiana i my z przyjemnością zaczytujemy się w tej książce. Chętnie bliżej poznajemy koty.

Więc jeżeli Wy lub Wasze pociechy interesujecie się tymi zwierzakami i jesteście ciekawi tych wszystkich informacji na temat kotowatych to ta książka powinna Wam się spodobać. A może macie kota lub bardzo chcecie mieć? W takim przypadku również polecam zajrzeć do tej pozycji :)

Koty. Jedni je kochają, a inni nie darzą zbytnim szacunkiem. Jednak to koty są z nami od tysięcy lat. Książka napisana przez panią Paulinę, w pigułce przedstawia historie kociego rodu. Możemy się dowiedzieć, gdzie znaleziono pierwsze szczątki przyjaznego człowiekowi kota, w którym kraju te zwierzęta cieszyły się wyjątkowymi względami oraz które dzikie koty są największymi żyjącymi kotami na świecie, a które najmniejszymi.
Następnie autorka krótko charakteryzuje poszczególne rasy dzikich kotów. Czytelnicy mogą poznać króla afrykańskiej dżungli, dowiedzieć się, gdzie powstała świątynia tygrysów opiekująca się tygrysimi sierotami oraz które dzikie koty nie ryczą i nigdy nie chowają pazurów.
W dalszej części książki dowiadujemy się, że kot ma więcej kości niż człowiek, a jego ogon służy do utrzymywania równowagi. Poznajemy również poszczególne rasy kotów domowych. Może to być szczególnie przydatne osobom pragnącym kupić kota, ale nie zdecydowanym na konkretną rasę. Dzięki autorce dowiadujemy się, że kot abisyński to nieprzewidywalny ryzykant, kot perski to leniwy kanapowiec, a dachowiec to kot niespodzianka.
Książka w przystępny sposób ukazuje historię, zwyczaje oraz charakter najpopularniejszych współcześnie zwierząt domowych. Quiz „Jakim kotem jesteś?”, kocie przesądy oraz przysłowia o tych wspaniałych zwierzętach są miłym dodatkiem, który na pewno dostarczy młodym czytelnikom wiele radości. Książkę polecam nie tylko miłośnikom kotów, ale każdemu kto jest ciekawy świata.

Odkąd pamiętam, zawsze chciałam mieć kota. Rodzice jednak bardzo kategorycznie mi zabronili i ostatecznie udało mi się przemycić psa. No ale pies, jak kochany by nie był (a mój był) to nie jest nawet „prawie” kot. Teraz, gdy jestem panią na włościach, olśniło mnie, że mój głos w negocjacjach jest znacznie silniejszy, a do tego mam wsparcie w postaci syna. Dostałam zgodę "prawienapiśmie" i już, już rozglądałam się po znajomych, bo przecież zawsze ktoś ma jakieś koty do oddania, gdy nagle uświadomiłam sobie, że ja nic o kotach nie wiem. Absolutnie nic. I odpuściłam.

Dziś w rękach mam książkę Pauliny Wierzby "Oto Kot". Mój syn pęka z dumy, bo sam odczytuje tytuł, a ja, jak dziecko niemal, zatapiam się w lekturze, próbując w tempie ekspresowym przyswoić podstawową wiedzę o kotach, by przestać się bać i czym prędzej jednego przygarnąć.
Ta książka jest fantastyczna z wielu powodów, ale zacznę o dwóch najważniejszych.

Po pierwsze ciekawe i wyszukane informacje, napisane prostym językiem, trafiają zarówno do 7 latka jak i jego mamy. Zdaję sobie sprawę, że niektórych wiadomości mój syn nie zarejestruje, za to korzystam z nich ja. On zaczerpnie tej wiedzy za rok albo dwa, bo i wówczas książka będzie dla niego aktualna. A ciekawostek naprawdę nie brakuje. Mamy tu trochę historii kotów, poznajemy koci ród, jest nieco anatomii (ulubiony fragment mojego dziecka),znajdziemy też co nieco o indywidualizmie kotów i o mowie kociego ciała. Sama muszę przyznać, że niejedna wiadomość była dla mnie odkryciem.
Dodatkową gratką dla dzieci, (przynajmniej dla mojego, to była frajda) są zabawy na końcu książki, którym mój syn oddał się już na początku (i sprawdził jakim byłby kotem, gdyby… był kotem).

Po drugie mega oryginalne ilustracje. Jestem pewna, że gdybym zobaczyła książkę na półce, zwróciłabym na nią natychmiast uwagę. Jest inna. Świeża, oryginalna. I ta kolorystyka! Na pozór nic nadzwyczajnego, a jednak oczu nie można oderwać. To jest ten typ ilustracji, który zostaje w głowie, który odstaje od całego zalewu słodkich i wymuskanych obrazków dla dzieci. Jestem pewna, że gdybym tylko umiała rysować, odtworzyłabym wiele kotów, tak bardzo zapadły mi w pamięć. Kłaniam się zatem w pas pani Mariannie Sztymie, bo znacząco i wyjątkowo oryginalnie wzbogaciła książkę (czy wiecie, że Marianna Sztyma zajęła 2 miejsce w w 2011 r w rankingu najlepszych polskich ilustratorów prasowych?!).

I jeszcze jedna refleksja. Czytając Oto Kot, wciąż miałam przed oczami wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (a właściwie parodię "Wlazł kotek na płotek"). Jak ulał, pasuje mi do książki

Oto kot.
Popatrz, żono,
Natalio: kot na płocie.
A gwiazdy wysoko płoną
otwarte jak usta na oścież.
Czemu mruga ten zwierz?
Kto wie, co jeszcze się stanie?
Przedziwna piosenki tej treść?
Zaczarowany kot,
zaczarowany płot.