Lean w biurze i usługach

Wydawnictwo: MT Biznes
Lean office and service simplified
biznes, finanse
joly_fh

Autor książki Lean w biurze i usługach, stawiając sobie za cel objaśnienie zastosowania metod Lean, wychodzi poza opis podstawowych narzędzi i skupia się na szczegółowym wyjaśnieniu kluczowych koncepcji szczupłego zarządzania w środowisku biurowym i usługowym. Książka zaczyna się od analizy zarządzania strumieniem wartości, a następnie przechodzi do takich zagadnień jak: praca standardowa, przepływ, zrównoważony system ssący oraz zarządzanie wizualne.
W książce znajdziemy omówienie podstawowym narzędzi Lean, włączając w to 5S oraz poka-yoke, czyli zapobieganie defektom. Autor rozkłada koncepcje Lean na części pierwsze, opisuje je w kontekście pozaprodukcyjnym i wyjaśnia czytelnikom, jak się je stosuje. Podając wiele przykładów, omawia komórki funkcyjne większości firm usługowych oraz obszary administracyjne zakładów produkcyjnych.
Korzystając z ponad dwudziestoletniego doświadczenia, autor przedstawia strategie wdrożeniowe oddzielnie dla każdej funkcji i działu w firmie. Przygląda się najczęstszym przeszkodom, na jakie mogą się natknąć czytelnicy wprowadzający Lean i podpowiada, jak sobie z nimi poradzić. Ponadto książka zawiera zbiór formularzy, tabel, list kontrolnych, wzorów i arkuszy, które pomogą każdemu zaczynającemu pracę z Lean.

źródło opisu: MT Biznes, 2012

źródło okładki: http://www.mtbiznes.pl/b1149-Lean-w-biurze-i-uslugach.htm

Karolina | 2016-07-18
Na półkach: Przeczytane, Lean/Six sigma
Przeczytana: 18 lipca 2016

"Lean w biurze i usługach" w prosty sposób przechodzi z nami koncepcję szczupłego zarządzania w środowisku biurowym. Poznajemy sposoby standaryzacji, tworzenia przepływu, systemu ssącego, metody zarządzania wizualnego i 5S. Nie poleciłabym tej książki jako pierwszej, bez wcześniejszego zapoznania się z tematyką leanową. Wprawdzie napisana jest bardzo przystępnie i jasno, ale ponieważ wszystko ze sobą się tam zazębia, trudno jednoznacznie wyłuskać podstawowe informacje. A może po prostu ja wolę mieć definicyjne podstawy zanim zacznę łączyć ze sobą różne kwestie? Dodatkowym atutem jest podsumowanie narzędzi jakości (diagramy) oraz udostępnione formularze do wykorzystania we własnej pracy.