Twierdza

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: The Adversary (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Keep
horror
Mariusz

Rumunia, rok 1941. Do górskiej wioski dociera mały oddział Wehrmachtu. Żołnierze maja odpocząć i obsadzić posterunek stojący na straży górskich szlaków. Na kwaterę zostaje wybrany starożytny zamek - nieduża twierdza - zupełnie nie pasujący do miejsca, w którym się znajduje. Nie zważając na bunt miejscowych wieśniaków ostrzegających przed czymś przerażającym, co uwięzione jest w owej starożytnej warowni, Niemcy zajmują dziwną budowlę.
Wkrótce w twierdzy w niewytłumaczalny sposób zaczynają ginąć żołnierze. Z otchłani wieków próbuje wydostać się do rzeczywistego świata uwięziony przez eony koszmar, wroga ludziom siła.

Powieść zekranizowano. W nakręconym na podstawie książki Wilsona filmie wystąpili Gabriel Byrne, Glen Scott i Jürgen Prochnow, natomiast wspaniałą muzykę stworzyła grupa "Tangerine Dream".

źródło opisu: Zysk i S-ka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

DarkoNebrasca | 2019-09-19
Przeczytana: 2017 rok

Jest klimat horroru, jest fajnie napisana, niby przyjemnie się czyta, ale zakończenie jakieś takiego zbyt banalne, w pewnym sensie sztampowe i ogólnie wydała mi się lekko banalna.

Nie lubię horrorów i nigdy ich nie czytuję, na ten trafiłam zupełnym przypadkiem, stał na półce z literaturą sensacyjną. Nie zmieniłam zdania, horrorów nie czytam, ale... Ten jest absolutnie genialny.
Rok 1941, Rumunia, oddział Wehrmachtu zajmuje niewielki zamek, choć miejscowi ostrzegają, że czai się tam niebezpieczeństwo. Zaczynają ginąć żołnierze, a potem robi się coraz straszniej....
Czytałam to co najmniej 10 lat temu, nie wrócę do lektury za skarby świata, ale do tej pory ilekroć myślę o tej książce, przechodzą mnie dreszcze.

Jachu | 2019-02-10

Jeden z najstraszniejszych horrorów, jaki czytałem.

Dominik | 2018-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2018

Fajna pozycja. Przed przeczytaniem książki oglądałem film o tym samym tytule z 1983 r .Film odbiega trochę od samej powieści,ale dzięki temu łatwiej było mi sobie wyobrazić ową twierdzę i klimat panujący w książce co jest wg mnie na plus.Polecam przeczytać ,a później obejrzeć film . Moja ocena 9/10

Ciekawostka: F. Paul Wilson napisał kontynuację "Twierdzy". Jeszcze nie czytałem , ale może być ciekawa. Druga część nosi tytuł "Odrodzony".

DarkStar | 2018-06-01
Przeczytana: 26 maja 2018

Na początku bardzo mroczna i rzeczywiście straszna, czyli udaje jej się robić to, co do horroru należy. Potem już gorzej, bo nie wszystko wygląda tak jak sobie wyobrażałem. Początek książki budzi niepokój, ponieważ zagrożenie jest wielką niewiadomą, a repertuar strachów sam w sobie ma interesujący. Później autor zdecydował się pokazać czym jest zagrożenie i momentalnie ulotnił się wszelki niepokój jaki mogłem jako czytelnik odczuwać. Trochę szkoda, ale i tak jest to dobra pozycja.

Ania | 2018-03-08

Czytałam daaawno temu, fabuła się rozmyła w mroku niepamięci, jedno co zapamiętałam, to to, że bałam się zasnąć...

xLadyInBlack | 2018-02-16
Na półkach: Przeczytane, Inne
Przeczytana: 16 lutego 2018

Fabuła powieści Wilsona zasadza się na pomyśle cudownie wręcz prostym. Odległy kraj, opuszczona budowla, pradawne zło. W tym konkretnym przypadku są to: Rumunia, stara twierdza oraz spoczywające w nim tajemnicze, uśpione „coś”. Trwa II wojna światowa, do placówki zostają przydzieleni kroczący od zwycięstwa do zwycięstwa niemieccy żołnierze. Jednak ci, którzy bez trudu podbijali kolejne narody, na przełęczy Dinu natrafiają na coś, dzięki czemu sami mogą poczuć czym jest lodowaty strach. Stają się obiektem polowania.

Przez większą część powieści autor nie zdradza nam co czyha w murach twierdzy. Zamiast tego jesteśmy świadkami kolejnych mordów na żołnierzach Wermachtu i członkach Einsatzkommando, dokonywanych przez tajemniczego napastnika. Wszelkie przesłanki zdają się sugerować, że jest to wampir, jednak i tego nie do końca możemy być pewni. Ta aura tajemniczości i nie do końca określonego zagrożenia to rzecz bezsprzecznie korzystna przy budowaniu nastroju grozy. W końcu to, czego...

Nesihonsu | 2018-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2018

Niech się schowają te wszystkie Kingi i Mastertony. Francis Paul Wilson rządzi. Tak się składa że jest on pisarzem, którego dzieł spożyłam najwięcej (do tej pory 35). I nie jest to bynajmniej zasługa polskich wydawców, którzy dorobek tego niesamowicie utalentowanego i płodnego autora potraktowali zupełnie po macoszemu. Ilość jego książek przetłumaczonych na polski w stosunku do całości dorobku jest doprawdy znikoma. Wstyd. Doprawdy nie mam pojęcia skąd się aż takie niedocenianie bierze. Na szczęście dzięki znajomości angielskiego i Kindlowi można nie być już zdanym na cudze wybory. To jednak dopiero ostatnio. Ta przygoda zaczęła się jednak przed wielu laty gdy wydawnictwo Amber w swojej, wtedy niemal kultowej serii Amber Horror wypuściło na rynek Twierdzę. Do dziś niewiele horrorów dosięgło tego poziomu intensywności, no może z wyjątkiem Koontza zanim ten popadł w dewocję. Uwielbiam kiedy autor myli tropy nie dając się jednoznacznie zaszufladkować. I kiedy wydaje nam się, że wiemy...

sulibrat | 2017-10-24
Przeczytana: 23 października 2017

Najpierw widziałem film The Keep z 1983, zatem trudno nie było mieć oczekiwań. Ale zawsze staram się podchodzić do książek czy filmów z otwartym umysłem. W film oczywiście zdradzał fabułę ale książka jest nieco inna... oczywiście lepsza. Tutaj reżyserem jest bezpośrednio autor a my operatorem kamery, szefem planu i charakteryzatornią w osobie widza-czytelnika. Historia jest bogatsza o kilka wątków. Autorowi udało się stworzyć fajny klimat - dziwna budowla, gdzieś w karpackiej części Rumunii, czasy II wojny światowej, naziści, Żydzi i siły których (awatary? personifikacje? czempioni?) kontynuują swoją walkę jeszcze z Pierwszej Ery. Autor nie epatuje niepotrzebną obrzydliwością, rozbuchanym erotyzmem czy niepojętą grozą. "Twierdza" to raczej groza bliższa fantazji. Zwrot akcji bardzo efektowny a wątek rozterek religijnych Theodora Cuzy... tak, te rozważania nad religią były dobrym smaczkiem. Zwłaszcza w kontekście późniejszych wyjaśnień. A teraz obejrzę film raz jeszcze :D

borowapokoju | 2017-10-13
Przeczytana: 13 października 2017

Gdyby ta książka była filmem, to takim z gatunku horrorów klasy Z, gdzie krwiożercze pomidory mordują brutalnie ludzi złowieszczo przy tym rechocząc pod szypułkami. A to był tylko początek, potem robi się po prostu dziwnie.