Wyszedł z domu i nie wrócił

Wydawnictwo: Oficynka
literatura polska
Ag2S

Praca w Komendzie Powiatowej w Oświęcimiu toczyła się leniwie, kiedy zaaferowany stażysta Buciek przybiegł z sensacyjną informacją o znalezieniu na cmentarzu parafialnym „podwójnego nieboszczyka”. Do rozwiązania sprawy przystępuje doborowa ekipa policjantów z komisarzem Sławomirem Ożegalskim na czele. Nie wiedzą, że tym samym rozpoczynają swoje najciekawsze dochodzenie, którego tropy doprowadzą ich do wydarzeń sprzed ponad dwudziestu lat.

źródło opisu: Wydawnictwo Oficynka, 2013

źródło okładki: http://oficynka.pl

czerwie_z_cylindra | 2019-03-07

Rzeczywiście bardzo mocno poczułam literackie sympatie autorki :)

Vemona | 2018-09-16
Przeczytana: 16 września 2018

Tym razem autorka do mnie trafiła, spodobali mi się bohaterowie, zainteresowała zagadka.
Komenta Powiatowa w Oświęcimiu, komisarz Ożegalski, dwóch aspirantów i stażysta, przypadkowe odkrycie, że w grobowcu, który powinien być pusty - są zwłoki i to niejedne, grupa interesujących starszych panów, tajemnicza Amelia - od tego zaczyna się przygoda z lekturą.
Postacią rewelacyjną dla każdego mola książkowego powinien być komisarz, namiętny czytelnik kryminałów (nawet zapisałam sobie dwie wzmiankowane przez niego lektury, jako że ich nie znam), starsi panowie wprowadzają sporo wątków, które należy rozplątać, żeby cokolwiek wyjaśnić, zagadka dotyczy przeszłości, a jej rozwiązanie wpływa w rozmaity sposób na życie wielu bohaterów.
Polubiłam tę książkę i nawet jestem w stanie przymknąć oko, że znów kilkakrotnie różne osoby gdzieś "zaglądnęły" (jakby nie mogły po prostu zajrzeć), a doktor "ubierał ciuchy". Chciałabym, żeby autorka pokusiła się o jeszcze jeden tom mówiący o tych akurat...

| 2018-09-11

To druga książka tej autorki, którą przeczytałam. Polecam. Ciekawy, porządnie napisany kryminał.

Adrian Jeżak | 2018-02-16
Przeczytana: 09 lutego 2018

Zupełnie inaczej czyta się książkę, kiedy chodzisz po ulicach miasta które opisuje, gdy kupujesz narzeczonej pierścionek w sklepie, który rzekomo kiedyś został okradziony. Chyba głównie dotyka mnie w tej książce owo "rzekomo". Jedyny minus, to zmyślenie opowieści i tylko miejsce jest opisane dokładnie, a przecież w Oświęcimiu działo się wiele ciekawych i mrocznych rzeczy o których nie trzeba nawet wspominać.
Co do samej treści. Akcja toczy się szybko i w ciekawy sposób. Zagadkowość i cała kryminalna sprawa traci na tym iż na koniec główni podejrzani wychodzą z ukrycia i sami z poczucia winy idą na policję aby zeznawać i przyznać się do winy niczym w CSI. A mogłoby być tak pięknie;)
Przeczytajcie i oceńcie ją sami.
Adrian Jeżak

Paweł | 2017-07-26
Przeczytana: marzec 2017

Naprawdę fajny kryminał w klimatach mojego rodzinnego miasta za co dodatkowa gwiazdka. Miło się czytało, a po przeczytaniu jeszcze chętniej szło na spacer śladami bohaterów.A dla ludzi spoza Oświęcima książka będzie lekkim, przyjemnym kryminałem z sympatycznymi bohaterami. Polecam. :)

Kasia | 2017-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Jedna z najgorszych książek, jakie w życiu czytałam. Nielogiczna fabuła, infantylny styl i zupełnie niezrozumiałe opisy. Ma się wrażenie, że książkę pisało dziecko. Nie polecam.

Ewa | 2016-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Wyszedł z domu i nie wrócił, to lekki kryminał, którego fabuła umiejscowiona jest w czasach nam współczesnych, w Oświęcimiu.

Rodzinna firma kamieniarska, otrzymałam zlecenie na wyremontowanie i przebudowanie starego grobowca. Grobowiec został zapisany w spadku pewnemu mężczyźnie i nowy właściciel postanowił trochę go odrestaurować. Według wszelkich danych, grobowiec ten miał być pusty, ponieważ jego wcześniejszy właściciel został pochowany w innym mieście. Jakie było zdziwienie kamieniarzy, kiedy po podniesieniu płyty i wejściu do środka znaleźli w nim trumnę, a w niej… szczątki dwóch osób. Wiadomość o niezwykłym odkryciu pocztą pantoflową obiegła miasto, ale policja dowiedziała się ostatnia. Oczywiście natychmiast wszczęto dochodzenie. Wynikiem śledztwa było powiązanie obecnego z innym śledztwem, które miało miejsce ponad dwadzieścia lat wstecz. Kim byli pochowani w grobowcu osobnicy? Co wspólnego z całą sprawą miało kilku bardzo wiekowych już mężczyzn? I kto właściwie...

Danny_Boy | 2016-04-03
Przeczytana: 24 lutego 2016

Książka ta odkryła przede mną całkiem nowy sens określenia "dwa w jednym", i to również w podwójnym znaczeniu. Pierwsze nawiązuje do fabuły, a dwóch nieboszczyków w jednym grobie nasuwa mi inny slogan reklamowy: "W pakiecie taniej".
Drugie znaczenie odnosi się do odbioru. Dla mnie "Wyszedł z domu i nie wrócił" jest świetnie skonstruowanym kryminałem, ale jest także doskonałą książką obyczajową, odzwierciedlającą życie w średniej wielkości mieście, a w nim pracę policjantów, na ogół rutynową, bez większych wzlotów. Do czasu, gdy znajdzie się zdublowanego nieboszczyka.

Astra | 2015-09-21
Przeczytana: 21 września 2015

całkiem sympatyczny kryminał. Dwóch nieboszczyków w jednej trumnie w grobowcu, który powinien być pusty. Krewny hrabiego, który nie miał krewnych. Sympatyczni staruszkowie powiązani z zagadka kryminalną - niekoniecznie będąc tego świadomymi. I oświęcimscy policjanci wielbiciele literatury (niektórzy), herbaty (jeden). Pomimo, że znaczna cześć akcji dzieje się na cmentarzu, nie jest to ponure miejsce, raczej przypomina fajny zakątek miasta. Pomimo, że akcja książki jest raczej wolna czytelnik ma szansę przy niej się odprężyć. Taki trochę kryminał retro - dużo myślenia raczej mało działania. Mnie nawet spasował.

Katarzyna | 2014-12-19
Na półkach: Przeczytane, 52/2014
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Czytywałam lepsze kryminały, ale ta książka nie jest w sumie najgorsza. Policjanci przez przypadek natrafiają na sprawę co najmniej dziwną, której rozwiązywanie prowadzi ich do skrywanych tajemnic z przeszłości. Dobrze się to czytało i nic poza tym. Książkę zapamiętam chyba tylko dlatego, że akcja w większości toczy się na oświęcimskim cmentarzu.