Call the Midwife: A True Story of the East End in the 1950s

8 (12 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Call the Midwife: A True Story of the East End in the 1950s
angielski
Alamamarchewke

Life in London’s East End in the 1950s was tough. The brothels of Cable Street, the Kray brothers and gang warfare, the meths drinkers in the bombsites – this was the world Jennifer Worth entered when she became a midwife at the age of twenty-two. Babies were born in slum conditions, often with no running water. Funny, disturbing and moving, ‘Call the midwife’ brings to life a world that has now changed beyond measure.

źródło opisu: Phoenix

źródło okładki: http://www.hittheroadjacq.com/wp-content/uploads/2...»

Beata | 2016-09-02
Przeczytana: 02 września 2016

Urzekająca książka. Autorka, pracująca jako położna na londyńskim East Endzie w połowie XX wieku, opowiada nam historie o życiu swoich podopiecznych, w skrajnej biedzie, czasami wręcz nędzy, o miłości i zdradzie, o ciemnych i jasnych stronach życia. I o macierzyństwie, o porodach, połogach, o rzeczywistym cudzie narodzin w spokoju czterech ścian. Opisuje to życie realistycznie, ale bez zbędnego naturalizmu. Trudno nam czasami uświadomić sobie, jak wielkie zmiany zaszły w obyczajowości i życiu społecznym przez te zaledwie kilkadziesiąt lat. Dużo zyskaliśmy, ale też coś utraciliśmy...

deana | 2015-11-13
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 13 listopada 2015

,,Zawołajcie położną" to fascynująca podróż do Anglii lat 50-tych XX wieku. Do dzielnic zamieszkanych przez biedniejszą ludność, dokerów, a nawet prostytutki. Ten niezwykły obraz odradzającego się po wojnie Londynu obserwujemy oczami młodej położnej. Pracuje ona w Domu Nonnata, fikcyjnej organizacji, która zrzesza świeckie i zakonne położne niosące pomoc ciężarnym i położnicom.

Jenny, nasza bohaterka, dopiero stawia pierwsze kroki w zawodzie. Od początku musi się mierzyć z trudami swojego powołania. Dostrzega, pomaga i towarzyszy ludziom w chwilach ogromnej radości, prawdziwego cierpienia, zmagań z losem, rozczarowań i radosnych zaskoczeń. Każda kobieta, której pomaga urodzić dziecko jest inna i inną opowiada historię. W tle przewija się też cała galeria barwnych, nietuzinkowych postaci, które znacznie ocieplają szarą powojenną rzeczywistość.

,,Zawołajcie położną" to opowieść do której będzie chciało się wracać. Ciepła, pozytywna, pokazująca, że w ludziach zawsze siedzi ogromna...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Zawołajcie położną!”- gdy tylko panna Jennifer słyszy to wezwanie, bez względu na porę dnia i nocy czy pogodę bierze swoją podręczną medyczną torbę, wkłada charakterystyczny uniform, wsiada na rower i gna ulicami Londynu (w przypadku paraliżującej mgły nawet pod eskortą policji), by dotrzeć do rodzącej. Bo tam potrzebne są jej umiejętności i spokój. Bo tam czeka nowe życie.

Pełen zaskakujących zwrotów akcji, nieprzewidywalnych rozwiązań i przekonujących, autentycznych bohaterów, reporterski, dynamiczny zapis pracy położnej w Londynie w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Jenny Lee przybywa do klasztoru w którym przebywają osoby świeckie wraz z zakonnicami by kształcić się i pracować jako położna. Dom Nonnata znajdujący się w sercu londyńskiej dzielnicy portowej Docklands, swym wyglądem nie sprawia dobrego wrażenia, zbudowany jest z dziś już brudnej cegły, posiada wiktoriańskie łuki i wieżyczki, żelazne balustrady. Nazwa pochodzi od Świętego Rajmunda Nonnata patrona położnych,...

Ania K | 2014-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Bardzo urzekła mnie ta książka,można się w niej zakochać od pierwszej strony.Pełno tu ciekawych ludzkich historii przeplatanych szczęściem i tragicznym losem.Momentami książka jest zabawna ,zaskakująca i czyta się ją z wypiekami na twarzy.Ta pozycja jest takim przerywnikiem kiedy chce sie przeczytac nie jakis kryminał ,tylko coś zupełnie innego.Chwilami można uronić łezkę a momentami śmiac się z zabawnych sytuacji.Polecam szczerze.

jousna | 2016-06-21

"Zawołajcie położną" to literatura typowo kobieca. W kilku historiach opowiedzianych przez położną poznajemy jej pracę w biednych dzielnicach Londynu w latach 50-tych. Książka opowiada o ciężkim życiu kobiet, cudzie narodzin i o ogromnej odpowiedzialności pracy położnej. Jak dla mnie jest to wspaniała książka ze względu na opisy porodów, które zostały odebrane w zaciszu domowego ogniska z ogromnym wsparciem (przede wszystkim emocjonalnym) położnej. Podobała mi się bardzo opieka przed i poporodowa nad matką i dzieckiem (np. przygotowanie przez położną wyprawki dla dziecka i sprawdzenie warunków mieszkaniowych).
Obecnie porodówka to fabryka narodzin, zimny oddział szpitalny. Chociaż, całe szczęście, ostatnio zmienia się to na lepsze. Ale żałuję, że narodziny moich dzieci odbyły się w ogromnym szpitalu, w pośpiechu, krzyku, taśmowo... Szkoda, ze podczas porodu nie było przy mnie położnej z Domu Świętego Rajmunda Nonnata.

W lata 50. XX w. Jennifer Worth była początkującą położną, pracującą w prowadzonym przez zakonnice Domu św. Nonnata na East Endzie. Na co dzień widziała biedę i próbowała pomóc jak najlepiej rodzącym w tych warunkach kobietom. Teraz spisała swoje wspomnienia w formie kilku książek.

Na tę książkę czekałam już od daaawna, a konkretnie od początku roku, kiedy na LC pojawił się artykuł o najważniejszych tegorocznych premierach. Wśród nich była książka na podstawie nakręcono mój ulubiony serial (którego obejrzałam jeden odcinek...). Data premiery: marzec. Później okazało się, że był to maj... Ale dotrwałam jakoś i w końcu dostałam ją w swoje łapki. Dlaczego wam o tym wszystkim piszę? Żeby pokazać, jak długo czekałam i jakie wymagania miałam co do tej książki. Czy spełniły się one? (wszyscy już znają odpowiedź po mojej ocenie)

Zacznę od końca, czyli konkretnie od posłowia. W nim pani Worth pisze: "Być może jest gdzieś położna, która potrafiłaby zrobić dla położnictwa to, co James...

Paula | 2014-06-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Gdy przeczytałam tylko pierwszą stronę tej książki wiedziałam, że jest fenomenalna. Czyta się ją fantastycznie, powieść pełna uroku, wzruszeń, humoru i magii. Nie sposób nie pokochać sióstr i położnych z Domu Nonnata. Mi szczególnie do serca przypadła Siostra Monica Joan, jej błyskotliwy umysł i cięty język. Natomiast najbardziej zaskoczyła mnie Siostra Evangeliona, gdyż niespodziewałam się, że ma tak osobliwe poczucie humoru, i dzięki temu też zyskała moją sympatię.
Bardzo miło spędziłam czas przy tej książce. Polecam bardzo, warto, będą to niezapomniane chwile.

Madi | 2015-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Z tyłu książki jest opis: "...swą prawdziwością zdetronizowała romantyczne historie,mrożące krew w żyłach kryminalne zagadki czy kolorowe podróżnicze opowieści." i zgadzam się z nim w 100%.
Książa jest po prostu GENIALNA,jedyna w swoim rodzaju.
Ciepła i wzruszająca jak romantyczne historie,z szybką i napiętą akcją oraz nieprzewidywalnymi rozwiązaniami jak kryminalne zagadki oraz pięknie opisana ,z lekkim humorem jak podróżnicze opowieści.
Są tu przedstawione przepiękne i poruszające historie głównie skupiające się na ciąży i macierzyństwie-mnie najbardziej urzekła historia pięknej Hiszpanki,która rodziła 25 razy (nawet do teraz z niedowierzaniem kiwam głową).
Powieść bardzo życiowa,opisana bez żadnej koloryzacji, pokazująca odwagę i oddanie jakim za sobą ciągnie zawód położnej.
REWELACYJNA!

Nina | 2016-02-05
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 04 lutego 2016

Świetna książka, naprawdę zaskoczyło mnie, że w tak plastyczny sposób można opisać swoją pracę. Nabrałam wielkiego szacunku do wszystkich położnych, szczególnie tych, którym jak autorce, przyszło zaczynać swoją praktykę w latach pięćdziesiątych XX wieku. Rewelacyjne opisane tajniki pracy, szczegóły niełatwego życia Londyńczyków i same opisy dzielnic tego miasta z lat pięćdziesiątych - bezcenne.
To bardzo ciepła książka, przypuszczam, że kiedyś jeszcze do nie wrócę.
Polecam

ivv | 2015-11-06

Świetna! Żałuję, że już skończyłam, bo czytało się bardzo przyjemnie. Opis życia położnych i zakonnic, różne przypadki społeczne (wielodzietne rodziny, prostytucja, zdrada w małżeństwie, skrajna bieda).
Wszystko tworzyło spójną całość i przenosiło nas do lat pięćdziesiątych XX wieku. Można było się i pośmiać i wzruszyć.

UWAGA na strony z opisami porodów: tak się wczułam przy pierwszych stronach, że prawie zasłabłam w autobusie!

Polecam wszystkim! :)