Pustka i pełnia: zapiski z Japonii 1964-1970

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Le Vide et le Plein. Carnets du Japon 1964-1970
83-7392-101-X
japonia, podróże,

Nieopublikowane za życia autora notatki z podróży do Japonii, które pozwalają zapoznać się z żywymi, barwnymi, wzruszającymi spostrzeżeniami, odznaczającymi się niezwykłą wprost przenikliwością. Zapiski dotyczą głównie drugiej podróży w 1964 roku, ale odnajdziemy tu również nawiązania do pobytu z roku 1956, a także do trzeciej podróży w 1970 roku z okazji Wystawy Światowej w Osace. Migawki, ulotne obrazy z życia codziennego, chwil spędzanych z żoną Éliane, narodzin drugiego syna przeplatają się z rozważaniami na temat japońskiej literatury, polityki, religii.

Bouvier odwołuje się często do innych kultur, zwłaszcza europejskiej, porównuje je z mentalnością japońską. Tytułową "pustkę" można odnieść do luksusu, komfortu i przestrzeni dostępnych na japońskiej wsi, praktykowania zenu, a także maksymy "świat jest pustką, pustka jest światem", "pełnię" zaś do przeludnionych miast, ludzkich tłumów. Styl Bouviera to przede wszystkim szczególna właściwość spojrzenia, precyzyjne kreski miniaturzysty, jedyna w swoim rodzaju umiejętność uchwycenia fragmentów wieczności przez pryzmat jakiejś scenki, przypadkowego spotkania. Pustka i pełnia to cenny rozdział w twórczości Bouviera, w którym otwiera się on może bardziej niż gdziekolwiek indziej.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/52648

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/52648

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-07
Przeczytana: czerwiec 2009

Pośmiertnie wydane zapiski, które nie weszły do „Kroniki japońskiej”. „Kronikę…” czytałam kilka lat temu, jaki kompletny japonistyczny żółtodziób i przyznaję, że nie pamiętam za bardzo, jakie wrażenie na mnie zrobiła (poza tym, że interesująco nietypowa i bardzo osobista) dlatego „Pustkę i pełnię” traktowałam jako zawarcie znajomości z tym autorem, a nie odświeżenie pamięci.
Jest to literatura podróżnicza w najlepszym tego słowa znaczeniu, to znaczy nie opisuje wędrówki przez kraj, jego zwyczajów i mieszkańców, ale jest podróżą w głąb samego siebie, swojej jaźni, swojego życia, dla której fizyczna podróż jest zaledwie tłem.
Niewiele w „Pustce i pełni” Japonii samej w sobie – z problemami społecznymi, gejszami i samurajami, z kimonami i szybką koleją. To raczej zbiór luźnych uwag na temat jej mentalności, duchowości i kultury, poddanych bardzo subiektywnej ocenie człowieka, którego wyjazd do tego kraju nie był życiowym marzeniem, zatem znalazł się tam bez wyidealizowanego obrazu i...

Krzysztof Olszewski | 2013-05-11

Jedna z nielicznych pozycji niezamykająca Japonii w pudełku 'egzotyki' - wręcz przeciwnie, Bouvier rozprawia się nierzadko boleśnie, ale i z gracją z wieloma mitami narosłymi wokół Japonii.

adela | 2014-11-19
Przeczytana: 2014 rok

Świetna przeciwwaga dla "Kronik japońskich"

leon | 2018-02-24
| 2016-09-21