Twierdza

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Keep
horror
Mariusz

Rumunia, rok 1941. Do górskiej wioski dociera mały oddział Wehrmachtu. Żołnierze maja odpocząć i obsadzić posterunek stojący na straży górskich szlaków. Na kwaterę zostaje wybrany starożytny zamek - nieduża twierdza - zupełnie nie pasujący do miejsca, w którym się znajduje. Nie zważając na bunt miejscowych wieśniaków ostrzegających przed czymś przerażającym, co uwięzione jest w owej starożytnej warowni, Niemcy zajmują dziwną budowlę.
Wkrótce w twierdzy w niewytłumaczalny sposób zaczynają ginąć żołnierze. Z otchłani wieków próbuje wydostać się do rzeczywistego świata uwięziony przez eony koszmar, wroga ludziom siła.

Powieść zekranizowano. W nakręconym na podstawie książki Wilsona filmie wystąpili Gabriel Byrne, Glen Scott i Jürgen Prochnow, natomiast wspaniałą muzykę stworzyła grupa "Tangerine Dream".

źródło opisu: Zysk i S-ka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

xLadyInBlack | 2018-02-16
Na półkach: Inne, Przeczytane
Przeczytana: 16 lutego 2018

Fabuła powieści Wilsona zasadza się na pomyśle cudownie wręcz prostym. Odległy kraj, opuszczona budowla, pradawne zło. W tym konkretnym przypadku są to: Rumunia, stara twierdza oraz spoczywające w nim tajemnicze, uśpione „coś”. Trwa II wojna światowa, do placówki zostają przydzieleni kroczący od zwycięstwa do zwycięstwa niemieccy żołnierze. Jednak ci, którzy bez trudu podbijali kolejne narody, na przełęczy Dinu natrafiają na coś, dzięki czemu sami mogą poczuć czym jest lodowaty strach. Stają się obiektem polowania.

Przez większą część powieści autor nie zdradza nam co czyha w murach twierdzy. Zamiast tego jesteśmy świadkami kolejnych mordów na żołnierzach Wermachtu i członkach Einsatzkommando, dokonywanych przez tajemniczego napastnika. Wszelkie przesłanki zdają się sugerować, że jest to wampir, jednak i tego nie do końca możemy być pewni. Ta aura tajemniczości i nie do końca określonego zagrożenia to rzecz bezsprzecznie korzystna przy budowaniu nastroju grozy. W końcu to, czego...

Pomimo ostrzeżeń mieszkających w pobliżu ludzi oddział Wehrmachtu zajmuje położoną w górach twierdzę. Rumunia, góry, przerażeni wieśniacy obwieszeni czosnkiem i od razu człowiek zaczyna szukać w myślach ciut za dużych nietoperzy w pelerynach, z przerostem pewnej grupy zębów.
Początkowo nie wiadomo jednak co jest przyczyną nagłych zgonów żołnierzy. Oficer dowodzący wysyła prośbę o pomoc i ją oczywiście otrzymuje - do akcji wkracza nieustraszony oddział SS, oni przecież poradzą sobie ze wszystkim. Tylko jest mały problem - dowódcy obydwu oddziałów nienawidzą się i dają temu wyraz bardzo dosadnie.

Pomysł na fabułę jest świetny i przede wszystkim oryginalny. Niemcy walczący z wampirami w surowym rumuńskim klimacie, to na pewno nie jest oklepany motyw. Do tego dochodzi konflikt dwóch oficerów, dzięki temu uwydatnia się problem moralności niemieckich żołnierzy. Autor tworząc postać potwora również wykroczył poza schemat legend o wampirach, dodał trochę z historii o Vladzie Palowniku -...

Bastard | 2013-10-06
Przeczytana: 27 września 2013

6/10 – DOBRY

Do małej rumuńskiej wioski na przełęczy Dinu trafia oddział Wehrmachtu z zadaniem zakwaterowania się w pobliskiej twierdzy. Pomimo protestów miejscowej ludności, dowodzący jednostką kapitan Woermann decyduje się zająć tajemniczą budowlę. Szybko jednak przychodzi mu pożałować swojej decyzji, ponieważ codziennie w niewyjaśnionych okolicznościach ginie jeden ze stacjonujących w fortecy żołnierzy. Napastnik jest nieuchwytny, rozrywa gardła swoich ofiar, a ich ciała pozbawia krwi. Morderstwa nie ustają, nawet gdy na miejsce przybywa wezwany na pomoc esesmański oddział Einsatzkommando dowodzony przez bezwzględnego majora Ericha Kaempffera. Zdesperowani Niemcy szukając pomocy ściągają do twierdzy znawcę miejscowych ziem oraz legend - żydowskiego historyka profesora Theodora Cuzę wraz z opiekującą się nim córką. Do przełęczy Dinu zmierza też tajemniczy rudowłosy wędrowiec, który jako jedyny zdaje się wiedzieć jaka mroczna siła zamieszkuje mury starej warowni.

„Twierdza”...

| 2011-02-16

Czytałam tę książkę, mmmmmmmmmogę śmiało powiedzieć, że w zamierzchłych czasach. Książka zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że jej mroczny, lepki klimat i emocje, które towarzyszyły mi w czasie jej czytania pamiętam do dziś. Kapitalna pod wieloma względami. Polecam:) Polecam:)

| 2010-05-30
Przeczytana: 30 maja 2010

REWELACJA ! Nie mogłem się od tej książki oderwać, a natknąłem się na nią przez przypadek na forum w wątku poświęconym jej ekranizacji, sprawdziłem zasoby internetu i zamówiłem sobie własny egzemplarz :). Opisuje ona losy żołnierzy Wermachtu uwięzionych w tajemniczej twierdzy w Rumunii, ojczyźnie wampirów... Ludzie ze stacjonującego w twierdzy oddziału giną w niewyjaśnionych okolicznościach, pojawia się również wątek miłosny :)

Dominik | 2014-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Miałem spore nadzieje co do tej książki. Niemieccy żołnierze, stara forteca w Rumunii i coś paranormalnego słowem materiał na horror jak znalazł. Wspomniany na pierwszych stronach meldunek z Rumunii mówiący, że "coś" zabija załogę zamku budzi ciekawość i wprowadza czytelnika w niepokojącą, a wręcz budzącą grozę atmosferę tajemniczej Twierdzy. Nieznany przeciwnik, który zabija kolejnych żołnierzy pozostaje nieuchwytny, a wręcz niewidzialny i nic nie robi sobie z brutalnych metod Einsatzkommando, ponadto skonfliktowani oficerowie Wehrmachtu i SS nie mają nawet pomysłu na rozwiązanie problemu. Mniej więcej do połowy książki było znakomicie, niestety później wraz z przyjazdem profesora Cuzy i jego córki atmosfera siadła, a z czasem horror przekształcił się powieść fantasy i to niezbyt wysokich lotów. Mocno się do tego przyłożyła jedyna postać kobieca - Magda Cuza. Postać ta jest wprowadzona jako 31-letnia dobrze wykształcona intelektualistka a wręcz mól książkowy. Opis ten nie...

okularnica | 2015-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Jak dla mnie rewelacja! Książka zainteresowała mnie już na samym początku. Im dalej w lekturę, tym bardziej nie mogłam się oderwać. Momentami musiałam oderwać wzrok od tekstu żeby wziąć głęboki oddech i wyszeptać: "o kurde" ;) Ta książka na zawsze zostanie w mojej pamięci jako jedna z najlepszych jakie miałam okazję przeczytać. Polecam z całego serca.

Michał | 2015-09-01
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

II wojna światowa, w Rumunii znajduje się przełęcz o strategicznym znaczeniu. Oddział wojska dostaje zadanie pilnowania jej i wypatrywania wrogich wojsk. Wręcz idealnym miejscem do rozmieszczenia zdaje się być samotna twierdza/warownia. Jednak ma ona złą sławę, każdego kto tam nocuje męczą senne koszmary. Jednak taka błahostka nie może przecież zniechęcić dzielnych żołnierzy zaprawionych w bojach.
Tyle zarys fabuły. Powieść bardzo interesująca, zło na początku jest bezosobowe i bardzo tajemnicze. W zasadzie gdyby nie kiepski wątek miłosny dałbym wyższą ocenę.
Jeśli lubicie powieści z dreszczykiem sięgnijcie po "Twierdzę" nie pożałujecie :-)

Adrian Burz | 2013-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2013

O ile wiem w przypadku literatury nie używa się określenia "horror klasy b", a przynajmniej ja nigdy się z tym nie spotkałem. Filmy, które zdobyły takie miano, to zazwyczaj pół-amatorskie produkcje, stworzone główne dla fanów gatunku, za pomocą niewielkich środków. Sugestia, iż są gorszej klasy wcale nie decyduje o ich faktycznej jakości, raczej ustala nasze oczekiwania. "Twierdza" jest właśnie takim książkowym "b-klasowcem". Od początku wiadomo, że mamy do czynienia z prostą literaturą grozy, nie znajdziemy tu żadnej głębi, a autor poetą nie jest. Spotkanie czytelników nie lubiących tego gatunku z dziełem Francis Paul Wilson skończy się najpewniej fiaskiem. Mimo swej hermetyczności to książka udana. Jeżeli tylko nie straszna nam historia pojedynku "wampira" z bandą hitlerowców, oraz kochamy horror w czystej postaci na pewno nie spotka nas zawód.

Przekartkowując "Twierdzę" można dojść do wniosku iż to bardzo złożona opowieść. Na początku rozgrywa się jednocześnie w kilku...

Samson Miodek | 2014-01-29

Z pozoru, ot taka książeczka, którą można nabyć za 14.99 w dworcowym kiosku, a w środku BOMBA!;)