Wyspa z mgły i kamienia

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
6,15 (81 ocen i 37 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
4
8
7
7
25
6
23
5
11
4
8
3
1
2
1
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788377790977
liczba stron
288
słowa kluczowe
Magdalena Kawka, kobieta, życie
język
polski

Dlaczego odkładamy siebie na owo mityczne „potem”, które nigdy nie nadchodzi? Wychowujemy dzieci, zdobywamy kolejne kwalifikacje, żyjemy zadaniowo. W nieustającym strachu, że nie podołamy, że znowu ktoś będzie niezadowolony. Oglądając się na innych boimy się marzyć. Zaciskamy szczęki i zachowujemy się, jakbyśmy mieli żyć wiecznie. Kiedyś zamienia się w nigdy. Julia także się bała. Przez całe...

Dlaczego odkładamy siebie na owo mityczne „potem”, które nigdy nie nadchodzi? Wychowujemy dzieci, zdobywamy kolejne kwalifikacje, żyjemy zadaniowo. W nieustającym strachu, że nie podołamy, że znowu ktoś będzie niezadowolony. Oglądając się na innych boimy się marzyć. Zaciskamy szczęki i zachowujemy się, jakbyśmy mieli żyć wiecznie.

Kiedyś zamienia się w nigdy.

Julia także się bała. Przez całe życie starała się być dla swoich córek matką i ojcem jednocześnie. Każdego ranka myślała jedynie, o tym, żeby nikt nie umarł na jej dyżurze. I jeszcze, żeby dziewczynki były szczęśliwe. Była im potrzebna i to wypełniało po brzegi jej dni i noce.

Kiedy dorosły i przestały potrzebować opieki, uświadomiła sobie, że w powtarzalnej, banalnej codzienności zgubiła coś bardzo ważnego – siebie samą.

Miała dwa wyjścia: albo popatrzeć na swoje życie jak na porażkę, albo spróbować odnaleźć w sobie tamtą dziewczynę, którą wypędziła, gdy została sama z dwójką małych dzieci i długami do spłacenia.

Postanawia o siebie walczyć. Przenosi się na cichą, kreteńską wieś, gdzie zamierza spokojnie żyć, robiąc to wszystko, na co nigdy nie miała czasu. I nawet nie podejrzewa, że życie pełne emocji i niebezpieczeństw dopiero się dla niej zaczyna.

 

źródło opisu: http://magdalenakawka.pl/

źródło okładki: http://magdalenakawka.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (214)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 4896
Książkowo_czyta | 2013-08-12
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu MG za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Pani Magdaleny Kawki zaliczam do udanych. Jest to historia o perypetiach pięćdziesięciokilkuletniej Julii, która po rozpadzie partnerskiego związku postanawia zająć się wreszcie własnym życiem i spełnić swoje marzenie o wyjeździe na Kretę...

Dodatkową motywacją dla naszej bohaterki jest jej nigdy nie spełniona zawodowo (Julia jest z zawodu lekarzem) ogromna fascynacja antycznymi cywilizacjami, archeologią, wykopaliskami etc

Kobieta planuje osiąść na stałe w malowniczej wiosce o nazwie Falasarna i wieść spokojne życie, na które dotąd nigdy nie mogła sobie pozwolić... Jednak nie wie jeszcze, że los szykuje dla niej coś zgoła odmiennego...

Prawie od samego początku sprawy się komplikują, gdy na swej drodze Julia spotyka tajemniczego mężczyznę, który jest ranny i prosi Julię, aby sama mu pomogła, absolutnie nie chce trafić do szpitala i widać, iż bardzo się...

książek: 2806
8_oclock | 2015-02-28
Na półkach: Przeczytane, A_Wo, 2015
Przeczytana: 25 lutego 2015

Wcześniejsza książka autorki wdzięcznego 'zakątka cmentarza'.
Książka nierówna.

50-letnia Julia jest mamą i babcią. Dorosłe córki traktują ją dość protekcjonalnie i roszczeniowo (dialogi momentami są niezręczne czy sztuczne, mnie przypominają dialogi z 'Kopciuszka'). W poczuciu ogólnej pustki czy bezsensu Julia spienięża spadek i kupuje dom... nie, nie we Francji! Tytułowa wyspa z mgła i kamienia to Kreta. Autorka - ustami Julii - jest trochę autoironiczna w stosunku do siebie jako pisarki powieści dla kobiet, co liczę na plus, chociaż sama powieść niewiele odbiega od schematu. Ale Kreta bardzo mnie wciągnęła (zwłaszcza w szarzyźnie lutego to była prawdziwa przyjemność, skalista wyspa, o której mało wiem, a tu: opisy przyrody, archeologia, historia II wojny, ludzie). Wciągnęła do momentu obowiązkowego punktu pn. "gorący romans". No i mam kłopot z oceną.

książek: 1506
Wioleta Sadowska | 2013-08-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

"Czas jest bezlitosny, obraca pamięć w pył i to, co kiedyś wydawało się ważne, dziś nie zasługuje nawet na wspomnienie…"
Bohaterka zostawiająca całe swoje dotychczasowe życie za sobą, osiedlająca się na prowincji w jakimś słonecznym zakątku świata - znacie zapewne ten scenariusz. Od jakiegoś czasu motyw ten jest powielany w książkach i filmach, stając się niezwykle popularnym na całym świecie. Wydawałoby się, że najnowsza książka Magdaleny Kawki, powieli ten schemat. Nic bardziej mylnego.

Magdalena Kawka, z wykształcenia socjolog, która w życiu imała się wielu zajęć. Była kwiaciarką, urzędniczką stanu cywilnego, właścicielkę agencji reklamowej czy dziennikarką. Autorka od trzynastu lat mieszka w Poznaniu, jest laureatką Festiwalu Literatury Kobiecej "Pióro i Pazur". Jej debiutem powieściowym jest książka "Sztuka latania", wcześniej wydała również poradnik dla rodziców przedszkolaków.

Julia, stateczna jakby się wydawało pani lekarz po pięćdziesiątce, postanawia w końcu...

książek: 347
Aga CM | 2014-03-18
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 18 marca 2014
książek: 2285
kasandra_85 | 2013-12-12
Przeczytana: 2013 rok

http://kasandra-85.blogspot.com/2013/12/porcja-ksiazek-czyli-sposob-na-niepogode.html

książek: 1185
Versatile | 2013-08-26
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Jedni z nas, aby uciec od szarej codzienności, potrzebują jedynie chwili odpoczynku, krótkich wakacji czy po prostu paru chwil więcej spędzonych w rodzinnym gronie. Dla drugich natomiast pokonanie monotonii wiąże się z całkowitą odmianą swojego obecnego życia o sto osiemdziesiąt stopni. To do tej właśnie grupy należy Julia, główna bohaterka „Wyspy mgły i kamienia”. Pięćdziesięcioletnia kobieta, kolokwialnie mówiąc, rzuca wszystko, aby spełnić swoje marzenie i zamieszkać na gorącej, egzotycznej Krecie.

Na pierwszy rzut oka historia przedstawiona w najnowszej książce Magdaleny Kawki wydaje się odrobinę nieprawdopodobna. Trudno jest uwierzyć, że dorosła, odpowiedzialna kobieta opuszcza rodzinę, ojczyznę i rusza w nieznane. Ciężko jest też zrozumieć, dlaczego bohaterka nie chce się podjąć żadnej pracy zarobkowej, wątpliwe jest to, aby pieniądze ze sprzedaży odziedziczonej po babce kamienicy, wystarczyły zarówno na kupno domu na dalekiej wyspie jak i codzienne życie. Z drugiej jednak...

książek: 1755
Jenah | 2013-10-21
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 21 października 2013

Julia to na pierwszy rzut oka stereotypowa kobieta po pięćdziesiątce. Typowa Matka Polka, która wychowała swoje dwie córki w myśl zasady "one są ważne, ja... trochę mniej". Przez większość swojego życia odgrywała rolę zapracowanej matki, która jednocześnie zastępuje swemu potomstwu ojca, i nie ma czasu na nic. Ani na czytanie książek, ani na podróżowanie, ani na ułożenie sobie życia, ani nawet na marzenia... Codzienne obowiązki wypełniały po brzegi każdy dzień.

"Matka Boska Gotująca
Matka Boska Podwożąca
Matka Boska Niespełnionych Marzeń"

A kiedy na horyzoncie pojawił się wreszcie mężczyzna, z którym wydawało się, że mogłaby stworzyć stały związek, okazuje się, że słowa "żyli długo i szczęśliwie" tej akurat dwójki nie dotyczą. Julia zostaje sama.

"Matka Boska Porzucona"

Przychodzi w końcu taki moment, że trzeba spojrzeć na swoje życie z zupełnie innej perspektywy, podsumować je nieco i wyciągnąć odpowiednie wnioski. I Julia, jako matka już dorosłych córek, właśnie to zrobiła....

książek: 0
| 2013-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2013

Magdalena Kawka to laureatka głównej nagrody pierwszej edycji konkursu „Piórem i pazurem” w 2012 roku. Bardzo byłam ciekawa tego debiutu, dość szumnie w ostatnich dniach zapowiadanego. W końcu książka „Wyspa z mgły i kamienia” wylądowała na mojej półce, a ja z ogromnym zainteresowaniem rozpoczęłam lekturę.

Julia to pięćdziesięciolatka, matka dwóch dorosłych córek, zapracowanej bizneswoman Anki i wiecznie skwaszonej trudami macierzyństwami Ewy. Julię właśnie zostawił po wielu latach życiowy partner. Kobieta postanawia zainwestować w siebie, swoje marzenia i swoją przyszłość. Wyjeżdża na Kretę, by tam odnaleźć szczęście.

Historia jak wiele innych. Jest porzucona bohaterka, która chce zmienić swoje życie, jest niedoceniająca ją rodzina (egoizm córek irytował mnie ogromnie), jest wyjazd, przygoda i niebezpieczeństwo. Zabrakło mi jednak tego czegoś, tego pazura właśnie. Magdalena Kawka stworzyła fajną opowieść, napisaną lekkim i płynnym stylem, którą bardzo dobrze i bardzo szybko...

książek: 936
Marzenia | 2018-08-24
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane, Czytadło
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

54-letnia samotna kobieta, sprzedaje kaminice, wyjeżdża do Grecji. Tam kupuje dom, poznaje mężczyznę, z jej udziałem dzieje się wiele przestępczo -kryminalnych wydarzeń. Dobra na wakacje.

książek: 1060
Joanna | 2013-10-16
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

Któż z nas nie marzy czasem, by coś w swoim życiu zmienić? Miejsce zamieszkania, pracę, życiowego partnera. A co by było, gdyby przyszło nam zmienić to wszystko jednocześnie, w tej samej chwili i definitywnie? I rozpocząć życie na nowo?

Julia ma 53 lata. Jest lekarzem. Jej dwie dorosłe córki, Ewa i Anka, dawno już opuściły rodzinny dom i zaczęły żyć własnym życiem. Do niedawna w życiu Julii był jeszcze Paweł, lecz tuż przed Bożym Narodzeniem oświadczył jej, że ich dalsze wspólne życie nie ma sensu, spakował walizki i odszedł w niepamięć. Nawet zbyt mocno nie cierpiała z tego powodu, mimo że przecież spędzili ze sobą dobrych kilka lat.

"Julia miała pięćdziesiąt cztery lata i nie wiedziała, co ma ze sobą zrobić. Siła napędowa jej życia, jaką była opieka nad dziećmi, a potem zajmowanie się Pawłem, przestała istnieć. Czuła się teraz jak statek na środku oceanu, który ma jeszcze do przepłynięcia kawał drogi, ale wszyscy pasażerowie w jakiś niepojęty sposób nagle zniknęli z jego...

zobacz kolejne z 204 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd