Mroczny rynek. Hakerzy i nowa mafia

Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
Wydawnictwo: W.A.B.
Dark Market. Cyberthieves, Cybercops and You
popularnonaukowa
joly_fh

W ciągu dwóch dekad rozwój technologiczny doprowadził do uzależnienia niemal każdej dziedziny życia od komputerów i internetu. Kupujemy, robimy przelewy, uczymy się, umawiamy, pracujemy, żyjemy on-line. Tymczasem za niewinną fasadą łatwego przepływu informacji funkcjonuje prężnie działający rynek przestępczy. Gigabajty danych dryfują w cyberprzestrzeni i łatwo mogą stać się łupem hakerów.

Misha Glenny skupił się na internetowym forum dla hakerów Dark Market służącym do handlu skradzionymi danymi, który został zinwigilowany do tego stopnia, że pracującemu pod przykrywką agentowi FBI udało się zostać jednym z administratorów strony. Podczas zbierania materiałów autor przeprowadził setki wywiadów z cyberpolicjantami, politykami, prawnikami, a co najważniejsze - z hakerami i ich ofiarami.

Dark Market odsłania ponury aspekt internetowej rzeczywistości, który prędzej czy później może uprzykrzyć życie każdemu z nas - w końcu wszyscy jesteśmy dziś uwikłani w sieć.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

Piotrek | 2014-10-26
Przeczytana: 23 października 2014

Z początku książka jawiła mi się jako jakiś poradnik odnośnie bezpieczeństwa sieci i komputerów. Było to całkiem nudne, bo nie wiadomo do kogo jest skierowana ta książka. Dzieciaki tego nie zrozumieją i zapomną. Starsi co się dopiero bawią komputerami nie wyciągną wniosków. Zostało tylko pokolenie "średnie", młodziaków - którzy albo interesują się tematem albo już zostali dotknięci problemem bezpieczeństwa swoich danych.

Po kilkudziesięciu stronach nastąpiło pełne zaskoczenie. Pozornie oderwane od siebie historie zaczęły się składać w ciekawą całość. I muszę przyznać, że jak na te "małe śledztwo", autor umiejętnie rozłożył ostatnie 20 lat doby Internetu w Europie. Trzeba też przyznać, że całość jest mocno poparta dowodami i Misha Glenny nie wymyślił sobie tego, od tak, albo wyciągnął po prostu z sieci.

Jestem zdumiony, że w tak prosty sposób można pokazać historię hackingu - począwszy od kradzieży tożsamości, cardingu i skimmeringu, po wewnętrzne walki o władzę samych hackerów....

collerek | 2017-05-31

Sama lektura nawet ciekawa, ale opisy logowania na niezabezpieczony serwer w postaci: Sezamie otwórz swe podwoje. Proszę oto się otwieram... Rozumiem, że musi być zrozumiałą dla laików ale bez przesady. Mało samego mięsa jeżeli ktoś jest zainteresowany jak wszystko wyglądało technicznie.

No i te przemycone między wierszami oskarżenia o wszystko gier wideo - bez komentarza.

kubax84 | 2015-06-19
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Zabawa w kotka i myszkę

Każdy młody chłopak przechodzi w swym życiu przez okres wzmożonego zainteresowania się technologią. Ten czas, jakkolwiek krótki by nie był, wywiera wpływ na życie owego osobnika, przynajmniej w sferze wolnego czasu. Jedni konstruują jakieś urządzenia: silniki, radia, czy inne pierdoły, inni grzebią namiętnie w komputerach, czasami wynikami swych "badań" doprowadzając do łez swych biednych rodziców, a w naprawdę ekstremalnych przypadkach, niektóre łebki biorą się za hakerstwo.

Jest w tym coś fascynującego, nie? Możliwości, jakie w wykwalifikowanych (bardziej lub mniej) rękach daje komputer podłączony do sieci jest we współczesnym świecie ogromny. Z pośród całego arsenału mniej lub bardziej skomplikowanych zagadnień technicznych, właśnie internety i komputery budzą największą ciekawość. Wynika to zapewne z dużej dostępności tego typu urządzeń w domach, oraz ze wspomnianego pola do popisu, jakie ten cyfrowy świat ma do zaoferowania.

Inne dzieci (młodzież)...

kina | 2015-03-04