Dolina śmierci

2006-07-11
2006-07-11
Jerzy Marlicz
Północ

Jestem wielkim fanem pisarza od ponad 20 lat I posiadam wszystkie jego ksiazki przetlumaczone na jezyk polski jak i pozostale w jezyku angielskim.
"DOLINA SMIERCI" (Org. tytul “THE HUNTED WOMAN” lub “THE VALLEY OF GOLD”) to wspaniala powiesc przygodowo-sensacyjna Curwooda z elementami westernu i watkiem milosnym. Jest to pierwsze wydanie tej ksiazki w Polsce przez wydawnictwo LTW od czasow dwudziestolecia miedzywojennego!. Akcja utworu rozgrywa sie wokol nowo budowanej linii kolejowej; pionierskiego projektu ktory kiedys polaczy polnoc Kanady z reszta kraju. Wszedzie dookola nowo kladzionych szyn powstaja robotnicze osiedla pelne robotnikow, opryszkow i typow “spod ciemnej gwiazdy". W ciagu dnia praca posuwa sie mocno naprzod a szereg wybuchow I detonacji niesie sie echem po okolicznych wzgorzach.. Po pracy natomiast kwitnie zycia nocne, przyziemne uciechy I nielegalny handel alkoholem. Pojawienie sie w tym miejscu tajemniczej I pieknej kobiety Joanny Gray pociaga za soba szereg wydarzen. Joanna przybywa samotnie w te strony pociagiem w poszukiwaniu meza ktory zaginal jakis czas temu I przepadl po nim slad. Pomaga jej w tym lokalny pisarz John Aldous ktory broni kobiety przed oberzysta i jego wspolnikami zyskujac tym samym nowych wrogow. Aldous poczatkowo przedstawiany jako pisarz niechetny kobietom I ekscentryczny szybko okazuje sie byc szlachetnym czlowiekiem I zyskuje sympatie w oczach Joanny. Zarobione pieniadze przeznacza na pomoc potrzebujacym oraz nie waha sie narazic zycia ratujac tonacego zrebaka z rwacej rzeki.
"DOLINA SMIERCI" to ksiazka pelna wzruszajacych momentow, sklaniajaca do refleksji, przypominajaca co w zyciu jest wazne i czego nie mozna kupic za zadne pieniadze i gory zlota... Przykladem jest watek Mac Donalda, ktory przez ponad 40 lat poszukuje grobu ukochanej zony ktora zginela tragicznie podczas srogiej zimy i zamieci w czasach goraczki zlota na tych obszarach. Kazdego roku przemierza setki mil przez gory, rzeki, doliny i przelecze w poszukiwaniu jakiegos sladu ale bez wiekszego sukcesu. Curwood nie po raz pierwszy pokazuje duza wiedze i znajomosc tematu, zasypujac czytelnika licznymi informacjami i ciekawostkami. Kunsztowny jezyk literacki Curwoda, sugestywne I plastyczne opisy pobudzaja wyobraznie, pozwalaja czytelnikowi byc w centrum wydarzen, slyszec szmer strumienia I wybuch dynamitu, czuc chlod wiatru na twarzy, wolnosc I bliskosc dzikich zwierzat. Ksiazki takie jak ta pozwalaja uwierzyc w milosc prawdziwa, czysta, bezinteresowna i na cale zycie. Ucza takze wiekszej wrazliwosci na piekno przyrody I szacunku do otaczajacego nas swiata. Bezkresne, dziewicze tereny kusza, przywoluja i zachecaja czytelnika do dalszych eksploracji.
Mysle ze sukces tej ksiazki jak I wielu innych to charakterystyczny styl pisarski Curwooda na ktory skladaja sie piekne opisy krajobrazow, uwielbienie przyrody i natury, walka dobra ze zlem, kodeks moralny, wiarygodnosc, prawdziwa milosc ktora zawsze zwycieza na koncu, ponadczasowe wartosci I przeslania, liczne zwroty akcji, szlachetosc bohaterow, niepisane prawo dalekiej polnocy, ciekawostki z zycia zwierzat I ludzi na tamtych obszarach sto lat temu I oczywiscie tajemnica ktora trzyma czytelnika w napieciu do ostatniego rozdzialu. Kto dzis pisze takie powiesci przygodowe!?..
Szkoda ze tak piekne i ponadczasowe ksiazki Curwooda nie sa juz popularne w dzisiejszych czasach, ale pojawilo sie swiatelko w tunelu! Oprocz wyzej wymienionej ksiazki, wydawnictwo LTW wydalo jeszcze trzy powiesci Curwooda, nigdy wczesniej nie publikowane w Polsce tzn “Honor Wielkich Sniegow”, “Niebezpieczny Szlak” i “Kraj Boga i Kobiety”. Jest wiec nadzieja, zachecam do kupowania I lektury. Zainteresowanych odsylam do moich pozostalych recenzji ksiazek pisarza. Pozdrawiam milosnikow J. O. Curwooda i do zobaczenia na szlaku!

• Z dzieciństwa
  • X J.O. Curwood
  • Do kupienia
  • Pisarz
  • Typ A: Gatunek: Przygodowa
  • Przed 2016 r.
  • Mam

Dodaj cytat z książki Dolina śmierci