Problem istnienia Boga

Tłumaczenie: Włodzimierz Krzyżaniak
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Comment se pose aujourd'hui le probleme de l'existence de Dieu
filozofia, etyka

Czy Wszechświat istniejący sam z siebie jest do pomyślenia? Czy jest bytem jedynym, ontologicznie wystarczającym, absolutnym i koniecznym? Czy możliwe było powstanie świata przez przypadek? Czy materia mogła sama wytworzyć organizmy myślące? - między innymi te pytania przewijają się w książce Claude'a Tresmontanta. Autor, odwołując się do wielu dziedzin współczesnej wiedzy, podejmuje wysiłek przemyślenia jej wyników z filozoficznego punktu widzenia, by wykazać konsekwencje i sprzeczności różnych koncepcji stworzenia i bytu świata.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy Pax 2001

źródło okładki: Instytut Wydawniczy Pax 2001

Jeremiasz | 2018-08-24

Prezentacja szeregu argumentów na rzecz stanowiska, że Bóg istnieje, z uwzględnieniem wielu aspektów zagadnienia, od filozoficznych począwszy przez astronomiczne, chemiczne, a na biologicznych kończąc. Atutem pozycji jest logiczna analiza stanowisk przeciwnych i zwrócenie uwagi na luki w rozumowaniu tychże, co jednak wpływa na objętościowy ogrom książki (same przypisy mają niemalże dwieście stron). Zawiera wiele trafnych spostrzeżeń. Myślę, że pewna doza kondensacji treści by nie zaszkodziła, gdyż momentami odnosiłem wrażenie, że raz poruszona kwestia była po raz wtóry poddawana wiwisekcji.