O zasadzie sprzeczności u Arystotelesa

Seria: Biblioteka Współczesnych Filozofów
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
8 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
filozofia i etyka
Andrzej

"Zasada ta (tzn. sprzeczności) jest jedyną bronią przeciw błędom i kłamstwu. Gdyby sądy sprzeczne nie znosiły się nawzajem, gdyby twierdzenie nie niweczyło przeczenia, lecz jedno mogło istnieć spójnie obok drugiego, to nie mielibyśmy żadnego środka, aby fałsz napiętnować lub zdemaskować kłamstwo. Toteż w każdym rozumowaniu, w którym posługujemy się tą zasadą, np. w dowodach apagogicznych, chodzi zawsze o wykazanie fałszywości jakiegoś sądu. Stąd też i zarzut, że ktoś się wikła w sprzecznościach - czy to w rozprawie naukowej, czy w zeznaniach przed sądem - jest tak bardzo dotkliwy; bezlitośnie bowiem wytyka błąd albo kłamstwo. Tak więc zasada sprzeczności, i tylko ona, umożliwia nam zwycięską walkę z wszelkiego rodzaju nieprawdą i na tym polega całe jej znaczenie".

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: www.kroliczajama.pl

Andrzej | 2013-11-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia
Przeczytana: 18 listopada 2013

Świetna książka! Porządna dawka dobrej, filozoficznej roboty, a nade wszystko wzorcowy przykład stosowania logiki w sposób owocny, przystępny, rzeczowy. Polecam!

ventus | 2017-05-03
Przeczytana: 01 maja 2017