Nowy alfabet mafii

2013-09-25
2013-09-25
mafia przestępczość zorganizowana

Okładka książki Odwróceni Artur Kowalewski, Piotr Pytlakowski
Odwróceni Artur Kowalewski, P...
Okładka książki Koronny nr 1. Pseudonim Masa Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski
Koronny nr 1. ... Sylwester Latkowski...

Książka dobra. Niektórych czytelników pewnie denerwują te bajki w wywiadach z gangusami, którzy oczywiście twierdzą, że są niewinni, a wszystko to pomówienia świadków koronnych. No, ale jak piszą sami autorzy, oni w to nie ingerują i nie wyrażają opinii na ten temat, tylko dali im się wypowiedzieć.

Kontynuacja o wiele lepsza. Polecam.

Kontynuacja o wiele lepsza. Polecam.

Dobra robota dziennikarska, przedstawienie wszystkich liczących się gangów lat 90. Wywiady z przestępcami oraz świadkami koronnymi uzupełniają całą historię. Czytelnik ma też nad czym myśleć zwłaszcza, że przestępcy często mijają się z prawdą i pomawiają innych.

Dla wielu czytelników, pamiętających serial "Alfabet Mafii" będzie to przypomnienie, odtworzenie tego co działo się w produkcji stacji TVN. Jest kilka nowych wywiadów, przedstawieni są nowi złoczyńcy, jednakże książka nie przedstawia niczego odkrywczego. Dla osób dopiero wchodzących w świat przestępczości zorganizowanej (oczywiście w kwestii wiedzy) to pozycja obowiązkowa.

Najlepsze kompendium wiedzy o polskich grupach przestępczych lat 90. I w sumie tyle, ciężko się do czegoś przyczepić, rzetelna dziennikarska robota, jako całość znacznie poważniej się prezentuje niż te wszystkie "spowiedzi/wywiady gangusów-celebrytów".

książka strasznie chaotyczna. Tu jakieś informacje, tu jakiś wywiad, tu nagle mowa o zupełnie innych postaciach po czym nagle powrót do poprzednich wątków. Średnio się to czyta. Do tego książka powinna mieć tytuł "nowy alfabet mafii pruszkowskiej i wspomnienie, że w Polsce istniały też inne mafie i inni bossowie" - książką zainteresowałem się po obejrzeniu nowości netflixowych, ale tutaj o Nikosiu to może 3 strony są, o Simonie (jestem z Katowic) może ze trzy zdania, o Krakowiaku - marudzenie o przewlekłości postępowania a nie o samych gangsterach. Do tego z perspektywy 2022 r. książka jest już stara i nieaktualna (historie kończą się na 2013 r.) - to oczywiście nie zarzut do autorów, ale obecnie trzeba by chyba szukać czegoś innego.

2049

"Nowy alfabet mafii" autorstwa Ewy Ornackiej i Piotra Pytalkowskiego to świetna książka dla ludzi, którzy interesują się mafią.
Książka zawiera wszystkie ważne tematy związane z mafią. Kto nie czytał innych książek o polskiej mafii to niech zacznie od tej. Zawarte są w niej najpopularniejsze nazwiska z pierwszych stron gazet. Autorzy zabierają czytelnika w świat mafii, zwykłych ludzi i wszelakich powiązań. Niektóre sytuacje są absurdalne, inne szokujące, a reszta to samo życie. Obok zwykłych ludzi istnieje świat pełen przemocy, wyłudzeń, zastraszeń i innych skomplikowanych sytuacji.
Serdecznie polecam, czas szybko mija przy tej książce.

Nigdy nie wystawiam opinii książkom, bo to bez sensu i nic nie wnosi, każdy sam musi ocenić. Tutaj robię wyjątek tylko z jednego powodu - Nowy Alfabet Mafii to w 90% kalka Alfabetu Mafii. Bardzo się umęczyłam czytając tę pozycję i wyczekując na jakieś nowe fakty. Od momentu publikacji pierwszej książki nieporównywalnie więcej nowych faktów znalazłam w internecie, gazetach, tv, czy innych książkach, niż w tej. Dlatego też fanów tej tematyki przestrzegam przed czytaniem Nowego Alfabetu, zwłaszcza będąc świeżo po poprzednim Alfabecie.

Szczegółowy, interesujący oraz prawdziwy reportaż opisujący polska mafię.

Szczegółowy, interesujący oraz prawdziwy reportaż opisujący polska mafię.

Bardzo ciekawa książką szeroko opisująca rozwój mafijnych struktur w III RP od 1989 do 2013 roku. Autorzy rzeczowo i merytorycznie podeszli do tematu. Sukcesywnie przybliżają kulisy mafijnych struktur i zasady działalności grup przestępczych ukazując przy tym skalę przestępstw popełnionych przez gangsterów. W wielu miejscach dają się swobodnie wypowiedzieć bohaterom niniejszej książki. Wielu z nich już nie żyło kiedy książka powstawała. O wielu osobach, przypadkach i szczegółach czytałem już w innych pozycjach jednak ta jest najbardziej komplementarna. Polecam w szczególności osobom rozpoczynjącym swoją przygodę z literaturą faktu dotyczącą przestępczości zorganizowanej.

• Reportaż
  • Mafia

Dodaj cytat z książki Nowy alfabet mafii