Opowieści o dawnej Ziemi

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
3 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Przemek

Z tej książki dowiecie się, że Ziemia jest okrągłą kulą i okrąża Słońce, że nasza planeta powstała z zimnych i twardych kamyków, że powierzchnia Ziemi stale się zmienia, że zmieniają swe położenie morza, że odpływają od siebie kontynenty, że zmienia się wszystko co żyje na ziemi (rośliny, zwierzęta), a po milionach lat narodził się człowiek.

źródło opisu: Pobieżny skrót z podsumowania.

źródło okładki: google

Przemek | 2013-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Kupiłem tę książkę dzieciom po zauważeniu bardzo dobrej oceny na biblionetce.
Trochę się rozczarowałem, niestety książka nie jest wolna od błędów, a to już poważny problem.
Kiedy autorka opisuje powstawanie Ziemi, formowanie metalicznego jądra i wypływanie lżejszych materiałów na powierzchnię, pisze wprawdzie słusznie, że wraz z zanieczyszczeniami powstały w tych lżejszych kamieniach złoża, ale... jako przykład podaje ROPĘ NAFTOWĄ.
Ta jak wiemy, ma pochodzenie organiczne, podobnie jak węgiel powstała ze szczątków dawnych roślin i zwierząt.
Kolejna "wpadka" była przy okazji zagłady dinozaurów, gdzie autorka podaje teorię wybuchu gwiazdy (supernowej?), a zupełnie nie wspomina o najpopularniejszej (chyba już w 1989 znanej) teorii o kolizji z ciałem niebieskim...
Stosunkowo dobrze autorka czuje się w zakresie teorii ewolucji, ta część jest zrobiona dobrze, z uwzględnieniem nie tylko zwierząt, ale i roślin. Książka wyposażona jest też w ładne malowane ilustracje.
Szkoda tych błędów; o...