Szczury

83-7082-061-1
szczury, horror
horror
Omnikoron

Szczury! Jego umysł wykrzykiwał te słowa. Szczury pożerały mnie żywcem. Boże pomóż mi! Odgryzały kawały ciała z jego karku. Nie mógł się już podnieść, przygnieciony masą wijących się kosmatych stworzeń, karmiących się jego mięsem, pijących jego krew. Ciarki przedzierały mu po krzyżu aż do zszokowanego mózgu. Mroczne cienie zdawały się unosić przed nim, potem plama czerwieni przesłoniła mu wzrok. Była to czerwień niewiarygodnego bólu.

Immortalon | 2014-04-09
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Autorzy horrorów przyzwyczaili nas już do wzbudzania strachu wizjami demonów, diabłów, potworów, mutantów i wszelakich innych maszkar, często mających swe korzenia w mitologiach i religiach.
Na przekór temu wszystkiemu stanął James Herbert, który w swoim debiucie literackim Szczury, przedstawił wizję bezbronnych ludzi strwożonych przez tytułowe zwierzęta.
Szczury - wredne, włochate gryzonie zamieszkujące ścieki i wysypiska śmieci, żywiące się odpadkami, wiecznie żyjące wśród mroków i nieczystości, roznosiciele wszelakich chorób. Zdaje się, iż te szkodniki idealnie pasują do literatury grozy. Powieść Herberta doskonale nas w tym uświadamia.

Harris, młody nauczyciel plastyki zamieszkujący londyński East End, ni stąd ni zowąd, zostaje wplątany w sam środek prawdziwego miejskiego horroru. Szczury atakują! Te stworzenia, które żyją skrycie przed człowiekiem, teraz stają się pewne siebie jak nigdy dotąd. Raz zasmakowawszy ludzkiej krwi nie cofną się przed niczym i przed...

książek: 2057
Kuuuba | 2012-05-10
Na półkach: Przeczytane, James Herbert

Jestem zawiedziony.

Mamerkus | 2016-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Nie kupiłem tej bajeczki. Ni to horror, ni to dreszczowiec. Styl autora toporny, widać że to był debiut, dużo zbędnych wątków zajmujących dużo stron w cienkiej powieści (np. dziesięć stron o perypetiach miłosnych kobiety, która za chwilę i tak została zjedzona). Co do głównego wątku, to Herbert niebezpiecznie lawiruje tutaj na poziomie Guya Smitha z jego mackami i krabami. "Szczury" to podobna konwencja, tyle że Herbertowi jakimś cudem udaje się podnieść swoją powieść na odrobinę wyższy poziom. Ale tylko odrobinę.

Magdalena | 2011-11-12

Być może nie jest to powszechnie wiadome, lecz "Szczury" stanowią pierwszy tom trzytomowej opowieści. Niestety, ostatni tom do dziś nie ukazał się w Polsce, gdyż przez to czytelnicy nie mają możliwości oceniać tego wbrew pozorom dobrego cyklu całościowo. Książka zrobiła na mnie naprawdę duże wrażenie:)

setox | 2012-07-09
Przeczytana: sierpień 2011

Jakoś w sierpniu odnalazłem małą kolekcję książek mojej mamy z serii "Phantom Press horror" i "Amber horror". Wszystkie wydania pochodziły z 1991, 1992 i 1993 roku. Szybko obliczając doszedłem do wniosku, że kupując je moja mama miała jakoś między 21 a 23 rokiem życia. Ja sam mam 16 lat i byłem zafascynowany tytułami i okładkami tych książek. Do tej pory nie miałem okazji czytać książki typu "horror".

Pierwsza książka za jaką się zabrałem to tytułowe "SZCZURY" Jamesa Herberta. Książka kojarzy mi się naprawdę przyjemnie. Bardzo szybką ją wchłonąłem. Naprawdę wciągnęła mnie. Co więcej szczury zawsze budziły we mnie strach i obrzydzenie. Nawet widok małej myszki powoduje u mnie dreszcze i strach ale szczur....blee....nie do opisania.

Książka napisana w bardzo fajnym klimacie. Odpowiednia szybkość postępowania fabuły. Naprawdę mogę polecić chociaż koneserem wielkim to ja jednak nie jestem.

moniczka_28 | 2011-09-22
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 22 września 2011

po takiej książce aż strach zasnąć!!!! szczury naprawdę są przerażające!!! ja bardzo boję się szczurów!!!

Karol | 2014-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Co drugi rozdział szczury kogoś zjadają, od samiuteńkiego początku.
Trochę monotonne no.

Agniecha | 2011-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2011

Herbert ponownie zachwyca swoją prozą. Tworzy porażającą powieść, która nie tylko budzi obrzydzenie, ale momentami wzrusza. Zaskoczona jestem brutalnością i chyba już zawsze będę się bała szczurów. Nie mniej książka ma niecałe 200 stron, które można by połknąć w niecały dzień, gdyby się sprężyć.

pandora | 2013-01-31
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 05 stycznia 2013

To straszne kiedy czytasz książkę, niby przewijasz kolejne strony, a w pewnym momencie zdajesz sobie sprawę, że nie masz pojęcia o czym czytasz...

Spursmaniak | 2016-11-10