Czy jesteś wystarczająco bystry, żeby pracować w Google?

Tłumaczenie: Krzysztof Mazurek
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Are You Smart Enough to Work at Google?
internet, kreatywne myślenie
poradniki
bona_facy

Czy jesteś wystarczająco bystry, żeby pracować w Google? prowadzi czytelnika przez zaskakujące rozwiązania dziesiątków najbardziej wymagających pytań zadawanych podczas rozmów o pracę. Książka zwraca uwagę na istotność kreatywnego myślenia, wskazuje sposoby na prześcignięcie konkurencji, opowiada, w jaki sposób Twój profil na Facebooku staje się odzwierciedleniem Ciebie samego, a także dotyka wielu innych, równie istotnych spraw.

W momencie, gdy tradycyjne sposoby szukania pracy, takie jak wysłanie CV i listu motywacyjnego, okazują się niewystarczające by zdobyć wymarzoną pracę, należy zapoznać się z nowatorskimi strategiami prowadzenia rekrutacji.

Jeśli chcesz odnieść sukces na dzisiejszym rynku pracy, ta książka jest dla Ciebie.

źródło opisu: Sine Qua Non, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwosqn.pl/

Wielu młodych, wykształconych ludzi stara się o zatrudnienie w firmie Google. Przekraczając próg gabinetu, jeszcze nie zdają sobie sprawy, że schody zaczynają się już z pierwszym pytaniem rekrutującego pracownika.

"Zostajesz zmniejszony do rozmiarów pięciogroszówki i wrzucony do blendera. Ostrza pójdą w ruch za 60 sekund. Co robisz?"
"Pewien mężczyzna dopchał samochód do hotelu i stracił fortunę. Co się stało?"
"Idziesz kamiennym korytarzem. Nagle zachodzi ci drogę Książę Ciemności. Jak reagujesz?"

Pytania bywają niestandardowe, dziwne, czasem przekraczające granice absurdu. Słowa Einsteina - ,,Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza" - stały się nieoficjalnym hasłem przewodnim Google'a w kwestii zatrudniania nowych osób. Większość kandydatów próbuje kombinować, aby wybrnąć z zagadki, inni od razu się poddają, a jeszcze inni zachowują idealnie kamienną twarz. A Ty? Czy byłbyś w stanie użyć potęgi wyobraźni i znaleźć właściwą odpowiedź?

,,Czy jesteś wystarczająco bystry, aby...

"Pewien mężczyzna dopchał samochód do hotelu i stracił fortunę. Co się stało?"

Na te pytania nie ma poprawnych odpowiedzi, ważne żebyś zaimponował sprytem, kreatywnością, inteligencją. Co jeżeli nie? Nie dostaniesz pracy.

Coraz więcej korporacji, w tym nie tylko Google, czy Microsoft sięgają przy rozmowie kwalifikacyjnej po nietypowe pytania. Chcą przekroczyć próg zwyczajnego przeglądania CV. Chcą potencjalnemu pracownikowi zajrzeć do mózgu! Prześledzić ścieżkę logicznego myślenia, przechodzenia z punktu A do B, ale to nie wystarcza. Bo jak powiedział Einstein: "Logika zaprowadzi Cię z punktu A do B, wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie".

"Opisz najpiękniejsze równianie, jakie kiedykolwiek widziałeś. Wyjaśnij dlaczego własnie to."

Hmmm? Wybierz wzór, który pamiętasz...

kasia900 | 2013-10-08
Przeczytana: 03 października 2013

Jeżeli miałbyś stos monet, ułożonych jedna na drugiej, o wysokości Empire State Building, czy dałoby się je zmieścić w jednym pomieszczeniu?

Znasz odpowiedź na to pytanie? Jeśli tak, to gratulacje. Przeszedłbyś przez pierwszy proces rekrutacji w Google. Piszę, że przez pierwszy, bo kolejne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej są coraz to trudniejsze i zawikłane. Przypomnij sobie swoją ostatnią rozmowę o pracę. Jest to stresujące wydarzenie. Kiedy przyjdziesz do Google, na przeciwko Ciebie usiądzie rekruter, który zada Ci szereg takich pytań. Oczywiście będzie on obojętny na to co mówisz, z kamienną twarzą, z której nic nie wyczytasz, chyba że... Naprawdę zdołasz go zaskoczyć jakąś ciekawą a przede wszystkim błyskotliwą odpowiedzią.

Autor książki "Czy jesteś wystarczająco bystry, żeby pracować w Google" prowadzi nas przez zaskakujące i ciekawe pytania, które często pojawiają się w rozmowach o pracę. Oczywiście żeby poprawnie odpowiedzieć na dane pytanie, potrzebna jest nam...

brasilka2 | 2015-05-29
Przeczytana: 29 maja 2015

Połowa książki to pytania i opisy, a druga to odpowiedzi. Większość pytań nie nadaje się dla humanistów, bo wymaga znajomości matematyki, fizyki i innych nauk ścisłych. Ciekawie napisana, ale nie dla mnie. Chyba nie dostałabym pracy w Google, a już na pewno nie jako informatyk :)

kamils | 2013-05-14
Przeczytana: 15 grudnia 2015

PR Google'a. Polskie tłumaczenie jest słabe, niektóre "zagadki" tracą sens, po przetłumaczeniu na polski. Pracuję w IT i wiele zagadnień nie jest dla mnie nowością, niektóre były ciekawe. Można się znudzić po kilku rozdziałach, główny temat książki można było zamknąć w 50 stronach a jest wałkowany na 300. Kupiłem m.in. dlatego, że liczyłem na dużą dawkę zagadek do pogłówkowania. Jednak treści kilku od razu zniechęca by zagłębiać się w następne, kiedy to w pytaniu nie ma wszystkich danych i założeń, późniejsze czytanie odpowiedzi wyjaśnia, że zastanawianie się nad takim zadaniem jest po prostu bez sensu. Cała książka oparta o tani chwyt reklamowy.

Amadeusz | 2013-12-14

Dzięki tej pozycji jesteśmy w stanie zajrzeć tam, gdzie normalnie nie mamy wstępu - do działów HR największych światowych korporacji.
W pewnym momencie staje się trochę męcząca. Może trzeba czytać "na raty".
Ciekawa, dla niektórych może okazać się praktyczna.

Aithusa | 2013-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

Jeżeli myślicie, że jesteście mądrzy - przeczytajcie tę książkę. Dowiecie się, że wcale nie jesteście ;)

Alan S | 2015-01-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook, 2015
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Niestety, ale dałem się łatwo nabrać na tytuł, który jest mylący. Książka powinna się raczej nazywać "po co zadawać głupie pytania w wielkich korporacjach podczas rozmów kwalifikacyjnych".

Książka jest podzielona na dwie części. W drugiej są rozwiązania zagadek, które są umieszczane pomiędzy faktycznymi rozdziałami w pierwszej części książki. Druga część jest raczej oczywista czyli mamy jakiś tam tok myślenia odpowiedzi na pytania-zagadki. Niektóre wymagają wiedzy algorytmicznej, inne abstrakcyjnego myślenia, jeszcze inne szacowania.

Pierwsza część jest mydłem z powidłem. Będziemy mieć trochę informacji co zainspirowało korporacje do zadawania mniej standardowych pytań, trochę punktu widzenia działu kadr, trochę wyjaśnień co mają one dawać pracodawcy oraz jak do nich podchodzić. Całość sprawia chaotyczne wrażenie i nie wiem do końca co autor chciał przekazać. Czy chciał pokazać bezsensowność takich działań czy wręcz przeciwnie. Raz twierdzi, że nie da się zmierzyć abstrakcyjnego...

Yovita | 2016-12-04

W książce znajdziemy mnóstwo trudnych i podchwytliwych pytań. Na końcu, znajduje się wyjaśnienie każdej z zagadek. Nawet jeśli wydają nam się one absurdalne i sądzimy, że skoro nie zamierzamy ubiegać się o pracę w Google, to do niczego nam się one nie przydadzą, to jest wręcz przeciwnie! Rynek pracy wciąż się zmienia i tak naprawdę nie możemy być do końca pewni tego, jakie pytania za dziesięć lat będą zadawane nam. A biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej firm bierze pod uwagę podejście Google do zatrudniania pracowników, nie zdziwiłabym się, gdyby takie zagadki już w najbliższej przyszłości były chlebem powszednim.

Cała recenzja: http://jowitajonca.blogspot.com/2016/11/czy-jestes-wystarczajaco-bystry-zeby.html

Tomasz Gil | 2013-05-20
Przeczytana: 06 maja 2013

Po przeczytaniu tej książki cieszę się, że mój Szef nie miał tej książki w rękach. Nie wiem czy wytrzymałbym w gąszczu rozmów kwalifikacyjnych polegającej na szukaniu odpowiedzi na zagadki logiczne. Faktem jest to, że czytanie tych zagadek (w książce, gdzie znajdują się gotowe odpowiedzi) jest naprawdę ciekawym zajęciem, jednak tylko do momentu kiedy nie siedzi się naprzeciw potencjalnego pracodawcy.

Czy jesteś wystarczająco bystry, żeby pracować w Google? to zbiór zagadek logicznych, które rekruterzy stosują podczas rozmów kwalifikacyjnych w firmie Google i nie tylko. Chciałbym wiedzieć ile procent ze starających się o pracę przechodzi te zagadki pozytywnie. Albo jak wpływają one na fakt zatrudnienia lub odrzucenia jakiegoś kandydata. Jak dla mnie nieważne jest to, czy ktoś rozwiąże do końca te zagadki, ale sposób podejścia do sprawy. Sposoby dochodzenia do rozwiązania mogą być niezwykle ciekawe. W tej książce fajne jest to, że w chwili przeczytania zagadki człowiek nie jest w...