Garcia

źródło opisu: własne

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl

Zoltar | 2018-10-27
Przeczytana: 27 października 2018

Dobrze, wiedzieć, że już w PRL-u było kilku dobrych historyków-marynistów. I o tyle Zbigniew Flisowski jest tym najbardziej znanym i docenianym, to Józef Wiesław Dyskant niewielu mu ustępuje.

"Cuszima 1905" to ta z książek historycznych, które czyta się z niedowierzaniem, pytając się: "To naprawdę tak się wydarzyło?" Ale może najpierw parę minusów, aby potem o nich szybko zapomnieć i zwrócić się ku sporym zaletom tej pozycji serii "Historyczne bitwy". Sam fakt, że wojna rosyjsko-japońska była tłem i jedną z przyczyn rewolucji roku 1905 powoduje, że autor nie uniknął kilku pochwalczych sformułowań na temat klasy robotniczo-chłopskiej. Być może była to cena za możliwość publikacji lub zabieg, który miał uśmierzyć wszelakie zapędy cenzora. Brakuje mi też wnikliwszego spojrzenia na dzień powszedni marynarzy obu flot oraz cytatów z wypowiedzi świadków naocznych bitwy.

Ale to już wszystko z minusów. "Cuszima 1905" to bardzo ciekawie napisana monografia bitwy. Dyskant traktuje temat...