Uwolnij swój język. Jak zacząć konwersację i zdobyć przyjaciół

Okładka książki Uwolnij swój język. Jak zacząć konwersację i zdobyć przyjaciół Don Gabor
Okładka książki Uwolnij swój język. Jak zacząć konwersację i zdobyć przyjaciół
Don Gabor Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
How To Start A Conversation And Make Friends: Revised And Updated
Sensus
2013-05-21
1995-01-01
Cezar Matkowski
komunikacja interpersonalna rozmowa konwersacja

Ta książka to raczej poradnik, jak robić dialogi w grach i to takich low-levelowych, niż prowadzić konwersację międzyludzką, nawet, jak chcesz wyjść w piwnicy. Po lekturze tego "poradnika" masz mix umiejętności w postaci wazeliniarstwa z przesłuchaniem. Tak się nie robi, gdy z ludźmi, chce się żyć.

Pewne uwagi na pewno cenne

Pewne uwagi na pewno cenne

Książka mająca na celu poprawę umiejętności komunikacji z innymi. Dałem za nią kiedyś 8zł w Auchan, jak za każdy tego typu poradnik, i nie żałuję. Oczywiście istnieją znacznie lepsze książki zawierające tą samą wiedze, jak choćby "Mowa ciała" Alana i Barbary Peace, lecz z tej pozycji też można wyciągnąć coś dla siebie.

Książka przydatna na poziomie teorii. Niestety, nie wszystkie przykłady są adekwatne do polskiej społeczności. Mimo tego uzyskałam z niej wiele przydatnych wskazówek w kwestii konwersacji.

Książka daje nam cenne wskazówki w jaki sposób prowadzić rozmowę. Lecz niestety ze zbędnym laniem wody. Wszystko co chce przekazać autor spokojnie można zawrzeć w książce o połowę krótszej. Najcenniejsze zasady jakie wyciągnąłem z tej pozycji opisane są we wstępie, a polegają na: przejmowaniu inicjatywy i wychodzeniu na spotkanie innym, okazywaniu innym autentycznego zainteresowania, traktowaniu innych z uprzejmością i szacunkiem oraz uważaniu siebie oraz innych za wyjątkowe jednostki, które mają sobie wzajemnie wiele do zaoferowania. Polecam wdrożenie tych zasad w swoje życie codzienne.

Książka Dona Gabora pt. Uwolnij swój język jest praktycznym poradnikiem socjologiczno-lingwistycznym. Podtytuł pozycji brzmi: Jak zacząć konwersację i zdobyć przyjaciół i jest jednocześnie najkrótszym jest streszczeniem. Sam autor nie bez kozery jest określany mianem „mistrza konwersacji”. Istotnie Don Gabor jako osobisty trener umiejętności komunikacyjnych i autor wielu poradników ma ogromne kompetencje w zakresie retoryki i nawiązywania kontaktów międzyludzkich, a niniejsza pozycja lekturowa jest prawdziwą perełką w jego karierze.

Pierwsze wrażenie uderzające czytelnika to „amerykańskość” lektury. Styl, którym posługuje się Gabor, jest nieformalny, otwarty, budujący więź z odbiorcą i bardzo nowoczesny. Autor zwraca się do czytelnika per ‘ty’, a cały wywód ma charakter rozluźnionej gawędy. Odbiorca ma wrażenie uczestniczenia w wykładzie z lingwistyki stosowanej na jednej z amerykańskich uczelni, w których relacje między studentem a wykładowcą są dużo mniej formalne niż w Polsce.

Książka jest zbiorem praktycznych porad dotyczących prowadzenia satysfakcjonującej konwersacji oraz nawiązywania relacji międzyludzkich na różnych poziomach. Jest podzielona na cztery części odnoszące się do różnych rodzajów kontaktu i wielu aspektów rozmowy. Autor poświęca wiele uwagi zagadnieniom wiary we własne siły, asertywności, tolerancji i otwartości na kontakt. W książce można odnaleźć ponadto szereg wskazówek czysto technicznych dotyczących procesu konwersacji (w jaki sposób zacząć rozmowę, jak ją zakończyć, jak podtrzymać uwagę partnera konwersacji, jak nie mówić za dużo/za mało, jak kontrolować mowę ciała etc.). Porady zawsze są zilustrowane konkretnymi przykładami zdań, które możemy z powodzeniem zastosować w rozmowie.

Poradnik jest bardzo przyjemny w odbiorze. Niekwestionowaną zaletą jest lekki, potoczny styl. Ewidentnym plusem jest również organizacja formalna treści – rozdziały i podrozdziały są krótkie, dzięki czemu lektura nie nuży. Tekst wzbogacony jest praktycznymi tabelkami, wypunktowaniami, testami kompetencji konwersacyjnych, anegdotkami z życia autora oraz odpowiedziami na konkretne pytania. Szata graficzna – mimo że pozbawiona koloru – jest atrakcyjna i umila lekturę.

Jedną z najciekawszych partii książki jest rozdział poświęcony komunikacji z cudzoziemcami. Z tej części poradnika można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat zwyczajów i kultury innych krajów. Jest to tekst interesujący tym bardziej, że pisany jest z perspektywy Amerykanina, a więc przedstawiciela społeczeństwa miltikulturowego. Spojrzenie Gabora na kwestię kontaktów z cudzoziemcami jest prostolinijne, otwarte i pełne tolerancji, a przez to niezwykle inspirujące.

"Uwolnij swój język" jest lekturą bardzo cenną i pożyteczną. Książka jest godna polecenia każdemu, kto chce skutecznie komunikować się z innymi, nawiązywać korzystne kontakty zawodowe i trwałe więzi osobiste.

Recenzja dostępna także: http://ksiazkowy-blog.blogspot.com/2013/08/uwolnij-swoj-jezyk-jak-zaczac.html

Don Gabor to trener umiejętności komunikacyjnych, jest także autorem wielu poradników.

Nawiązywanie rozmowy jednym z nas wychodzi łatwiej, innym trudniej. Ja osobiście należę do tej drugiej grupy, więc tym chętniej przeczytałam powyższą pozycję. Osobiście nie mogę przekonać się do otwartej rozmowy z ledwo co poznaną osobą, więc osoby, którym przychodzi to bez problemu, budzą podziw w moich oczach.

Także wiele o nas samych mówi nasza postawa. Skrzyżowane ręce, unikanie kontaktu wzrokowego znacznie nie ułatwia nam nawiązania kontaktu. Przez nasze zachowanie rozmówca nie będzie chciał zacząć z nami rozmowy, gdyż nasze ciało będzie mu to jednoznacznie sugerowało. Ważne jest nawiązanie kontaktu wzrokowego, na początku nie powinno być ono zbyt długie, powinno rozwijać się stopniowo.

Ważne jest także lekkie pochylenie się do przodu mające dać do zrozumienia, że z przyjemnością przysłuchujemy się naszemu rozmówcy i jesteśmy zainteresowani tym, co mamy mu do powiedzenia. Jeżeli na przykład będziemy mieli skrzyżowane ręce i jednocześnie pochyloną postawę sami sobie będziemy zaprzeczali, czy mamy ochotę na rozmowę.

Istnieje także wiele niekomfortowych rozmów, w których w jakiś sposób należało by odmówić, jednak nie mamy na to odwagi. Mowa tutaj o sytuacjach typu pożyczki, wpłacania wpłat na akcje charytatywne, czy pozostawania w pracy po godzinach. Należy się nauczyć asertywnie odmawiać, aby przy okazji samemu przy tym nie ucierpieć i nie dać się wykorzystywać.

Całość przeczytałam z ogromną przyjemnością. Dzięki tej pozycji dowiedziałam się wielu istotnych informacji, które być może wykorzystam w swoim życiu. Poradnik został napisany w sposób prosty, zrozumiały. Podzielenie na rozdziały sprawiło, że nie trzeba przeczytać całości na raz. Można także czytać urywkami i wracać do interesujących nas fragmentów. Moim zdaniem dobrze jest jednak czytać po kolei, gdyż wtedy posiadamy cały obraz postępowania.

Z twórczością autora nie miałam wcześniej styczności, więc za bardzo nie wiedziałam, czego spodziewać się po tej książce. Nie zawiodłam się jednak i w przyszłości z chęcią sięgnę po inne pozycje tego trenera.

Nawiązywanie znajomości jest dla mnie rzeczą niezwykle trudną, więc bardzo cieszę się, że powstała taka pozycja, na której będę mogła się wzorować. Podczas czytania śmiałam się niejednokrotnie, więc czas spędzony z tą książką uważam za udany.

,,Uwolnij swój język. Jak zacząć konwersację i zdobyć przyjaciół” to przydatna pozycja zwłaszcza dla nieśmiałych osób, które obawiają się lub też wstydzą nawiązać kontakt z innymi. Dzięki tej pozycji być może staniecie się bardziej otwarci!

Moja ocena: 5/6

Nie pamiętam już, kiedy ostatni raz czytałam jakiś poradnik, dlatego też w ramach odmiany postanowiłam skusić się na pozycję Dona Gabora pt. ,,Uwolnij swój język. Jak zacząć konwersację i zdobyć przyjaciół”, dzięki której miałam okazję dowiedzieć się jakichś nowych informacji o nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich.

Przy ściskaniu komuś dłoni na powitanie/pożegnanie należy pamiętać o tym, aby był on lekki i niezbyt długi. Zbyt mocny może źle o nas świadczyć i być niedobrze odebrany przez naszych rozmówców. Warto także pamiętać o uśmiechu, który sprawia dobre wrażenie na naszym towarzyszu i jest dobrze postrzegany przez innych.

Zanim włączymy się do już trwającej rozmowy warto najpierw przysłuchiwać się poruszanym tematom i taktownie się w nie wpasować. Dobrym sposobem na zawarcie znajomości jest rozmowa o pogodzie, która ma nas wprowadzić i być dobrym początkiem do podjęcia pozostałych tematów.

Konta na portalach społecznościowych posiadać warto, gdyż dzięki nim możemy nawiązać wiele nowych znajomości, odnowić stare, a także poznać wielu nowych ludzi. Istnieje wiele takich stron, na których możemy się zareklamować. Jednym z nich są na przykład blogi, na których możemy toczyć konwersację z innymi członkami społeczności.

Warto mieć kilka swoich ulubionych blogów, które możemy odwiedzać, a obserwować można ich znacznie więcej. Nie wszystkie mogą być jednak tymi jedynymi, gdyż na podstawie własnych doświadczeń mogę stwierdzić, że po prostu byśmy nie zdążyli wszystkiego obejrzeć i zobaczyć, co nowego się wydarzyło u naszych wirtualnych znajomych.

Z takimi znajomymi z sieci można spotkać się także osobiście, jednak nie należy zdradzać zbyt wielu danych o sobie, ani zbyt bardzo się obnażać z faktami. Niektóre z nich mogą zostać wykorzystane przeciwko nam. Poza tym w Internecie możemy trafić na nie do końca uczciwych ludzi, którzy mogą nam tylko zaszkodzić.

Książka została napisana w sposób prosty, zrozumiały, więc jej przeczytanie nie stanowiło dla mnie kłopotu. Było miłą odmianą po tych wszystkich powieściach obyczajowych i fantastyce. Od czasu do czasu dobrze zrobi sobie taki przerywnik, dzięki któremu możemy dowiedzieć się wielu nowych praktycznych rzeczy, które możemy także zastosować we własnym życiu.

Nawiązywanie kontaktów nie każdemu przychodzi tak łatwo, więc ta pozycja z pewnością przyda się niejednemu z nas. W końcu nie każdy z nas jest taki otwarty i już przy pierwszym spotkaniu w nieznajomej osobie zyskuje sobie przyjaciela na całe życie.

,,Uwolnij swój język. Jak zacząć konwersację i zdobyć przyjaciół” to pozycja Dona Gabora, o którym nigdy wcześniej nie słyszałam. Jego poradnik jednak spodobał mi się na tyle, że w przyszłości z pewnością zainteresuje się inną jego lekturą. Polecam szczególnie osobom, które nie tak od razu umieją nawiązać kontakt z innymi ludźmi.

Moja ocena: 8/10

Przy ściskaniu komuś dłoni na powitanie/pożegnanie...

Książka „Uwolnij swój język” to klasyczny poradnik komunikacji, napisany jasno i zwięźle,
w sposób przystępny - nawet dla bardzo młodego czytelnika.

Dla kogo książka:
- dla ludzi młodych (gimnazjum, liceum)
- dla studentów, osób poszukujących pracy a w związku z tym dla ludzi, którzy chodzą na rozmowy kwalifikacyjne
- idealna dla tych, co mają problem z autoprezentacją
- dla ludzi nieśmiałych
- dla tych, co mają problemy z komunikacją (zarówno w pracy, w szkole, poza domem, na spotkaniach towarzyskich itp.)
- dla tych, co dwoją się i troją by zdobyć przyjaciół, zainteresować innych swoją osobą, „zjednać sobie ludzi” a nic im nie wychodzi i na tym gruncie czują się jak słoń w składzie porcelany
- dla tych, co chcą rozmawiać bezpiecznie online, zawierać znajomości internetowe

Książka składa się z czterech części, autor pisze że można ją czytać „jak się chce”,
ja czytałam w sposób klasyczny - „od deski do deski”.

Pozycja ta, zawiera informacje/podpowiada: jak zrobić dobre pierwsze wrażenie (ABC autoprezentacji, podstawy mowy ciała - czasem mamy na to dosłownie, klika minut więc warto znać najważniejsze informacje),jak zacząć rozmowę, jak zgrabnie „wejść” w grupkę rozmawiających osób, jak zainteresować innych swoją osobą, zapamiętywać imiona. Jak prowadzić rozmowę z wdziękiem, jak podtrzymać rozmowę, przenieść ją na wyższy poziom, jak radzić sobie z niemiłą rozmową czy rozmowami bardzo osobistymi, jak zakończyć rozmowę z wdziękiem, jak rozmawiać online z zupełnie nieznanymi nam ludźmi, jak pozytywnie zaprezentować się w sieci np. stworzyć swój profil i zaciekawić nim innych, jak dołączyć do rozmowy w sieci np. na chacie, rady jak zamienić znajomość online w znajomość oko w oko, jak zdobyć nowych przyjaciół czy jak odświeżyć starą, przerwaną znajomość, jak rozmawiać z obcokrajowcem i wiele innych..

Więcej na:

w sposób przystępny - nawet dla bardzo młodego czytelnika.

Dla kogo książka:
- dla ludzi młodych (gimnazjum, liceum)
- idealna dla tych, co mają problem z autoprezentacją
-...

Według tego co zostało zapisane we Wprowadzeniu można w gruncie rzeczy wywnioskować, że książka ta może być przydatna tak naprawdę dla każdego. Choć tam przedstawione jest pewne wyliczenie, to obejmuje on takie kategorie osób, że praktycznie prawie każdy człowiek, do któreś z niej należy, należał bądź należał będzie.

W „Uwolnij swój język” można odnaleźć również pewne informacje poboczne w odniesieniu do głównego tematu, jakim jest komunikacja i przełamanie pewnych własnych barier w czasie jej prowadzenia jak i jej rozpoczynania. Takimi ‘dodatkowymi’ informacjami są na przykład wyjaśnienie czym jest przestrzeń osobista czy przedstawienie tabelaryczne odnoszące się do zwyczajów konwersacyjnych w różnych krajach czy regionach.

Co do samej przekazywanej treści, w niektórych momentach nie jestem pewna czy zastosowanie prezentowanych metod spowoduje osiągnięcie oczekiwanych skutków. Przykładem może być chociażby pytanie, które ma niby służyć „przełamywaniu lodów” i zadawane ma być w początkowej fazie rozmowy. I tu podane są na przykład zagadnienia odnoszące się do: „Gdzie mieszkasz?” lub „Gdzie pracujesz?”. W bardziej przykładowych pytaniach jest to bardziej zgrabnie ujęte, np. czy mieszka ten dany rozmówca w jakieś okolicy etc. Jednak na sam początek znajomości pytania odnoszące się do tego gdzie ktoś chociażby pracuje wydają się niekoniecznie na miejscu i mogą spowodować, że ktoś zniechęci się do rozmowy z nami (nie mówiąc już o tym, że przy obecnym poziomie bezrobocia w Polsce bardzo prawdopodobne jest, że trafimy w dużej części na osoby pracę poszukujących i niekoniecznie chlubiących się tym, że w danej chwili pracy nie mają. Co już może powodować zgrzyt na samym początku konwersacji). Wydaje się też dziwne, że w przypadku tzw. „lodołamaczy” np. zagadnienia odnoszące się do sfery zawodowej (dotyczące chociażby tego gdzie rozmówca pracuje) są wskazane jako te warte rozpatrzenia i być może sięgnięcia po nie to już w temacie odnoszącym się mówieniu innym o sobie pytania typu „czym się zajmujesz?” (tutaj odnoszące się również do tematu związanego z pracą i sprawami zawodowymi) uznane zostały za być może nie najlepsze na początku znajomości. Wypływa więc tutaj pewna nieścisłość.

Nie oznacza to wszystko jednak, że ta pozycja nie jest wartościową lekturą. Można z niej się dowiedzieć sporo ważnych rzeczy związanych z komunikacją. Na przykład to jak nasz uśmiech działa na rozmówce czy nasza pozycja ciała itd. Odnosząc się krytycznie do prezentowanych treści, jednocześnie czerpiąc z tego źródła rozmaitych wskazówek myślę, że można znaleźć w niej pewien sposób na siebie i na to by polepszyć swe zdolności komunikacyjne.

Podchodząc z dystansem do prezentowanych treści jednak nie negując całkowicie prezentowanego przekazu można znaleźć w tej pozycji sporo ciekawych wskazówek czy swego rodzaju „instruktarzy” jak można postępować na przykład w niewygodnych dla siebie sytuacjach, gdy czujemy się niepewni i to zarazem rozpoczynając rozmowę znajdując się na przykład w całkiem nowym towarzystwie czy też już podczas takiej rozmowy.
Airi

W „Uwolnij swój język” można odnaleźć...

• Rozwój osobisty
  • Kindle
  • Książki '13
  • MUSZĘ koniecznie przeczytać
  • Psychologia

Don Gabor Uwolnij swój język. Jak zacząć konwersację i zdobyć przyjaciół Zobacz więcej