Klasyczne bajki na dobranoc

Okładka książki Klasyczne bajki na dobranoc praca zbiorowa
Okładka książki Klasyczne bajki na dobranoc
praca zbiorowa Wydawnictwo: Muza literatura dziecięca

„Dawno, dawno temu
Był sobie królewicz,
który zamarzył o ślubie
z królewną”*

Kto z nas nie zna Królowej Śniegu, Śpiącej królewny, Księżniczki na ziarnku grochu czy też Żabiego Księcia? Baśni jest o wiele więcej i w przeróżnych odsłonach. Są mniej lub bardziej znane, jedne lubiane mniej, drugie bardziej. Czytane dziecku w dzień, jak i do snu. Pełne przygód, czasem z morałem… Lubię czasem poczytać książki, w których są przeróżne bajki i baśnie w nowych odsłonach, nie są co prawda tak dobre jak oryginalne wersje, ale niektóre są przedstawione naprawdę ciekawie.

„Klasyczne bajki na dobranoc” to zbiór dziewięciu baśni mniej lub bardziej znanych. W skład książeczki wchodzą: Księżniczka na ziarnku grochu, Żabi Książe, Nowe szaty cesarza, Dwanaście tańczących królewien, Śpiąca królewna, Cesarz i słowik, Żar-Ptak, Królowa Śniegu, Latający koń. Z reguły są to baśnie Braci Grimm oraz Hansa Christiana Andersena, ale pojawiły się też utwory innych autorów.

Książeczka ta jest bardzo ładnie wydana, twarda oprawa, kolorowa okładka, na której , jeśli bliżej się przyjrzeć można zauważyć, że poszczególne elementy nawiązują do tego co znajduje się w środku. W środku na początku mamy kolorowe puste strony, a zaraz po nich spis treści pozwalający wybrać historię którą chce się w danym momencie czytać. Każde opowiadanie zapoczątkowane jest odpowiednim rysunkiem po lewej tronie i tytułem oraz pierwszymi słowami po prawej. W ogóle w książeczce znajduje się dużo obrazków, jak i zdobień kartek. Pod względem estetycznym publikacja ta jest idealna.

Bajki zawarte w tej pozycji są bardzo skrócone i uproszczone. Dlatego też uważam, że to książka dla dziecka najwyżej do siódmego roku życia. W dalszym etapie rozwoju mogą być nie wystarczalne. Jest to jednak całkowicie subiektywne zdanie. Uważam jednak, że to opowiastki typowe dla maluszków, takie na dobranoc. Lubię bajki, niektóre są w stanie mnie nawet zachwycić, ale te tego nie uczyniły. Starałam się mimo wszystko ocenić książkę pod kontem tego jakie może wywrzeć wrażenie na dziecku i jestem przekonana, że nie jedno dziecko spokojnie przy ich słuchaniu uśnie.

Jedna z lepszych publikacji dla malców, którą czyta się do snu, z jaką ostatnimi czasy się spotkałam. Dobrze wydana, kolorowa, krótkie historie, uproszczone słownictwo. Polecam tym, którzy posiadają w swoim otoczeniu małe dzieci.

*str. 5

• Samodzielne
  • Przeczytane - 2013 r.
  • Wyd. Muza/Akurat
  • Recenzyjnie

Dodaj cytat z książki Klasyczne bajki na dobranoc