Przylądek Strachu

Tłumaczenie: Andrzej Pawelec
Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
The Executioners

Człowiekowi wychodzi tylko jeden przypadkowy cios w życiu. Ty już zadałeś swój... Te słowa w ustach Maxa Cadyego to wyrok za wyrok. Za trzynaście lat, które spędził w więzieniu. Za gwałt, którego świadkiem był Sam Bowden. Teraz Bowden jest szanowanym prawnikiem, kochanym mężem i ojcem. A Maxowi zostały tylko kolejki przy barze i dziwki. I obmyślenie zemsty, wyrównanie rachunków.

źródło opisu: Wydawnictwo C&T, 2003

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

patronat | 2018-02-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2018
Przeczytana: 2018 rok

Psychopata znajduje po latach pobytu w więzieniu mężczyznę, który był świadkiem gwałtu, jakiego ten dopuścił się na młodej dziewczynie i przez którego został skazany. I zaczyna się polowanie.

Lata mijają, liczba przeczytanych thrillerów rośnie, pomysły na fabułę się mnożą i trudno pośród tego wszystkiego pozostać w miejscu. Uważam jednak, że mimo upływu czasu, "Przylądek strachu" nadal czyta się dobrze i pozostaje on w pewnym stopniu oryginalny. Oszczędnie napisany dreszczowiec u mnie spotęgował jeszcze wrażenie lęku i niepewności, a brak szczegółowych opisów pejzażu, zabudowań i innych elementów martwej natury oszczędziło mi czas. Lepiej, jak czegoś jest za mało, niż za dużo - w mojej opinii. Unikamy dzięki temu infantylnego języka, a że czytałam już sporo "starszych" książek to wiem, że to lubi się zdarzyć. Podobało mi się przedstawienie małżeństwa głównych bohaterów - Sama i Carol. Nie wiem, ale ciepło mi było na sercu, czytając o ich przemyśleniach, o ich wzajemnej trosce o...

Paweł | 2017-05-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book

Ksiazka nie jest zla ale jakby czegos w niej brakuje. Może spojrzenia na opisane wydarzenia z perspektywy kata a nie tylko ofiar? Czyz nie lubimy opowiesci wariatow o nich samych?

Marczewek | 2014-01-28
Przeczytana: 14 września 2013

Wrażenia po przeczytaniu Przylądka są takie sobie. Książka nadgryziona zębem czasu i sporą liczbą przeczytanych już pozycji nie robi jakiegoś niesamowitego wrażenia.
Jest to typowy kryminał noir oszczędnie pisany, bez jakiejś wielkiej mocy opisowej. Historia prosta, niezagmatwana, dialogi miejscami słabe, a czasem bardzo słabe.

Max Cady dość nieoczekiwanie wychodzi z więzienia po trzynastu latach. Został skazany za próbę gwałtu na nieletniej. Sam Bowden, główny świadek oskarżenia i ten który gwałt udaremnił jest teraz prawnikiem, mężem i ojcem.
Bohaterowie dość płytcy, główny bohater i jego rodzina nudni, nie wzbudzili mojej sympatii jakoś strasznie. Gdyby zginęli to bym nie płakał. Czarny charakter też jakiś taki "inwalidzki".

Nie oglądałem chyba filmów, ale oceny mają całkiem niezłe. Wcale bym się nie zdziwił jeśli są lepsze od książki.

Filmowe okładki

Niektórzy czytelnicy, zwłaszcza ci młodsi, uważają pojawienie się filmowych okładek za proceder stosunkowo nowy. Spieszę wyjaśnić, że stało się to znacznie wcześniej. Po szybkim przejrzeniu swojej biblioteczki mogę stanowczo stwierdzić, że w naszym kraju co najmniej w roku 1989. Wtedy właśnie została wydana książka "Królewskie sny" Józefa Hena, na okładce której widzimy królewski wizerunek Gustawa Holoubka.