Z diabłami na ty

Okładka książki Z diabłami na ty Władysław Gębik
Okładka książki Z diabłami na ty
Władysław Gębik Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Morskie
1972-01-01
1972-01-01
obozy koncentracyjne II wojna światowa

Żeby zrozumieć, trzeba przeczytać. Po prostu.
To, co przykuło moją uwagę, to to, że Gębik posługiwał się fragmentami nieopublikowanych nigdy wspomnień bliskich mu osób. Dzięki temu przetrwały. Być może nikt już ich nigdy nie wyda. Mamy więc takie dwa w jednym.
Dużo zawdzięczał autor poezji. Tej pisanej w obozie, jak i tej, która istniała już o wiele wcześniej. Kilka stron poświęca wierszom swoich kolegów, które wywierają niesamowite wrażenie. Poza tym, czasem między akapitami wplata jakieś fragmenty utworów poetyckich.

Żeby zrozumieć, trzeba przeczytać. Po prostu.

Książka jest napisana strasznie chaotycznie (autor miesza bardzo w chronologii wydarzeń- na przykład zaczyna opowiadać o wyzwoleniu gdzieś przy samym początku książki mimo, że cała sytuacja jest dobrze opisana na samym końcu, do którego ciężko, swoją drogą, dobrnąć),zawiera za dużo szczegółów których czytelnik i tak nie spamięta (na przykład wymienianie ciągiem 10-20 nazwisk) a także zbędnych cytatów. Przyznam, że z początku wydawała się ciekawa, jednak czym było bliżej końca zdecydowanie bardziej mnie męczyła i zmuszała do przeskakiwania wielu stron i czytania tylko co niektórych, ciekawszych fragmentów. Faktem jest jednak, że ukazuje ona realia obozowe z innej perspektywy niż zdecydowana większość tego typu literatury a także inną perspektywę patrzenia na sprawy obozowe głównej postaci. Szczerze mówiąc nie polecam tej książki, jest wiele innych pozycji krążących wokół tego tematu, które czyta się dużo lepiej.

• Posiadamy
  • Autobiografia
  • Pamiętnik
  • 02) Literatura faktu - pamiętniki i wspomnienia
  • 12j) Epoki literackie - Współczesność
  • 05d) Historia - dwie wojny światowe i ich skutki
  • Obozy koncentracyjne Niemcy

Dodaj cytat z książki Z diabłami na ty