Cztery szkice z przeszłości matematyki

Wydawnictwo: Impuls

Każdy z czterech szkiców to pasjonująca lektura dla miłośnika matematyki czy historii. Autorowi znakomicie udało się wpisać migawki z dziejów światowej i polskiej matematyki w kontekst wydarzeń politycznych i społecznych. Szkice dotyczą czterech epok: Oświecenia, gdzie główną osobą i po części narratorem jest Leonard Euler; drugiej połowy XIX wieku widzianego oczami Georga Cantora;...

Szkice dotyczą czterech epok: Oświecenia, gdzie główną osobą i po części narratorem jest Leonard Euler; drugiej połowy XIX wieku widzianego oczami Georga Cantora; przełomu XIX i XX wieku w Rosji oraz warszawskiej szkoły matematycznej w latach międzywojennych XX wieku, wdzianej oczami Zenona Waraszkiewicza. Powierzenie narracji uczestnikom wydarzeń sprawia, że czytelnik ma poczucie bezpośredniego obcowania z epoką i opisanymi postaciami.

Szkic Dwie Warszawy uzupełnia obraz polskiej szkoły matematycznej, zapewne największego sukcesu polskiej nauki. Plastycznie, choć zapewne subiektywnie, opisuje relacje naukowe i społeczne warszawskich matematyków, nie unikając trudnych problemów stosunków polsko-żydowskich. Klimat szkicu współbrzmi ze wspomnieniami, którymi dzielił się ze mną jeden z najznakomitszych wychowanków warszawskiej szkoły, Samuel Eilenberg, podczas ostatnich wizyt w Polsce w początkach lat dziewięćdziesiątych XX wieku.
Czytając Cztery szkice z przeszłości matematyki, przypomniałem sobie, jak amerykański matematyk William G. Dwyer, przemawiając podczas uroczystości przyznania mu doktoratu honorowego Uniwersytetu Warszawskiego w 2007 roku, podkreślał, że „matematyka dzisiejsza ma wyraziście ludzką i społeczną naturę”. Szkice Profesora Mioduszewskiego plastycznie ukazują prawdziwość tej tezy na przestrzeni kilku epok.
Stefan Jackowski
Prezes Polskiego Towarzystwa Matematycznego

źródło opisu: http://impulsoficyna.com.pl

źródło okładki: http://impulsoficyna.com.pl

almos | 2014-08-28
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Książeczka z dosyć specyficznej dziedziny, mianowicie z historii matematyki. Autor daje cztery szkice o wybitnych matematykach z przeszłości. Pierwszy jest o Eulerze, drugi o Cantorze i Dedekindzie, twórcach teorii mnogości, trzeci o jednym z twórców polskiej szkoły matematycznej, Wacławie Sierpińskim, czwarty zaś o historii polskiej matematyki w latach międzywojnia.

Czytanie jej wymaga pewnej wiedzy historycznej i matematycznej a autor nie ułatwia zadania. Na przykład w rozdziale o powstawaniu teorii mnogości, raz daje głos Cantorowi, raz Dedekindowi, ale czytelnik sam się musi rozeznać kto jest kto. Zaś w rozdziale o Eulerze, autor pisząc o problemie mostów królewieckich, rozwiązanym przez Eulera, nie daje obrazu tych mostów, brak ilustracji w książce uważam za jej wadę, bo ma ona przecie chyba charakter popularny .

Z jednej strony jest to lektura bardzo ciekawa, pokazuje jak matematycy rozumieją i uprawiają matematykę, z drugiej strony mnogość dygresji, rwany styl,...

Tomasz M | 2017-04-17
Klaudia | 2016-05-12