Berezyna 1812

źródło opisu: własne

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl

Zoltar | 2019-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2019

To moja druga książka tego autora. Robert Bielecki nie rozczarowywuje i tym razem, przedstawiając wydarzenia z końcowej fazy wyprawy Napoleona na Moskwę, czyli walkę Wielkiej Armii o możliwość ucieczki do Wilna poprzez rzekę Berezynę.

Początek lektury jest jednak nieco trudny, bo autor "rzuca" czytelnika od razu na głęboką wodę, zakładając, że zna on już podstawowe wydarzenia kampanii roku 1812-go. Ja w większości pozapominałem, czego uczyłem się na ten temat w szkole. Nie było więc całkiem prosto.

Robert Bielecki pisze jednak, mimo całego nawału nazw jednostek wojskowych i nazwisk ich dowódców, dosyć ciekawie. Wstrzącające wydarzenia w czasie przeprawy wojsk francuskich i ich sprzymierzeńców przez Berezynę na pewno zapadają w pamięć.

Wyposażenie tomu jest jednak skromne. Zaledwie jedna mapka to zbyt mało, aby móc czytać "Berezynę" bez atlasu. A materiały fotograficzne, jak tego niestety w każdej pozycji serii "HB" doświadczam, są absolutnie nieadekwatne i oddają jedynie...