Starożytność odległa i bliska

Okładka książki Starożytność odległa i bliska
Aleksander Krawczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie historia
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
1987-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1987-01-01
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
8321006388
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
37 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
867
679

Na półkach: , ,

Bardzo przyjemna lektura dotycząca czasów antycznych. Przeczytanie tej książeczki nie zajęło mi dużo czasu a i można dowiedzieć się z niej sporo. Pan Krawczuk pisze choćby o naszym kalendarzu, który pochodzi od starożytnych Rzymian. Dlaczego rok zaczyna się akurat 1 stycznia? Zadecydował o tym właściwie przypadek. Wcześniej za początek roku uważano marzec. A więc porę ociepleń i budzenia się przyrody do życia. Z początkiem roku mianowano też dwóch nowych konsulów. Ponieważ Rzymianie chcieli nieco przyspieszyć ich nominację, przesunięto początek roku na styczeń. Dalej mamy o pochodzeniu nazw miesięcy. Np. marzec czyli łaciński Martius pochodzi od rzymskiego boga wojny Marsa. Polskie miesiące częściowo przejęły te nazwy ale nie wszystkie. Niektóre nazwy naszych miesięcy pochodzą od bardziej przyziemnych powodów jak np. sierpień od sierpa, który kojarzy się z czasem żniw, grudzień od tego, wtedy że ziemia grudzieje itp.
Dalej mamy trochę o Sokratesie, o tym jak doskonale potrafił dyskutować i wciągać w dyskusję swojego interlokutora. Był synem prostego kamieniarza co nie przeszkodziło stać mu się wybitnym humanistą. Możemy też poczytać starożytny sennik. Autor robi porównanie ze współczesnym sennikiem co wypada na niekorzyść tego drugiego. Jednym z ciekawszych rozdziałów jest ten, w którym autor bawi się w fikcję historyczną fantazjując co by było gdyby Cesarstwo Rzymskie nigdy nie upadło. Jest też krótka analiza fragmentu Iliady a więc bogactwo tematów gdzie autor przechodzi płynnie od jednego do drugiego co jest prawdziwym popisem erudycji. A to wszystko na zaledwie 188 stronach! Ze swej strony polecam. Ocena bardzo dobra.
Ps. Jeszcze słowo o tytule „Starożytność odległa i bliska”. Starożytność to coś co wydaje się odległe ale nie zawsze. Możemy znaleźć ją we współczesności i wtedy staje się bliska jak choćby wspomniane nazwy miesięcy.

Bardzo przyjemna lektura dotycząca czasów antycznych. Przeczytanie tej książeczki nie zajęło mi dużo czasu a i można dowiedzieć się z niej sporo. Pan Krawczuk pisze choćby o naszym kalendarzu, który pochodzi od starożytnych Rzymian. Dlaczego rok zaczyna się akurat 1 stycznia? Zadecydował o tym właściwie przypadek. Wcześniej za początek roku uważano marzec. A więc porę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    106
  • Chcę przeczytać
    54
  • Posiadam
    47
  • Historia
    17
  • Starożytność
    6
  • Ulubione
    5
  • 2014
    3
  • Starożytność
    2
  • Teraz czytam
    2
  • 2023
    2

Cytaty

Więcej
Aleksander Krawczuk Starożytność odległa i bliska Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne