Powieść jako autokreacja

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
gosshus

Jerzy Jarzębski urodził się w 1947 roku w Bytomiu. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował w 1968 roku jako publicysta w prasie studenckiej. Od 1971 r. jest pracownikiem Instytutu Filologii Polskiej UJ. Doktoryzował się w roku 1979 pod kierunkiem prof. dra J. Błońskiego na podstawie pracy poświęconej prozie Gombrowicza. Praca ta, zatytułowana "Gra w Gombrowicza", ukazała się następnie w formie książkowej (PIW 1982) i uwieńczona została przez PAN nagrodą im. A. Brücknera. Ponadto Jerzy Jarzębski jest autorem szkiców o literaturze współczesnej, drukowanych na łamach "Pamiętnika Literackiego", "Dialogu", "Ruchu Literackiego", "Twórczości", "Tekstów", "Punktu", "Pisma", "Odry", "Literatury", "Magazynu Kulturalnego" oraz w licznych książkach zbiorowych.

Książka jest zbiorem szkiców krytycznych i rozpraw teoretycznych. W szkicach krytycznych autor omawia głównie twórczość Gombrowicza, a poza tym Miłosza, Schulza, Kuśniewicza, Hłaski i prozaików lat siedemdziesiątych, w teoretycznych zaś- problem autokreacji.

Renata | 2015-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2009