Afrykańskie równanie

Okładka książki Afrykańskie równanie
Yasmina Khadra Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
L'equation Africaine
Wydawnictwo:
Sonia Draga
Data wydania:
2014-01-22
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-22
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375088588
Tłumacz:
Bożena Sęk
Tagi:
literatura algierska Somalia
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
70 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1505
1505

Na półkach: , ,

Niesamowita książka. Pisana jest w pierwszej osobie. Niemiecki lekarz, Kurt Krausmann, po traumatycznych przeżyciach, trochę przez przypadek zderza się z Afryką. Jest na nią zupełnie nieprzygotowany, a ponieważ pierwsze spotkanie następuje w tragicznych okolicznościach, szok coraz bardziej się pogłębia. Kurt to osoba przyzwyczajona do analizowania każdego elementu sytuacji, w której się znajduje, wszystkich swoich stanów duchowych, działań osób, z którymi się styka, ich wpływu na jego los oraz motywów, którymi się kierują. I wszystko to, jako narrator werbalizuje, używając wyszukanego języka europejskiego inteligenta. Taki styl, taka maniera jest dość denerwująca. Przynajmniej początkowo była dla mnie. Tym bardziej, że co najmniej dwaj, istotni dla fabuły, afrykańscy rozmówcy Kurta mówią równie kwiecistym, przeintelektualizowanym językiem, co nie przeszkadza im w stosowaniu aktów przemocy wobec więźniów.

Szybko wychodzi na jaw, że bohater-narrator niewiele z tego co widzi, rozumie. W jednym z kluczowych momentów, gdzieś w połowie książki, Bruno, towarzysz jego niedoli, Francuz żyjący w Afryce od czterdziestu lat, wyjaśnia - Afryki się nie ogląda, doktorze. Afrykę się czuje - Ile czasu i jakich doświadczeń życiowych trzeba, aby Afrykę poczuć? Aby przestać się dziwić, w jaki sposób wycieńczeni głodem i chorobami ludzie trzymają się życia? Czy że w Afryce można nie tylko czytać poezję, ale również samemu pisać wiersze, a przy tym utrzymywać się z rozboju? Wymiana zdań między Francuzem, który uważa się za Afrykanina, i Niemcem, który zarzuca mu zaślepienie, jest długa i burzliwa. - Widzę tylko ucieczki, obławy, przemoc i bezdomność ludu pozbawionego bogów i wartości, wydanego na pastwę złodziei i zbrodniczych tyranów - argumentuje Kurt - Chyba nie nadajemy na tej samej długości fal, Krausmann - mówi Bruno. - I nie chodzimy po tym samym świecie - konkluduje Kurt.

Jest to w gruncie rzeczy opowieść o przyswajaniu Afryki przez Europejczyka. I to tej Afryki, która dla turysty, na przykład, jest niedostępna. Jej krajobraz, busz, pustynia, dzikie zwierzęta odgrywają rolę ważną, ale są jedynie tłem dla mentalności i zachowań mieszkańców Czarnego Lądu. Bo to poprzez ludzi zawiera Kurt znajomość z Afryką, znajomość która prowadzi do przewartościowania jego oglądu wielu spraw. Czyni to nie tylko w rozmowach, przede wystkim tocząc niekończący się wewnętrzny monolog, wymądrzając się na każdy temat, jakby powiedział nieprzychylny czytelnik. Ja, może bez entuzjazmu, ale zaakceptowałam ten jego strumień świadomości. Zrobiłam to, kiedy uświadomiłam sobie, że nigdy wcześniej nie dowiedziałam się więcej o Afryce niż z tej książki. Nie wiem, czy Mohammed Moulessehoul, algierski pisarz używający literackiego pseudonimu Yasmina Khadra, wybierając taki sposób narracji przewidział do końca jego skuteczność. W moim przypadku, całkowicie mu się udało. Mimo że chwilami zgrzytałam zębami czytając niektóre refleksje Kurta Krausmanna, na odległość po prostu zalatujące czystą szmirą.

Niesamowita książka. Pisana jest w pierwszej osobie. Niemiecki lekarz, Kurt Krausmann, po traumatycznych przeżyciach, trochę przez przypadek zderza się z Afryką. Jest na nią zupełnie nieprzygotowany, a ponieważ pierwsze spotkanie następuje w tragicznych okolicznościach, szok coraz bardziej się pogłębia. Kurt to osoba przyzwyczajona do analizowania każdego elementu sytuacji,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    171
  • Przeczytane
    86
  • Posiadam
    32
  • Afryka
    5
  • 2014
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
    3
  • Powieść
    2
  • Obyczajowe
    2

Cytaty

Więcej
Yasmina Khadra Afrykańskie równanie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także