Kalejdoskop

Wydawnictwo: Novae Res
NovaeRes

„Kalejdoskop” opowiada o szarym i schematycznym życiu młodego człowieka, który czuje się samotny i pragnie odnaleźć swoje własne miejsce na świecie. Pomimo medycznie stwierdzonej depresji, rodzice nie są w stanie zapewnić mu poczucia bycia kochanym i zauważanym. Jedyną odskocznią od melancholijnej egzystencji jest znajomość z niekonwencjonalnie myślącym kolegą Arturem. Pod pretekstem odnalezienia czegoś więcej, bohater decyduje się na odbycie podróży, która, za sprawą przedawkowania narkotyku, okazuje się być wielką i złożoną konfrontacją dotychczasowego życia bohatera z jego prawdziwą naturą.

Wnikliwa i pełna alegorii opowieść o ucieczce przed samym sobą. Miejsca, do których trafia główny bohater, stają się pretekstem do zadania wielu bardzo ważnych pytań, i skłaniają do prób udzielenia na nie odpowiedzi. Te jednak rzadko bywają jednoznaczne, a autor pozostawia rozważenie każdej z nich czytelnikowi.

źródło opisu: Novae Res, 2013

źródło okładki: http://zaczytani.pl/ksiazka/kalejdoskop,druk

ansomia | 2013-08-29
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

„Żyjesz swoim życiem, czy ono żyje tobą?”[s.33]

Podobno życie to najcenniejszy dar jaki mogliśmy otrzymać. Zdaniem specjalistów pół miliona Polaków cierpi na depresję, z czego cześć tysięcy osób na rok podejmuje próby samobójcze. Pomimo wielu kroków zaradczych liczba ta wciąż rośnie. Dlaczego coraz więcej ludzi traci siłę do życia?

W powieści „Kalejdoskop” Piotr Szymonowicz przedstawia szarą i rutynową codzienność młodego chłopaka. Bohater czuje się samotny i ma wrażenie, że wciąż nie odnalazł prawdziwego siebie. Rodzice wbrew temu, że widzą co dzieje się z ich synem nie są w stanie zapewnić mu poczucia miłości i akceptacji. Pocieszeniem i odskocznią od problemów jest znajomość z „dziwnym” kolegą Arturem. Po jego namowie nastolatkowie udają się w podróż. Wsiadają do pociągu, który wiezie ich do miasta o nazwie Szczęście, tylko czy tam je odnajdą?

Podczas tej lektury wielokrotnie powtarza się pytanie: kim jesteś? Bohater przez cały czas próbuje znaleźć odpowiedź na to niby...

chwilka | 2016-05-07
Przeczytana: 06 maja 2016

Zdecydowanie nowatorska i pomysłowa książka. Jedna z najoryginalniejszych, które dotąd czytałam.
Nie ma tutaj zbędnych elementów, a wszystko tworzy spójną całość. Czytając, odbywamy wspólnie z głównym bohaterem wędrówkę po jego abstrakcyjnej i zaskakującej rzeczywistości. Z każdą stroną powoli poznajemy doskonale wykreowany oraz przedstawiony przez autora świat, pełen symboli, niezwykłych miejsc i nieprzypadkowych postaci spotykanych na drodze. Polecam!

dzosefinn | 2013-08-18
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

Zadam Ci, drogi czytelniku, pytanie. Nie jest ono ani podchwytliwe, ani łatwe, ani trudne. Jest natomiast jednym z takich, które wywołuje wiele skrajnych emocji. Domyślasz się, jak ono brzmi?

Kim jesteś?

Kalejdoskop… Z czym ten wyraz Wam się kojarzy? Z zabawką z okresu dzieciństwa? Serią przypadkowych barw? A może z niczym, jak mi. Ponieważ nie miałam możliwości chociaż raz, spojrzeć przez to urządzenie na otaczający mnie świat. Może przez to, a może nawet dzięki temu, odbioru tej książki nic mi nie zakłóciło. Żadnych skojarzeń. Tabula rasa.
Na postawione przeze mnie, wyżej, pytanie starał się odpowiedzieć bohater Kalejdoskopu. Jest nim szesnastoletni chłopak, który przez panującą jesień, zapada na depresję. Została ona wywołana, nie tyle, co przez porę roku, ale otaczającą go szarą rzeczywistość. Ucieczką przed tym wszystkim, okazuje się, można rzec najgorsza możliwość – narkotyki.
Razem z nim i jego alter ego, Arturem, wyruszamy w podróż do miasta o...

toska1982 | 2013-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Jak byłam mała uwielbiałam bawić się kalejdoskopem, potrafiłam godzinami siedzieć i patrzeć na zmieniające się obrazy, na różnobarwne figury, na to jak te wszystkie szkiełka potrafią się ułożyć. Teraz mało kto ma w ręku kalejdoskop, w końcu jest tyle ciekawych zabawek, komputery, tablety, świat idzie do przodu, jednak czy aby na plus dla społeczeństwa?

Pamiętacie jak to jest mieć szesnaście lat? Nasz bohater właśnie tyle lat skończył, i jak typowy nastolatek, nie bardzo lubi chodzić do szkoły, jednak nie lubi on wielu innych rzeczy, dobija go pogoda, fakt, że musi wyjść z domu. Czuje się on bardzo samotny. To wszystko składa się na jedną diagnozę – depresja. W obecnych czasach jest ona dość powszechną chorobą, biorąc pod uwagę otaczającą nas szarą rzeczywistość.

Podczas jednego z wyjść do szkoły, nasz bohater spotyka kolegę – Artura, który namawia go na podróż do Szczęścia. Jednak żeby tam dotrzeć trzeba najpierw przejść przez Strefę Sprężenia Zwrotnego, przez którą przeprowadza...

Marta | 2013-07-31
Przeczytana: lipiec 2013

W dzisiejszych czasach dużo jest takiej młodzieży (choć i dorosłych jest wielu): wbrew pozorom samotnej, zagubionej, a nade wszystko pragnącej odnaleźć swoje własne miejsce na świecie. Nie jest to jednak takie proste, a przynajmniej do czasu, gdy owe szukanie idealnego miejsca kończy się na samym rozmyślaniu lub, co gorsza, wmawianiu sobie, że takiego miejsca na pewno się nie znajdzie.

Główny bohater Kalejdoskopu, którego imienia nie poznajemy, bo “Imienia nie są ważne”, żyje swoim smutnym, szarym, schematycznym życiem bez lepszych widoków na przyszłość. Jest październik. Październik, którego tak bardzo nie znosi. Idzie do szkoły, której nie znosi jeszcze bardziej. Spotyka jednak po drodze swojego, jak się wydaje, jedynego kumpla Artura, który namawia go do ucieczki. Dokąd? Do miejsca, którego tak bardzo potrzebuje – do Szczęścia. Młody bohater nie każe się zbyt długo przekonywać. Wsiedli więc w pociąg, udając się ku wyznaczonemu celowi.

Szczęście, to miasto z trzema dzielnicami,...

Marta | 2015-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Książka-alegoria o próbie zrozumienia samego siebie i odkrycia Szczęścia (nieprzypadkowo dużą literą). Myślę, że celowo w wielu momentach niedopowiedziana, można samemu wyciągnąć ciekawe wnioski i wysnuć refleksje.
Czytało się bardzo szybko, autor ma świetne pióro.
Nie ma nad czym się rozpisywać, jedno słowo wystarczy: warto.

Kasia Zembrowska | 2013-10-26

"Ten cały tajemniczy, nie do końca zrozumiały nastrój sprawiał, że nie miałam ochoty zamknąć tej książki, a jednocześnie nie mogłam się doczekać, aż przeczytam ostatnie zdanie i z czystym sumieniem będę mogła o niej zapomnieć. Ale, jak się okazało, z tym zapominaniem nie jest tak łatwo. Nawet po zamknięciu jej po raz ostatni, w głowie kłębiły mi się myśli, których chciałabym się pozbyć i mieć chociaż chwilę świętego spokoju. Czas więc na kolejny apel do potencjalnych czytelników: UWAŻAJCIE, TA KSIĄŻKA PRZYLGNIE DO WAS JAK OŚMIORNICA."

Pełna recenzja: http://endlessbooks.blogspot.com/2013/10/35-kalejdoskop-piotr-szymonowicz.html

Czekolada | 2013-12-29

Magiczna. Ale książka nie dla każdego, jedna z tych, które albo podobają się bardzo, albo wcale.

justdreamer | 2014-03-18

Fantastyczna książka, pozwalająca na chwilę refleksji i zadumy nad własnym "ja". Czego szukam? Kim jestem? Do czego dążę?
Nie pozbawiona poczucia humoru, wartkiej akcji i niespodzianek.
Polecam!!!

thesavagechild | 2013-12-26

gniot, ja tego nie czuje. niczego nie wnosi niczego nie zmienia jakbym juz gdześ to słyszałą