Wyspa z mgły i kamienia

Okładka książki Wyspa z mgły i kamienia Magdalena Kawka
Okładka książki Wyspa z mgły i kamienia
Magdalena Kawka Wydawnictwo: Wydawnictwo MG literatura piękna
Wydawnictwo MG
2013-07-31
2013-07-31
Magdalena Kawka kobieta życie

Na półkach: , , , , , ,

BLISKIE SPOTKANIE Z KRETĄ

Kolejny tegoroczny audiobook to "Wyspa z mgły i kamienia" przepięknie przeczytany przez Monikę Chrzanowską. Bardzo się cieszę, że wreszcie sięgnęłam po pierwszą książkę Magdaleny Kawki, bo wybór ten okazał się strzałem w dziesiątkę. "Wyspa z mgły i kamienia" ma w sobie wszystko to, czego poszukuję w powieściach obyczajowych - ciekawą akcję, barwnych i wyjątkowych bohaterów, pewien element zaskoczenia wyzwalający dreszczyk emocji oraz przepiękną, malowniczą scenerię, która sprawia, że w tytułowej wyspie można się zakochać, albo po prostu odwiedzić ją pewnego dnia.

Julia jest kobietą 50+, anestezjologiem z dwiema dorosłymi córkami i dwojgiem wnuków. Mąż odszedł twierdząc, że już jej nie kocha i to było główną przyczyną zmian, do jakich Julia dojrzewała już od jakiegoś czasu. Spory zastrzyk gotówki ze sprzedaży kamienic odziedziczonych w spadku po rodzicach otworzył przed bohaterką nowe możliwości. Kobieta decyduje się na kupno domu i przeprowadzkę na Kretę. Ta spontaniczna decyzja nie podoba się córkom, a od Julii wymaga odwagi i determinacji, ale... bohaterka umawia się z agentką nieruchomości i udaje się do Falasarny, gdzie mogłaby zamieszkać. I to tu, na greckiej wyspie, pośród rdzennych mieszkańców, Julia próbuje odnaleźć samą siebie. Jako miłośniczka historii starożytnej, wykopalisk archeologicznych i greckich ciekawostek odkrywa intrygującą przeszłość domu związaną z jego poprzednim właścicielem...

Uwielbiam książki, które odkrywają przede mną nowe zakątki, przenoszą do ciekawych, egzotycznych miejsc, które były mi dotąd zupełnie obce i nieznane. Taką perełką jest Falasarna położona u zachodniego krańca półwyspu Gramvousa na Krecie. Tutaj bez problemu można połączyć zwiedzanie i zgłębianie tajemnic przeszłości, do czego zachęca lektura tej powieści. Magdalena Kawka w niezwykle obrazowy sposób pokazała piękno wyspy oraz egzotykę jej wyjątkowych zakątków. Doskonale połączyła je z bogatą wielowiekową historią Krety wplatając do fabuły całe mnóstwo intrygujących wydarzeń, także tych z okresu II wojny światowej. Powieściowa fikcja tak znakomicie współgra z miejscem zdarzeń, że ani przez moment nie poddajemy w wątpliwość ich prawdziwości, czy autentyzmu. Jedynym momentem mało wiarygodnym jest moim zdaniem odziedziczony przez Julię spadek, ale odkąd akcja przenosi się na wyspę wszystkie wątpliwości znikają. Dlaczego?... Ponieważ to Kreta - wyspa z mgły i kamienia - jest tak naprawdę główną bohaterką tej opowieści.

Historia jest bardzo dokładnie przemyślana, napięcie wzrasta stopniowo, aż do momentu kulminacji. Od samego początku z niecierpliwością czekamy na rozwój wypadków i mimo, że w naszej głowie pojawia się kilka scenariuszy, żaden tak naprawdę nie jest do końca zgodny z zamysłem autorki.

"Wyspa z mgły i kamienia" to kawałek dobrej prozy, ładnie napisanej, emocjonującej i wartej uwagi. Elementy obyczajowe, romantyczne, historyczne i kryminalne przeplatają się ze sobą tworząc niezapomnianą opowieść z całą gamą interesujących bohaterów. Dzięki temu wyspa z mgły i kamienia staje się kolejnym miejscem na mapie naszych podróży, czy to samolotowych, czy za sprawą turystycznego przewodnika. Warto skorzystać z takiej możliwości.

BLISKIE SPOTKANIE Z KRETĄ

"Wyspa z mgły i kamienia" to fajna książka na wakacje.
Główna bohaterka - Julia, jest kobieta dojrzała, postanawia sprzedać cały swój dobytek i wyjechać z kraju. Decyzja pada na Kretę. Tak poznaje bardzo różnych ludzi. Pojawia się również wątek kryminalny...

"Wyspa z mgły i kamienia" to fajna książka na wakacje.

"Czas jest bezlitosny, obraca pamięć w pył i to, co kiedyś wydawało się ważne, dziś nie zasługuje nawet na wspomnienie..."
Miła opowiastka o życiu Julii- kobiety po pięćdziesiątce, która postanawia diametralnie odmienić swoje życie i przenosi się na jedną z greckich wysp. Krok odważny, ale wziąwszy pod uwagę jej w wcześniejsze życie w stylu " wszystko dla innych, nic dla siebie", poparłam jej decyzję. Oczywiście w nowym, nieznanym świecie nie czeka na nią nuda, lecz wręcz przeciwnie. Autorka serwuje nam trochę obyczajówka, wątek miłosny, duchowe poszukiwania sensu, a w pewnym momencie powieści pojawia się nawet wątek kryminalny!
Przyjemnie spędziłam czas z tą książką, choć przyznam, ze bohaterowie nie zapadli mi w pamięć i zapewne wkrótce o nich zapomnę :-(

54-letnia samotna kobieta, sprzedaje kaminice, wyjeżdża do Grecji. Tam kupuje dom, poznaje mężczyznę, z jej udziałem dzieje się wiele przestępczo -kryminalnych wydarzeń. Dobra na wakacje.

Książka bardzo nierówna - po całkiem zachęcającym początku (choć motyw wzbogacenia się z pomocą odziedziczonych kamienic nieco mnie zawiódł) akcja staje się nieco nudna i trąci schematem "dojrzała kobieta po przejściach wyjeżdża w świat by odnaleźć siebie i przy okazji rozkochać w sobie zabójczo przystojnego i zamożnego lokalsa). Wątek II wojny światowej wpleciony w archeologiczne poszukiwania dość wciągający, by niestety zakończyć mocno ckliwym happy endem.

Jak Magdalena Kawka pisze na swoim blogu główną bohaterką jej, co stwierdziłam w trakcie czytania, świetnie i z dużym polotem napisanej książki jest przede wszystkim Kreta. Już sam tytuł powieści, "Wyspa z mgły i kamienia", to potwierdza a resztę znajdujemy w powieści:
surowość skalistych wybrzeży złagodzoną fantastycznymi plażami i lazurem otaczającego wyspę morza oraz jej historię, tę odleglejszą i tę niezbyt odległą, bo związaną z II wojną światową - tragiczną historię jej samej oraz jej mieszkańców.

O odwiedzeniu Knossos i innych miejsc na Krecie Julia, dzięki której czytelnik poznaje tę wyspę, marzyła od dawna, od czasu, gdy ojciec zaszczepił w niej swymi opowieściami miłość do historii starożytnej. Julia zawsze żałowała, że za namową matki wybrała bardziej praktyczny zawód, studiując medycynę, ale teraz, będąc już w wieku przed emerytalnym, gdy została właścicielką kamienic jej marzenia mogły zostać spełnione. Trzeba było jednak podjąć, wbrew temu co myślą o jej zamiarze dorosłe córki, dwie brzemienne w skutkach decyzje. Pierwsza z nich to spieniężenie odziedziczonych kamienic a druga to rezygnacja z pracy a zatem i z przyszłej emerytury. Gdy już podejmie to ryzyko jej zamiary okażą się być bardziej śmiałe niż same marzenia, gdyż udaje jej się kupić dom w jeszcze ustronnej, cichej i pięknie położonej Falasarnie, gdzie przenosi się na stałe.
Julii, zmęczonej wieloletnią pracą w szpitalu i wielkomiejskim Poznaniem, Falasarna jawi się oazą oczekiwanego spokoju. Wspaniale położony i wygodny dom, nie narzucające się sąsiedztwo oraz brak turystów ma jej to wszystko zapewnić. Ale jak się okazuje z czasem i to miejsce ma swoje tajemnice a one są również udziałem jej sąsiadów, stanowiących dziwną międzynarodową społeczność. Poznani zaś tuziemcy potrafią być niebezpiecznie zaplątani a przygoda w jaką wciągnie ją jej nadmierna ciekawość i chęć zgłębienia przeszłości niemieckiego archeologa a zarazem ojca Martina, od którego kupiła dom o mały włos nie przyprawi ją o śmierć.
Zaczęłam czytać "Wyspę z mgieł i kamieni" nie mając zupełnie pojęcia co mnie czeka, gdyż nawet informację wydawnictwa potraktowałam dość zdawkowo. Ale po przeczytaniu książki stwierdziłam, że tym razem ta informacja jest adekwatna do treści co się nieczęsto wydawnictwom zdarza. Powieść Magdaleny Kawki zapewniła mi nie tylko intrygującą i bardzo dobrze się czytającą lekturę, która wciągnęła mnie swą fabułą w zasadzie już od początku a od połowy trzymała nawet w sporym napięciu, gdy nadpobudliwa i nad wyraz odważna mimo swego już zaawansowanego wieku Julia pakowała się w poważne tarapaty, ale dodatkowo dzięki ciekawym i bogatym opisom pokazała mi uroki wyspy, której do tej pory nie znałam. Ta obrazowość opisów krajobrazu, przyrody, zabytków i ludzi sprawiła, że moja wyobraźnia została skutecznie pobudzona i zamarzyła mi się Kreta ze swym surowym pięknem i czasem, który wydawać by się zdawało płynie tam o wiele wolniej i spokojniej niż u nas.

Wcześniejsza książka autorki wdzięcznego 'zakątka cmentarza'.
Książka nierówna.

50-letnia Julia jest mamą i babcią. Dorosłe córki traktują ją dość protekcjonalnie i roszczeniowo (dialogi momentami są niezręczne czy sztuczne, mnie przypominają dialogi z 'Kopciuszka'). W poczuciu ogólnej pustki czy bezsensu Julia spienięża spadek i kupuje dom... nie, nie we Francji! Tytułowa wyspa z mgła i kamienia to Kreta. Autorka - ustami Julii - jest trochę autoironiczna w stosunku do siebie jako pisarki powieści dla kobiet, co liczę na plus, chociaż sama powieść niewiele odbiega od schematu. Ale Kreta bardzo mnie wciągnęła (zwłaszcza w szarzyźnie lutego to była prawdziwa przyjemność, skalista wyspa, o której mało wiem, a tu: opisy przyrody, archeologia, historia II wojny, ludzie). Wciągnęła do momentu obowiązkowego punktu pn. "gorący romans". No i mam kłopot z oceną.

Wcześniejsza książka autorki wdzięcznego 'zakątka cmentarza'.
Książka nierówna.

Do sięgnięcia po twórczość Magdaleny Kawki zachęcił mnie czat z tą autorką zorganizowany przez Magazyn Obsesje na facebookowym profilu. Nie przypuszczałam jednak, że tak szybko jedna z jej książek trafi w moje ręce, ale akurat zobaczyłam w bibliotece "Wyspę z mgły i kamienia". Przyznam, że ani okładka, ani opis zamieszczony z tyłu okładki nie byłyby wystarczającym impulsem do tego, abym wybrała tę pozycję z półki. Zadziałało raczej skojarzenie nazwiska pisarki oraz wpływ wspomnianej rozmowy.
(...)
To powieść na wysokim poziomie, choć jak najbardziej z kręgu literatury popularnej, napisana ładnym językiem. Jest w niej spokój "starej dobrej prozy", ale i emocje, jakie niesie ze sobą fabuła z przygodową żyłką.
Moja opinia :http://agnestariusz.blogspot.com/2015/01/wyspa-z-mgy-i-kamienia-m-kawka.html

Wyspa z mgły i kamienia to przyjemna i lekka lektura z wątkiem historycznym idealna na wieczorne oderwanie się od rzeczywistości i przeniesienie się na wspaniałą Krete.

Nic specjalnego. Nieźle się ją czyta, ale sporo jej brakuje. Nie mniej jednak chętnie sięgnę po kolejne książki autorki.

• Przeczytane w 2013
  • Egzemplarze recenzenckie