Przewodnik operetkowy: wodewil, operetka, musical

Seria: Przewodniki
Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
muzyka
Oliwia

Przewodnik operetkowy Lucjana Kydryńskiego kryje w sobie o wiele więcej, niż zapowiada tytuł i nawet jego uzupełnienie: "wodewil, operetka, musical". W tym obszernym kompendium wiadomości o wesołym teatrze muzycznym przedstawił autor ponad 150 historycznie ważnych lub najczęściej wykonywanych dzieł, począwszy od XIII-wiecznej sielanki pasterskiej z piosenkami, poprzez śpiewogrę, wodewil, operetkę, po komedię muzyczną, musical i rock-operę naszych czasów. Autor podaje noty biograficzne o kompozytorach oraz streszczenia akcji, omawia również znaczenie danego dzieła w rozwoju gatunku, informuje o najlepszych inscenizatorach i realizatorach, a także o polskich tradycjach wykonawczych.

źródło opisu: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1984

źródło okładki: zdjęcie autorskie