Klęska rozumu

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
historia
joly_fh

Ta książka to pasjonująca galeria małych ludzi mających wielką władzę. Historia współczesnego świata opisana jako historia ludzkiej głupoty.

Marcin Król przedstawia kulisy wielkich wydarzeń - rewolucja francuska, proces w Norymberdze, konferencje w Wersalu, Monachium czy Teheranie - pokazując, jak wiele zależało od przypadku. I ludzkiej niekompetencji.

źródło opisu: Czerwone i Czarne, 2013

źródło okładki: www.czerwoneiczarne.pl

Krzysztof Nowakowski | 2018-10-31

Znakomita książka, w przystępny sposób prezentująca zawiłości i złożoność historii. Jedna decyzja, jeden zjazd polityków i ustawiona historia na sto lat do przodu. Książka o krótkowzroczności polityków i tzw. mężów stanu. Najwyższy czas wyciągnąć wnioski z historii.

Finkla | 2016-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Podtytuł, "Kulisy najważniejszych wydarzeń w historii najnowszej", nieźle oddaje treść. Spodobało mi się, że Autor za najważniejsze w historii uznaje nie wyniki bitew, lecz... słowa. Dowodzi tego, rozpatrując kilka wydarzeń na przestrzeni ostatnich czterech wieków. Król nie patrzy na liczbę czołgów (czy innych armat) lecz na ludzi spotykających się przy stole i negocjujących pokój. Później, kiedy już bitewny kurz opadnie. Przemawia do mnie takie podejście.

Uważam, że przemyślenia Autora są głębokie i interesujące. W zestawieniu z rozważaniami, jakie znaczenie mogą mieć upodobania lub osobowość tego czy tamtego reprezentanta paktującej strony, stosy trupów na polu walki wyglądają raczej prymitywnie. A jakie byłyby skutki konferencji w Teheranie, gdyby Roosevelt albo Stalin inaczej traktowali wypowiadane i usłyszane słowa?

Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2016/12/kleska-rozumu-ciekawe-podejscie-do.html

Bogsaczio | 2016-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Ciekawa analiza najważniejszych kluczowych dla 19 i 20 wieku konferencji i spotkań z zupełnie innej perspektywy niż typowe podręczniki do historii.

Kala Kofeina | 2014-05-04
Przeczytana: 2014 rok

Bardzo ciekawa książka o dyplomacji, o polityce, o podejmowaniu decyzji przez polityków. Przekrój przez XIX i XX wiek. Polecam.

almos | 2013-12-01
Przeczytana: 30 listopada 2013

Bardzo ciekawa książka o tym w jaki sposób na przestrzeni wieków podejmowano kluczowe decyzje dla przyszłości świata. Podejmowano nieracjonalnie, przypadkowo, błędnie i prowadziło to bardzo złych następstw, z niektórymi z tych następstw musimy się zmagać do dzisiaj. Bardzo dobry jest rozdział o Traktacie Wersalskim, gdzie kluczową rolę pełnił prezydent Ameryki, Woodrow Wilson, i gdzie popełniono masę błędów. No ale powstała Polska, również dzięki temu że Ignacy Paderewski był dobrym znajomym Wilsona. Bo w czasie tego kongresu znajomości i siła perswazji znaczyły bardzo dużo. Z tego powodu wiele ugrali Włosi i Rumuni, a Węgrzy byli wielkimi przegranymi, i do dzisiaj się z tym nie pogodzili. Podobnie było na Kongresie Wiedeńskim w r. 1815, czy w czasie spotkania wielkiej trójki w Teheranie w r.1943. Z drugiej strony bardzo łatwo jest widzieć wszystkie błędy przodków siedząc w wygodnym fotelu, i wiedząc jak się potem dzieje potoczyły. A poza tym ludzie nie są racjonalnymi automatami,...