Zawód: zwycięzca

Biblioteka Gazety Wyborczej
Agora
2013-09-27
2013-09-27

Jeśli opowiadasz ludziom dobre historie, bardzo różne dobre historie, nadal będziesz dla nich interesujący.

Dwadzieścia osób, z którymi Vadim Makarenko przeprowadził wywiady łączy jedynie gen zwycięzcy, natomiast ich drogi na szczyt są ciekawie różne.
Intygujace, przemyślane pytania wydobywają z rozmówców intresujące fakty, wydarzenia i opinie.

Miałam wrażenie, że opowieść o zwycięzcy czytam w dwudziestu odsłonach i za każdym razem nie jest ani nudno, ani szablonowo, ani bezbarwnie.

Zdecydowanie polecam po garść inspiracji i zasad do wypróbowania na własnym podwórku.

Miałam wrażenie, że...

Świetna, inteligenta i niewymagająca szerokiej wiedzy o biznesie, ktory tworzą bohaterowie, co nie zawsze jest oczywiste w tego typu literaturze. Tak, jak w opisie na okładce - żadnych wniosków ogólnych, ale mnóstwo inspiracji i tej przyjemnej konkluzji, ze rożne drogi prowadzą na szczyt. Z morza książek biznesowych i quasi biznesowych na pewno godna polecenia.

Uwielbiam historie. Opowieści o życiu i walce z przeciwnościami. Sama doświadczam ich ostatnio wiele, więc wielcy stanowią dla mnie przykład, że ja też mogę, bo nie ma sytuacji i dołka bez wyjścia. W końcu zwycięzcy nieustająco zmagają się z kimś lub z czymś, najczęściej jednak walczą z samym sobą.

W moje ręce wpadła ostatnio książka Vadima Makarenki „Zawód: zwycięzca”. I szczerze powiedziawszy jakoś nie potrafię jej ułożyć w sobie. Na pewno o wiele lepiej czytało mi się biografię chociażby Michaela Phelpsa. Biorąc pod uwagę barwny życiorys pływaka, podobne oczekiwania miałam wobec książki Makarenki. Niestety, trochę się rozczarowałam. Na ponad trzystu stronach zgromadzone są wywiady z 24 osobami. Autor pogrupował je w trzech rozdziałach: 1. Specjaliści od rzeczy niemożliwych, 2. Wojownicy idei, 3. Między sztuką a biznesem. Do samego podziału nie mam co się przyczepić, każdy ma prawo do swojej klasyfikacji. Bardziej chodzi mi o treść wywiadów. Uważam, że jest ich trochę za dużo i trochę za ogólnikowo są potraktowani bohaterowie.

Oczekiwałam, że dostanę sporą porcję wiedzy praktycznej, bo biznesu najlepiej uczyć się od praktyków, którzy już przeszli długą drogę i sukces zawdzięczają przede wszystkim ciężkiej pracy. W kilku przypadkach się nie zawiodłam, ale znaczną część wywiadów wymusiłam. Może lepiej by było, gdyby autor skupił się na kilku osobach, starał się bardziej zróżnicować pytania. Mimo wszystko książkę polecam. Każdy ma inny gust i to co mi nie do końca odpowiada może być inspiracją dla innych.

W moje ręce wpadła ostatnio książka Vadima Makarenki „Zawód: zwycięzca”. I...

Wydawnictwo Agora słynie z wydawania niebanalnych książek, które za każdym razem poruszają interesujące i ważne tematy. Tym razem moją uwagę przykuła książka "Zawód: zwycięzca", zawierająca w sobie zbiór wywiadów z przywódcami biznesu - szefem HBO, prezesem Tesco, szefem Yahoo, LA Film School i chociażby prezesem firmy komputerowej, która wydała na rynek kultową grę "World of Tanks". Wywiady przeprowadził Vadim Makarenko - dziennikarz Gazety Wyborczej, nominowany do nagrody Grand Press, autor książki "Tajne służby kapitalizmu".

Już zanim otworzyłam książkę wiedziałam, że będę miała okazję zapoznać się z sylwetkami najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi biznesu na świecie. Stosunek do biznesmenów mam ambiwalentny. Z jednej strony podziwiam niektórych za pasję, upór, determinację, umiejętność zarządzania zespołem, perfekcyjne planowanie czasu i odwagę. Niestety, w swoim życiu spotykałam większość takich, dla których liczą się tylko zyski, którzy nie szanują swoich pracowników, wyzyskują ich ciężką pracę i płacą najniższą krajową, a sami spijają całą śmietankę.

I dokładnie te same schematy powielają się w tej książce. Spośród wszystkich ludzi sukcesu przedstawionych czytelnikowi w "Zawód: zwycięzca" odnalazłam takie postaci, których charyzma aż wylewała się ze stronic, zarażając swym nastawieniem. Ich otwarty umysł, kreatywność i oryginalne pomysły aż zapierają dech w piersiach. Mowa tu chociażby o młodej, ambitnej kobiecie Marissie Mayer (prezes Yahoo!),uznanej przez magazyn "Fortune" jako jedna z najbardziej wypływowych kobiet biznesu.

Dużą sympatię wzbudził we mnie wywiad z profesorem Philipem Zimbardo - psychologiem społecznym- tym od eksperymentu więziennego (Studenci z Uniwersytetu Stanforda zostali podzieleni na dwie grupy -strażników i więźniów. Po pewnym czasie studenci grający rolę strażników tak bardzo się w nią wczuli, że zaczęli znęcać się nad studentami grającymi więźniów). Mądry życiowo, dojrzały emocjonalnie mężczyzna, opowiada jak być bohaterem w swoim życiu, co oznacza życie dla innych i czym dla każdego człowieka jest dobro i kłamstwo. Nawet dla tego wywiadu warto sięgnąć po tę książkę.

Wielkie załamanie nerwowe przeszłam podczas lektury wywiadu z niejakim James'em Goodnight'em, jednym z najbogatszych amerykanów. Takich właśnie prezesów i dyrektorów dotychczas spotykałam na swej drodze. Przykład?
Dziennikarz pyta go o dzieci. Goodnight odpowiada, że od najmłodszych lat uczył je czytać, dbał o ich edukację, wpajał, że wykształcenie jest najważniejsze dla młodego człowieka. Przed oczyma mignęły mi obrazki z życia jego pociech zawożonych z jednych zajęć dodatkowych na drugie, obarczonych wybujałymi wymaganiami i ambicjami bogatego i wpływowego ojca. Kolejne pytanie brzmi "A co dał Pan dzieciom oprócz edukacji?" Na co szanowny pan odpowiada "Boże nie wiem...wygodny dom, ubrania". Nie wspomina o ojcowskiej miłości, szacunku do innych ludzi, wparciu emocjonalnym czy duchowym.

Książka wzbudzi zainteresowanie nie tylko ludzi sukcesu, pracujących w biznesie. Lwia część wywiadów pokazuje walkę zwykłych ludzi z kryzysem na rynku, ciężką pracą (niektórzy z nich zaczynali szorując toalety czy pracując w sieciach z żywnością fast food) i długą, krętą drogą jaką musieli przejść, aby liczyć się na tym niepewnym rynku. Polecam.

Czytanie o sukcesach, wywiady z ludźmi, którzy postawili na swój pomysł i wygrali, to coś co lubię. Inspiracja płynąca z życia, a poza tym również zawsze pewna informacja i ciekawy komentarz na temat rzeczywistości. Zabierając się za "Zawód: zwycięzca" liczyłam na mieszankę tego wszystkiego, ale głównie po prostu na lekturę inspirującą. Nie do końca ten zbiór wywiadów spełnił moje oczekiwania, ale o tym za chwilę...

Vadim Makarenko przeprowadził szereg rozmów z bardzo, bardzo wpływowymi ludźmi: przywódcami, doradcami, twórcami światowych marek np. Yahoo, HBO, Tesco, Vox i wielu innych. Książka to 20 rozmów, 25 rozmówców, wszystko podzielone na 3 części: w pierwszej prezentowani są specjaliści od rzeczy niemożliwych, w drugiej Wojownicy idei, trzecia zatytułowana jest między sztuką a biznesem. Wywiady nie są długie, każda rozmowa to ok. 10 stron, ale przecież nie o długość chodzi, a o treść.

No a treść jest właśnie taka.. nie do końca satysfakcjonująca. Miało być różnorodnie, a nie było. Miało być inspirująco, a czasami było wręcz nudno. Kilka rozmów faktycznie, bardzo interesujących, ale przy większości musiałam walczyć ze sobą by myślami pozostać przy książce. Jak dla mnie ta pozycja była zbyt biznesowa, za dużo w niej rozmów o różnych firmach, o projektach nic mi nie mówiących, na tych kilku stronach nie dało się zamieścić wszystkiego, a wybór informacji był czasami zaskakujący.

Wywiady były właściwie dość powtarzalne, książka wbrew obietnicom nie pokazała różnych dróg do sukcesu, pokazała ich zaledwie kilka, w większości jednak były to różne wariacje na temat po prostu ciężkiej pracy, ocierającej się w niektórych rozmowach o poważny pracoholizm. Nie kwestionuję tego, że do zwycięstwa dochodzi się ciężką pracą, przecież to dość oczywiste. Po co więc pisać o czymś oczywistym? I czy o czymś oczywistym trzeba rozmawiać z aż tyloma osobami? Miałam nadzieję, że w rozmowach zostaną uwypuklone te mniej banalne kwestie.
Cała recenzja: http://niedopisanie.blogspot.com/2013/10/vadim-makarenko-zawod-zwyciezca.html

Swietne wywiady

Swietne wywiady

Polecane dla każdego kto ma coś wspólnego z biznesem

Polecane dla każdego kto ma coś wspólnego z biznesem

• 2015
  • Ebooki

Dodaj cytat z książki Zawód: zwycięzca