Dunkierka

Forgotten voices of Dunkirk
II wojna światowa, Dunkierka
historia
joly_fh

Dunkierka mogła się stać jedną z największych alianckich klęsk militarnych drugiej wojny światowej, jednak wbrew wszystkiemu armia brytyjska została pomyślnie ewakuowana z kontynentalnej Europy. Kiedy wojska niemieckie uderzyły w 1940 roku na Holandię, Luksemburg i Belgię, szybko przełamały obronę sprzymierzonych, a Brytyjski Korpus Ekspedycyjny znalazł się w odwrocie, który miał coraz...

Kiedy wojska niemieckie uderzyły w 1940 roku na Holandię, Luksemburg i Belgię, szybko przełamały obronę sprzymierzonych, a Brytyjski Korpus Ekspedycyjny znalazł się w odwrocie, który miał coraz bardziej chaotyczny charakter. Pod koniec maja ponad 400 tysięcy alianckich żołnierzy znalazło się w okrążeniu w okolicach portu w Dunkierce. Nieprzyjaciel znajdował się w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od miasta.

Dwudziestego szóstego maja 1940 roku brytyjska admiralicja rozpoczęła operację „Dynamo”, kierując do Dunkierki niemal wszystkie dostępne jednostki pływające – od niszczycieli floty wojennej po statki wycieczkowe i kutry rybackie. Z 850 statków i okrętów rzuconych do tej akcji 235 uległo zatopieniu wskutek działań niemieckiego lotnictwa lub wchodząc na miny, niemniej w trakcie dziewięciu dni udało się ewakuować przez kanał La Manche 338 tysięcy brytyjskich i francuskich żołnierzy.

Niniejsza książka stanowi wspaniały hołd oddany niezłomnemu duchowi armii pobitej w polu, lecz niezamierzającej kapitulować, stanowi zbiór relacji osób uczestniczących – biernie i czynnie – w tej akcji ratunkowej, którą Winston Churchill określił mianem „cudu wybawienia”.

źródło opisu: Wydawnictwo RM, 2013

źródło okładki: http://www.rm.com.pl/product-pol-561-Swiadkowie-Za...»

Ignac | 2018-02-03

Bardzo dobra praca, mnóstwo świadectw - z oczywistych względów bardzo poszarpanych - często o typowo brytyjskim sposobie myślenia. nie raz nie dwa znajdziemy tu brytyjskiego oficera - najczęściej rezerwy - dumającego jak to Brytyjczycy są lepsi w improwizowaniu i dlatego Niemcy są gorsi bo są zbyt dobrze wyszkoleni, albo przewidywalni. każdy kto orientuje się w brytyjskich przedwojennych regulaminach i generalnej doktrynie wojennej, rozpozna niechybnie ducha epoki. Dodatkowo pojawiają się od czasu do czasu wspomnienia Francuzów co dodaje smaku pracy, francuskich wspomnień z DWSu na naszym rynku brakuje niestety.

Alicja | 2017-09-11
książek: 2021